Należący do Miasta budynek po dawnym przedszkolu nr 20 przy ul. Królewieckiej 197, ma zostać rozbudowany i przebudowany. Funkcjonujący w tym miejscu od 2003 r. Młodzieżowy Ośrodek Terapeutyczny KARAN, chce w nim urządzić dodatkowe gabinety do leczenia dzieci i młodzieży z uzależnień od narkotyków i alkoholu. Zwiększyć ma się również ilość pokoi mieszkalnych dla osób przebywających w ośrodku.
Budynek po byłym przedszkolu miejskim nr 20, został w 2003 r. zaadaptowany na ośrodek terapeutyczny o charakterze domu środowiskowego, prowadzonego przez elbląski oddział Katolickiego Ruchu Antynarkotycznego "Karan". Od 14 lat odbywa się w nim stacjonarne leczenie uzależnień od narkotyków i alkoholu dla dzieci i młodzieży. Zadaniem tym zajmuje się Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Młodzieżowy Ośrodek Terapeutyczny KARAN „Dom Zacheusza”. W budynku przy ul. Królewieckiej 197 funkcjonuje m.in. poradnia uzależnień od substancji psychoaktywnych i współuzależnienia oraz poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.
Elbląski oddział "Karan" planuje obecnie przebudowę i rozbudowę powstałego w 1981 r. obiektu. Inwestycja ma na celu podniesienie standardów leczenia w znajdujących się w ośrodku, specjalistycznych poradniach leczenia zdrowia psychicznego oraz utworzenie specjalistycznego ośrodka wsparcia dla dzieci i młodzieży.
W tym celu „Dom Zacheusza” powiększyć się ma o sześć gabinetów do terapii indywidualnej, salę z lustrem weneckim oraz dwa specjalistyczne gabinety do terapii grupowej (w tym do terapii z dzieckiem autystycznym, do integracji sensorycznej, do biofeedbacku i do zajęć socjoterapeutycznych z rodzicami). Powstać ma również większe pomieszczenie rejestracji do kwalifikacji udzielenia konkretnych świadczeń.
Przedsięwzięcie przyczynić się ma również do polepszenia warunków bytowych przebywających w ośrodku osób. W związku z tym zakłada się m.in. zwiększenie, z 4 do 7, liczby pokoi mieszkalnych w ośrodku stacjonarnym leczenia uzależnień, utworzenie dwóch pokoi dwuosobowych dla kończących leczenie (hostel postrehabilitacyjny) a także utworzenie pomieszczenia do nauki i wypoczynku.
Po przebudowie obiekt ma zostać dostosowany do obowiązujących standardów oraz spełniać wymogi sanitarno-epidemiologiczne. Pod tym kątem nastąpić ma m.in. przebudowa i dobudowa łazienek, przebudowa pomieszczenia pralni, utworzenie suszarni i przebudowa pomieszczeń kuchni. Budynek zostanie dostosowany dla osób niepełnosprawnych i podłączony do Miejskiej Sieci Szerokopasmowej, a jego pomieszczenia zostaną wyposażone w nowy sprzęt. Zadanie obejmuje też budowę parkingu i zmianę lokalizacji wjazdu do ośrodka.
Inwestorem tego zadania będzie Miasto. W tym tygodniu Magistrat ogłosił procedurę przetargową na opracowanie dokumentacji projektowo - kosztorysowej przebudowy i rozbudowy budynku przy ul. Królewieckiej 197 (zainteresowane firmy mają czas na składanie ofert do 2 marca). Wybrany wykonawca, na opracowanie projektu budowlanego będzie miał czas do 28 kwietnia, natomiast na opracowanie projektu wykonawczego termin do 23 czerwca. W tym roku w budżecie Elbląga zabezpieczono na ten cel 150 tys. zł.
Pieniądze zaplanowane w tegorocznym budżecie przeznaczone zostaną na opracowanie dokumentacji projektowej oraz wkład własny do projektu, ponieważ Miasto na realizację inwestycji będzie się starało pozyskać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014 – 2020. Szczegółowa wartość inwestycji będzie znana po opracowaniu dokumentacji projektowej
- poinformował nas Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego.
Czyli miasto chce z naszych pieniedzy rozbudować siedzibę katolickiej organizacji
Miasto!!!!!! Przecież to ośrodek katolicki! Dzieci naszych w momencie nawet zagrozenia zycia nie nie chcą przyjmować, ciągle mają jakieś ale... i my czekamy na wizytę po 2 m-ce.
Można by pomyśleć o przeniesieniu z Trybunalskiej AA
Fajna miejscówa na jakieś warsztaty szkolne dla zawodówek itp.
Panie Wróblewski zero kasy na katolickie organizacje , za ta kasę lepiej zróbcie np dokumentacje budowy ronda z azylami na skrzyżowaniu krolewiecka / fromborska
Co to znaczy" dzieci Naszych nie chcą przyjmować nawet w zagrożeniu życia" bo co bo sobie ćpają. Ja jako rodzic to wstydziłabym się napisać, a gdzie odpowiedzialność rodziców, że dziecko ćpa. Również nie zgadzam się żeby moje pieniądze szły na takie leczenie, powinno powstać takie prawo, że rodzice powinni być karani za niedopilnowanie brania używek, a swoje dzieci leczyć na swój koszt. Tyle dzieci niepełnosprawnych leczone są w domach, rodzice nieraz zmuszeni zostali do pozostawienia pracy i leczą swoje dzieci w swoich domach. Jestem tym zbulwersowana, że ćpunów leczy się w takich warunkach i jeszcze za nasze pieniądze poprawia byt.
No akurat to, że katolickie w nazwie nie ma nic do rzeczy. Karan robi dobrą pracę. Jest to najlepsza taka placówka w rejonie. Wiadomo, że ludzie nie zawsze wychodzą z nałogu, ale jeśli chodzi o to miejsce, wyniki są naprawdę niezłe.
Pewnie jestes jeszcze mloda i nie masz nałogów, to dobrze. Nie życzę tego tobie i twoim bliskim. Czytaj wiecej ksiazek, prasy i sluchaj otaczającego swiata, moze wyjdziesz na ludzi.
Co z tego, że katolicki!? W d. wam się poprzewracało od tej nienawiści. Ważne, że robią swoje i mają efekty.
Chodze tam z synem. Jest naprawde skromnie, ale to nieważne. najwazniejsze, że mi dziecko ratuja. Dziekuje.