Kończy się budowa nowoczesnego biurowca na Wyspie Spichrzów. Odbiór obiektu planowany jest na marzec. Porto Vista już jednak cieszy oczy elblążan. Jakie konkretne korzyści przyniesie miastu warta blisko 100 mln inwestycja?
Po ponad 2,5 roku budowa biurowca na Wyspie Spichrzów zbliża się do finału. Porto Vista (do niedawna znany pod nazwą Porta Mare) to obiekt, w którym znajdzie ponad 6 tys. metrów kwadratowych powierzchni wysokiej klasy biur, a także miejsce na aparthotele i przestrzeń handlowo-usługową. Inwestycja to efekt udziału Elbląga w rządowym Programie Fabryka, realizowanym przez Agencję Rozwoju Przemysłu - więcej na ten temat pisaliśmy m.in. tutaj. Celem Programu, jak czytamy na jego stronie, jest aktywizacja potencjałów miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze poprzez zapewnienie warunków rozwoju dla firm sektora nowoczesnych usług biznesowych. Jak Porto Vista wpłynie na rozwój przedsiębiorczości w mieście? Odpowiedzi na to pytanie szukano dziś, 20 lutego, podczas Komisji polityki regionalnej i spraw samorządowych.
W Elblągu powstała powierzchnia biurowa klasy A, której do tej pory miasto nie posiadało. Takie powierzchnie posiadają największe miasta w Polsce - Gdańsk, Warszawa, Kraków, Wrocław. Teraz w jakimś sensie dołączyliśmy do tych miast. Dzięki temu będziemy mogli przyciągnąć firmy, które na rynku elbląskim, poza małymi wyjątkami, nie funkcjonowały. Są to firmy z dalszych nowoczesnych usług, które realizują pewne usługi na potrzeby innych firm, tak jak to się odbywa w dużych miastach. To umożliwi powstanie nowych miejsc pracy w Elblągu, również dla młodych osób, kończących nasze uczelnie wyższe - szczególnie studia z branży IT. Tam miejsce pracy znajdzie kilkaset osób
- mówił Robert Rajkiewicz z Referatu Wsparcia Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Przedstawiciel Ratusza podkreślił, że budowa biurowca to pierwszy z etapów Programu Fabryka. Kolejnym ma być komercjalizacja powierzchni. - W sposób taki, aby nastąpiło przyciągnięcie firm, które do tej pory nie miały w Elblągu swojej siedziby, miałyby one generować nowe miejsca pracy na rynku elbląskim.
Źle by się stało, gdyby nastąpiła tzw. kanibalizacja, czyli sytuacja, w której firmy działające w Elblągu przeniosłyby tylko swoją działalność. Co byłoby przeniesieniem firmy z jednej ulicy na drugą ulicę. Oczywiście nie możemy tego zabronić. Firmy elbląskie również powinny się rozwijać, każdej z nich życzymy jak najlepiej. Komercjalizacja programu Fabryka powinna przebiegać w taki sposób, żeby do Elbląga trafiły nowe firmy, dające nowe miejsca pracy
- dodał Rajkiewicz.
Podczas komisji podkreślano również urodę nowego obiektu. - Chcemy ze swojej strony przedstawić ten budynek do konkursu na najlepszy obiekt biurowy w Polsce, ostatnio oddany - podkreślił urzędnik.
Imponujący obiekt, biurowiec najwyższej klasy, chyba najpiękniejszy w Elblągu i w wielu miastach. Na pewno będziemy mogli się nim chwalić. Pamiętam, jak były rozpatrywane inne lokalizacji, np. Modrzewina. Teraz widzimy, jak to pięknie wygląda, jak się wkomponowuje w Stare Miasto, Wyspę Spichrzów, daje impuls - już wiemy, że w sąsiedztwie ma powstać apartamentowiec, a więc Wyspa Spichrzów będzie wreszcie wyglądała przyzwoicie i elegancko
- mówił Marek Pruszak, przewodniczący komisji.
Radni Prawa i Sprawiedliwości podkreślili również, że w informacji na temat inwestycji, przygotowanej przez miasto znalazł się błąd. - Prosiłbym o sprostowanie zdania, które pojawiło się w materiale: "Działania prowadzone przez elbląski samorząd doprowadziły do powstania na Wyspie Spichrzów Porto Vista", ponieważ była to inicjatywa poprzedniego rządu. Wybrano 6 miast, aby je wspomóc. Nie była to inicjatywa elbląskiego samorządu. Była to inicjatywa rządowa, podejmowana przy współpracy samorządu. Tak powinniśmy to ująć - dodał Marek Pruszak.
