Sobota, 11.01.2025, Imieniny: Honorata, Matylda, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

„Więzienie uczy pokory…Nie każdy chciał wejść do środka”. Podsumowanie programu „Stracony czas”

16.06.2015, 16:33:49 Rozmiar tekstu: A A A
„Więzienie uczy pokory…Nie każdy chciał wejść do środka”. Podsumowanie programu „Stracony czas”
fot. nadesłane

Jak wygląda życie więzienne, w tym pierwsza droga osadzonego za murem, jego codzienne zajęcia, prawa i obowiązki – to tylko kilka elementów programu profilaktycznego skierowanego do młodzieży. Projekt „Stracony czas” to wspólna inicjatywa elbląskich policjantów i służby więziennej. Dzisiaj podsumowujemy I edycję  tego nowatorskiego programu.

Stracony czas to projekt realizowany od października ubiegłego roku. Za nami 9 spotkań, w których wzięło udział 135 uczniów elbląskich szkół ponadgimnazjalnych oraz młodzież z ohp i burs szkolnych. Ze względów bezpieczeństwa grupa nie mogła być większa niż 15 osób.

Więzienie uczy pokory, jest to oddziaływanie na psychikę tych młodych ludzi,  niekiedy traumatyczne. Nie każdy chciał wejść do środka, były osoby, które zawróciły. Tak na ludzi działa izolacja i restrykcje. Przy wejściu najpierw trzeba pozbyć się telefonów komórkowych, zostawić dokument i zostać zeskanowanym „na bramce”. Brak łączności ze światem, to dla niektórych bariera nie do pokonania. Na początku mieliśmy wiele obaw ale teraz już wiem, że pomysł był trafny. Udało nam się przemówić do wyobraźni młodych ludzi pokazując im kontrast między życiem na wolności, a życiem za więziennymi murami

– mówi komisarz Alina Zając, koordynator projektu z ramienia elbląskiej policji.

„Stracony czas” zyskał uznanie nie tylko wśród pedagogów, ale co najważniejsze wśród młodzieży. Jak sami mówią - Jest „mocny”…

Życie więzienne było mi znane głównie z amerykańskich filmów. Nie sądziłam, że wizyta w prawdziwym więzieniu tak mnie poruszy. To nie ma nic wspólnego z hollywoodzką fikcją. Za tymi murami jest prawdziwe życie i ludzie. Można ich podzielić na dwa rodzaje - tych którzy żałują i tych niereformowalnych kryminalistów. Jedno jest pewne znaleźć się tutaj to koszmar

– mówi nastoletnia Agata, uczennica Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu.

Projekt ma na celu uświadomić uczniom konsekwencję wejścia w konflikt z prawem. Organizatorom zależało na tym aby w ten właśnie sposób przestrzec młodych ludzi przed skutkami nieprzemyślanych zachowań, błędnych decyzji, które mogą zadecydować o ich przyszłości i dalszym życiu. Formuła zajęć miała zachęcić młodzież do zachowań społecznie akceptowalnych, życia zgodnego z normami społecznymi i obowiązującym prawem. I to się udało.

Młodzi ludzie już po wejściu do budynku odczuwali specyficzny rygor, który obowiązywał zarówno osadzonych jak i grupy przybyłych na spotkania uczestników programu. Warsztaty rozpoczynały się w sali widzeń, gdzie więźniowie spotykają się ze swoimi bliskimi. Młodzież uczestniczyła w scenkach, w których wcielała się w odwiedzających i osadzonych, przy zachowaniu wszystkich obowiązujących procedur bezpieczeństwa. Kolejnym etapem był przemarsz przez pomieszczenia przejściowe, szatnie, kuchnię, „spacerniak”, aż do celi osadzonych. Każdy z uczestników mógł zostać zamknięty na kilka minut w odosobnieniu, lecz decydowali się na to tylko nieliczni. Strażnicy więzienni oprowadzając uczniów opowiadali o warunkach życia  za kratami , harmonogramie dnia, obowiązkach osadzonych, systemie nagród i kar.

Niekiedy izolacja mocno odbija się na psychice osadzonych. Do tego należy jeszcze dołożyć wcześniejsze uzależnienia i mamy przepis na chodzącą bombę lub głęboką depresję. W takich przypadkach do akcji wkracza psycholog. Więźniowie nie są pozostawieni sami sobie, uczestniczą w różnorodnych panelach i terapiach. Mają dobra opiekę. Muszą jednak pamiętać dlaczego się tu znaleźli

– podsumowuje komisarz Alina Zając.

Te nietypowe lekcje uświadamiające konsekwencje łamania prawa, w tym możliwość stracenia czasu, którego w żaden sposób nie da się już odzyskać, będą kontynuowane od września br. Zainteresowanie jest olbrzymie.


Jakub Sawicki
KMP Elbląg

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +4
    ~ mieszkaniec
    Wtorek, 16.06

    To miejsce powinno być pokazywane tym ,co nas okradają .

  2. 2
    +1
    ~ elblążanin
    Wtorek, 16.06

    do mieszkańca - nie tym co nas okradają, tylko tym przestępcom co nas zabijają na ulicy, na chodniku, na trasie, co nam obiecują złote góry i tak się z obietnic nie wywiązują. Im się należy to więzienie, oraz rozliczenie za mordowanie ludzi.

  3. 3
    +2
    ~ Podatnik1
    Wtorek, 16.06

    Za komuny skazańców widziałem, jak m.in.sprzątali podwórka czy parki w mieście. Teraz to jakaś kpina. Powinni odpracować pobyt w tym hotelu.

  4. 4
    0
    ~ Znawca
    Wtorek, 16.06

    Przy zatwierdzaniu projektów organizacji ruchu w strefach płatnego parkowania na terenie miasta Elbląga zdając sobie dobrze sprawę z niezgodności tworzonych i zatwierdzanych projektów z obowiązującymi przepisami prawa tworzono fikcję i ją zatwierdzano w dokumentach urzędowych czym naruszono przepisy prawa karnego. Na podstawie tych projektów istnieją w Elblągu strefy w których wyłudza się od mieszkańców nienależne miastu opłaty za postój pojazdów. Wystarczy sprawdzić ulice w strefie: Wieżowa, Studzienna, Kumieli, Rybacka oraz wiele innych. Może wycieczka dla urzędników samorządowych w Elblągu.„Więzienie uczy pokory…Nie każdy chciał wejść do środka” Dobre.

  5. 5
    0
    ~ turban
    Środa, 17.06

    to jest miejsce dla ostatnich 3 prezydentow miasta oraz czlonkow peło i tych łotrow z nagran u sowy.

  6. 6
    +1
    ~ system straszy
    Środa, 17.06

    W wiezieniach siedzą głównie pogubieni głupi chłopcy od mokrej roboty lub ci którzy kradną batoniki lub obrabiają altany ogrodowe. Przestępcy siedzą w rządzie, sejmie, samorządach i tzw "biznesie". Ten drobniak z ambergold np wypoczywał pierwszy wyrok w ośrodku wypoczynkowym straży więziennej.

  7. 7
    0
    ~ taki klimat
    Środa, 17.06

    Z jednej strony nie dają szansy na pracę, z drugiej straszą wiezieniem. To jest chory opresyjny system do upokarzania i łamania ludzi oficjalnie wszyscy udają że jest fajnie i manifestują wielkie zadowolenie z powodu dynamicznego rozwoju ojczyzny.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2566900253296