Niedziela, 22.12.2024, Imieniny: Franciszka, Bozena, Zenon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Beret tylko dla mężatek. Duża pupa i duże obwisłe piersi kanonem piękna

10.02.2010, 13:30:37 Rozmiar tekstu: A A A
Beret tylko dla mężatek. Duża pupa i duże obwisłe piersi kanonem piękna

Takich ciekawostek na temat afrykańskiej kultury, można było dowiedzieć się podczas wczorajszego spotkania z Agnieszką Podolecką, autorką książki  Za głosem sangomy. Na spotkanie z autorką przybyło  kilkudziesięciu elblążan.

We wtorek, 9 lutego w Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Norwida odbyło się spotkanie z Agnieszką Podlecką, autorką książki Za głosem sangomy. Jak przyznała Podolecka, książka była dla niej lekiem na frustracje związane z życiem w Afryce.

- Gdy wyjeżdżałam do Afryki byłam rozdarta. Wyjazd nałożył się z chorobą ojca. Książka mi się przyśniła. Dosłownie, przez kilka tygodni, śniły mi się kolejne rozdziały. Podczas pisania te wydarzenia układały mi się w jedną całość. Zrozumiałam wtedy, że my w Europie wcale nie jesteśmy najmądrzejsi i najszczęśliwsi na świecie.- przyznała Agnieszka Podlecka.

Temat kultury afrykańskiej zainteresował wielu elblążan. Spotkanie w dużej mierze poświęcone było kulturze i zwyczajom w relacjach damsko-męskich w Afryce. Można było się również dowiedzieć, jak wychowywani są mężczyźni i  dlaczego w Afryce czas jest pojęciem względnym.

Jak rozpoznać mężatkę?

Fartuszek wykonany ze skóry i podarowany przez teściową czy beret. Tak można rozpoznać mężatkę u Zulusów. U Masajów pannę gotową do zamążpójścia, czyli w wieku 12-15 lat, poznaje się po przepasce z białych koralików. Czym mężczyzna kieruje się przy wyborze kandydatki na żonę? To zależy od plemienia. W niektórych, wyznacznikiem atrakcyjności są blizny po rytualnej chłoście. Oznacza to, że kobieta jest silna i urodzi zdrowe dzieci. W innych, atrakcyjną kobietę można rozpoznać po obręczach na szyi. Obręcze kobietom są darowane przez mężczyzn. Im więcej obręczy ma kobieta, tym wiadomo jest, że większej ilości mężczyznom się podoba. Dzięki czemu jest atrakcyjniejsza, droższa i bardziej szanowana. Ważne jest również, żeby murzynka miała tak dużą pupę, żeby mogła nosić bliźniaki (kobiety w Afryce noszą dzieci na plecach) i tak duże i obwisłe piersi, żeby była w stanie wykarmić dziesięcioro dzieci.

Kobiety w wielu plemionach noszą obręcze na nogach. Nie pełnią one wyłącznie funkcji ozdobnej. Dzięki obręczom kobieta nie może biegać, bo ma usztywnioną nogę od kostki do kolana. Jest to zabezpieczenie przed ucieczką  od ojca lub męża.

Małżeństwo nie jest po to, żeby spełniać potrzeby uczuciowe lub intelektualne. Rodzinę zakłada się, bo stanowi ona polisę ubezpieczeniową. W Afryce nie ma ludzi samotnych, wszyscy żyją razem.

- Wiele z tych organizowanych małżeństw jest szczęśliwych. Wynika to też z faktu, że afrykańskie kobiety nie mają takich wymagań w stosunku do  mężczyzn jak europejki. - tłumaczy Agnieszka Podlecka.

U nas kiedyś była czarna polewka, a w Afryce jest bransoletka

Jak mężczyzna może rozpoznać, że kobieta jest nim zainteresowana? Kobiety z plemienia Zulusów w RPA dają swojemu wybrankowi bransoletkę. Wtedy mężczyzna idzie do ojca kobiety i ustala wykup. Standardowy wykup w RPA to jedenaście krów. Często młodego mężczyznę nie stać na wykup wybranki. Wówczas spłaca dług nawet po kilku latach bycia z nią i dopiero bierze ślub.

Kobietę trzeba wykupić od ojca, bo jest ona siłą roboczą. Gdy wchodzi w związek małżeński to jej obowiązki wobec rodziny wygasają. Wykup jest potrzebny, żeby rodzina nie była stratna.

W Afryce nie ma też rozwodów. Mężczyzna, który kupił żonę- za dużo za nią zapłacił, żeby z niej zrezygnować. Ewentualnie, gdy ta mu się znudzi może wykupić sobie kolejną.

Agnieszka Podolecka: Wielożeństwo w Afryce jest potrzebne

Jak wyjaśnia autorka książki "Za głosem sangomy", mądrzy misjonarze wiedzą, że lepiej nie namawiać mężczyzn do monogamii, bo przez to krzywdzone byłyby  kobiety.

- Rola mężczyzny polega na tym, że pasie bydło. Wygląda to tak, że zwierzęta jedzą trawę, a mężczyźni rozmawiają o „ważnych sprawach” - mówi Podlecka - W tym czasie kobiety budują chaty, chodzą po wodę, notorycznie są w ciąży, karmią piersią, uprawiają poletka i robią pamiątki dla turystów. Jedna kobieta nie byłaby w stanie podołać tym wszystkim obowiązkom. Dlatego mężczyźnie potrzebna są cztery żony. Wielożeństwo to zwyczaj, którego nie można zmieniać, bo w ten sposób wyrządziłoby się krzywdę kobietom.

Agnieszka Podlecka okazała się istną kopalnią wiedzy na temat życia w Afryce. Podczas spotkania autorka pokazała również zdjęcia z Afryki. Po spotkaniu można było nabyć książkę autorki wraz z dedykacją.

Agnieszka Podolecka urodziła się w Sri Lance, część dzieciństwa spędziła w Azji, studiowała orientalistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2003-2006 mieszkała w RPA. Jest pasjonatką innych kultur, więc pobyt w Afryce wykorzystała na zaprzyjaźnienie się z ludźmi wszystkich religii i kolorów skóry. Studiowała święte księgi różnych religii. Swoją wiedzę i przeżycia na Czarnym Lądzie zawarła w powieści przygodowo-podróżniczej "Za głosem sangom"y. Medytowała z szamanem i poszła za jego głosem, podobnie jak bohaterowie jej książki podążyli za głosem sangomy, afrykańskiej szamanki.

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Spotkanie z Agnieszką Podolecką, autorką książki Za głosem sangomy ( zdjęć 20 )
Dodano: 2010-02-10 | Fot. 1-19 Adam Zamorski
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ K.Pawelkiewicz
    Czwartek, 08.07

    Chętnie chciałbym przeczytać To Dzieło Sam interes się afryka i bylem we wszystkich krajach Afryki które mają polaczenie z morzem Bylem kilka razy na Sri Lance i wielu innych stronach świata ale To Dzieło chciałbym przeczytać Serdecznie pozdrawiam z Atlantyku

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1308801174164