Już wkrótce nieruchomości po Elbląskiej Spółdzielni Mleczarskiej przy ul. Bema zmienią swoją funkcję. Atrakcyjne tereny w sąsiedztwie parku Traugutta nad rzeką Kumielą, zostaną przekwalifikowane na potrzeby budownictwa mieszkaniowego. Magistrat przystąpił niedawno do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tego fragmentu miasta.
Przyległe do Parku Traugutta i ulicy Bema wzdłuż rzeki Kumieli tereny, od kilkudziesięciu lat są własnością Elbląskiej Spółdzielni Mleczarskiej. W zeszłym roku po 60 latach działalności, Elbląska Spółdzielnia Mleczarska połączyła się ze Spółdzielczą Mleczarnią Spomlek z Radzynia Podlaskiego i od kilku już miesięcy funkcjonuje jako oddział Spomleku.
Już 6 lat wcześniej, w 2004 r. całość produkcji Elbląskiej Spółdzielni Mleczarskiej została przeniesiona z Elbląga do oddziału w Młynarach. Dziś należące do firmy tereny przy ul. Bema nie są w pełni wykorzystywane. W Elblągu wciąż mieści się siedziba oddziału spółdzielni, hurtownia nabiałowo – spożywcza oraz sklep z zaopatrzeniem dla rolników.
Władze oddziału co najmniej od dwóch lat myślą jednak o całkowitym przeniesieniu swojej działalności z Elbląga do Młynar. W tym celu spółdzielnia ogłaszała przetargi na sprzedaż majątku przy ul. Bema o powierzchni 2,2 ha. Żaden z nich nie znalazł jednak nabywcy.
- Chętni do kupna nieruchomości byli, jednak główną przeszkodą okazał się brak odpowiednich zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego o lokalizacji w tym miejscu funkcji mieszkaniowo-usługowej. Na tym rozmowy z inwestorami się kończyły – przyznaje Józef Kaczyński, dyrektor elbląskiego oddziału spółdzielni Spomlek.
Jeszcze przed fuzją elbląska spółdzielnia podjęła działania, by Miasto dokonało zmian w miejscowym planie zagospodarowania tego rejonu. Dopiero w marcu tego roku, projekt uchwały o przystąpieniu do zmiany planu stanął na sesji Rady Miejskiej. Celem przyjętej uchwały była zmiana funkcji terenu z funkcji produkcyjno – usługowej na funkcję mieszkaniową uzupełnioną o usługi podstawowe.
Władze oddziału Spomleku w Elblągu nie ukrywają bowiem, że położenie terenu w śródmieściu, w sąsiedztwie parku nad rzeką stanowi atrakcyjny teren dla funkcji mieszkaniowej. Jego wartość określają na ok. 5-7 mln zł.
- Jest to spora działka, na której stanąć może kilka budynków wielorodzinnych. Po zmianie planu, będzie nam łatwiej sprzedać tę nieruchomość. Kolejnym krokiem będzie przeprowadzka naszej siedziby do Młynar, która pozwoli na wprowadzenie większych oszczędności w działalności firmy – zapowiada Józef Kaczyński.
5-7 milionów. Jaka rozbieżność w cenie, bo co to jest 2 miliony w jedną lub drugą...
nie umiesz do tylu liczyc?
podpuszczki bym troche kupił , można to dostać gdzieś w Elblągu ????
Co do tytułu w Elblaskiej mleczarni nie produkowano serów.
A pamiętam wyroby elbląskiej mleczarni ;) Pycha. Twaróg palce lizac.
Były zakłady mięsne - dobre .WON.Była mleczarnia wyroby -dobre WON.GRATULACJE dla polityków jeszcze trochę i was też czyka zmiana stołka.
Gdzie jest produkowane tu Salami Królewieckie w wosku? Za taki postępek firma spomlek na kopach powinna wypaść z Elbląga. Zlikwidowano najlepszy ser w tej części kraju i bez żadnych konsekwencji dla tej byle jakiej firmy.
Produkcja serów i art. mleczarskich w Elblągu się nieopłaca?A co się opłaca to zwiększyć bezrobocie wElblągu(najwyższe w kraju) i stworzyć miejsca pracy gdzieś na Podlasiu?Czy nowych włodarzy miasta interesuje tego rodzaju sytuacja iczy mogą pochwalić sie sprowadzeniem kilku inwestorów z kraju,żeby przeciwdziałać rosnącemu wciąż bezrobociu?Czas na czyny!
Matteo taki jestes mądry to dofinansuj dawną ESM daj 10 mln pln, daj rolnikom po 2 zl za litr mleka i 'nie pitol' łatwo pie... niz robic, wolny rynek, w Elblagu nic od dawna sie robi, produkcja była juz od dawna w Młynarach a dziłąka stoi na sprzedaz od dobrych 4 lat....bez komentarza
Bardzo dobra dezyzja , duzy plus dla nowego prezydenta.