Na komisji zabrakło przedstawicieli ARP lub spółki Fabryka - Porto Vista, więc nie dowiedzieliśmy się, na jakim etapie jest komercjalizacja obiektu. Nie podano również konkretnej informacji na temat terminu zakończenia inwestycji. - Otwarcie pierwotnie miało być pod koniec ubiegłego roku. Teraz dostałem informację, że odbiór inwestycji zaplanowano na 15 marca. Nie chciałbym jednak mówić na ten temat. To pytania powinny być kierowane do ARP - dodał Rajkiewicz.
A co z nadbrzeżem? Ile to może trwać? Skończyli jedno, teraz przez kolejne 2 lata bedą robić drugie, zamiast od razu. Porażka...
Myślę, że już jest sukces prawie identyczny jak sukcesy poprzedniej kadencji , kiedy było się u władzy
Firmy padają, ledwo dychaja, albo się zadłużają, a tu sukces ?? Komu te bajki? Już czekam na wynajem pomieszczeń, pewnie będzie kolejka-:)) sukces na miarę Wschodniej prowadzącej do leśniczowki!
Czyli kto jest właścicielem tego "cudu", niczym nasz słynny "port"? Skoro Rajkiewicz "opowiada", to czyżby miasto dostało go w utrzymanie? Nowaka kto zatrudnił - Miasto czy rząd? Dlaczego Nowak nie przedstawił ilu ma lokatorów i kto będzie utrzymywał molocha? To "piękno" nie zarobi na siebie , a na pewno nic , poza kilkoma osobami w biurach, nie przyciągnie - inwestorów, firm. Pytam - kto jest właścicielem? Kto płaci na utrzymanie pustostanu? Kim jest Nowak Janusz, czyli "ten" Nowak? Dlaczego Rajkiewicz i Pruszak duszą się z zachwytu skoro pominęli Nowaka? Był taki Nowak i miał firmę Tygrysy Europy. Zaczyna się zachwyt, a to wieszczy klapę, bo nie ma kolejki chętnych na "lokale".
Kanibalizacja w elblagu jest od bardzo dawna niestety, a nowi inwestorzy nie sa zainteresowani elblagiem, jest artykul nawet swiezy, sukces nowych wladz!
Z tych samych sukcesów Pis sondażowo wyżej od PO! Więc opanowania emocji i badania i trochę więcej realu życia i pracy w Elblągu, my też mamy oczy , a nie bielmo na oczach !!!
prezentuje sympatyczny pan Rajkiewicz- przedstawiciel Ratusza te "rozwojowe" bajki -? Toż to samo o EPT (wypisz, wymaluj) sprzed 15 lat . A gdzie konsument trzech apanaży : emerytury, pensji prezesa Porta Vista, członka rady nadzorczej FOŚiGW z Olsztyna, a może i innych - nasz wielce zasłużony Janusz Nowak? Zabierają mu chleb? Ma doświadczenia, rozwijał przecież EPEC , gubiąc po drodze inwestycje. Radni pod stołem, a przecież miasto ma udziały w tej mirażowej inwestycji. Prezydenci lekceważyli Radę Miejską, i recydywy ciąg dalszy. Już nawet prezes ma was gdzieś!
Co te duże firmy miałyby niby robić w tej mieścinie? Oprócz zapełnienia biurowca. Jakie możliwości przygotowało miasto ?
te agitacje , gadki do ludu , czarna wołga :-))) a tak serio proszę nie myśleć , że Elblążanie ulegają tym picowaniem!! my tez tu mieszkamy i widzimy , póki co mało tu widać .... właściwie ani gospodarczo ani społecznie ani mentalnie nic się nie zmieniło ! Bo jak z tymi samymi u boku ma być inaczej????? do kogo więc ta gadka ? słowa juz nie wystarczą , czekamy na czyny
te agitacje , gadki do ludu , czarna wołga :-))) a tak serio proszę nie myśleć , że Elblążanie ulegają tym picowaniem!! my tez tu mieszkamy i widzimy , póki co mało tu widać .... właściwie ani gospodarczo ani społecznie ani mentalnie nic się nie zmieniło ! Bo jak z tymi samymi u boku ma być inaczej????? do kogo więc ta gadka ? słowa juz nie wystarczą , czekamy na czyny