Wtorek, 24.12.2024, Imieniny: Adam i Ewa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Jak Elbląg przygotowany jest do rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020?

18.04.2019, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jak Elbląg przygotowany jest do rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020?
Przewodniczący Rady Miasta Antoni Czyżyk (Platforma Obywatelska) złożył interpelację do Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego w sprawie reformy szkolnictwa. - Wiemy, że samorządy do przyjęcia podwójnego rocznika zaczęły się przygotowywać w poprzednim roku. (…) Jak Elbląg przygotowany jest do rozpoczęcia roku szkolnego 2 września 2019/2020? - pytał. Co na to Prezydent?
 
- Na pewno trudniej będzie się dostać do wybranych klas czy szkół, co będzie wśród młodych ludzi wymagało modyfikacji planów życiowych – czy rozpoczną naukę tam, gdzie będą chcieli czy tam, gdzie będą wolne miejsca – stwierdził Antoni Czyżyk. - Wielu nauczycieli i samorządowców sceptycznie podchodzi do przewidywanych harmonogramów zajęć szkolnych.
 
Skąd obawy nauczycieli? - Zajęcia będą odbywać się w godz. 8.00 do 17.00 z uwagi na problem z dostępem do specjalistycznych sal lekcyjnych, np. informatycznych czy sportowych. W przypadku techników lub szkół branżowych – warsztatów i sal, w których odbywają się zajęcia praktyczne – zaznaczył Antoni Czyżyk.
 
 
Elbląg chce być stolicą Subregionu, a to się wiąże z dostępem dla młodzieży mieszkającej w gminach ościennych, a jest to około 30 proc. wszystkich uczniów w mieście. My potrzebujemy tej młodzieży, która poprzez nasze szkoły przywiązuje się do zamieszkania w naszym mieście
 
– dodał Przewodniczący Rady Miasta.
 
Antoni Czyżyk zwrócił się do Witolda Wróblewskiego z konkretnym pytaniem. - Uczniom, zarówno Polakom, jak i obcokrajowcom, którzy nie ukończyli szkół podstawowych i gimnazjów w kraju, będzie zdecydowanie trudniej dostać się do szkoły średniej Jako Miasto chcemy być otwarci dla wszystkich, którzy chcą tu mieszkać, uczyć się i pracować. Jak miasto Elbląg jest przygotowane do rozpoczęcia roku szkolnego 2 września 2019/2020 uwzględniając moje wątpliwości i tezy? - pytał.
 
Prezydent Elbląga wyjaśnił, jak wygląda sytuacja w elbląskiej oświacie. - W roku 2016, przy tworzeniu projektu dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych do nowego ustroju szkolnego, uwzględniono konieczność przyjęcia na rok szkolny 2019/2020 do klas I szkół ponadpodstawowych absolwentów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Rada Miejska podjęła uchwałę o włączeniu 3 gimnazjów do szkół ponadgimnazjalnych (Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum nr 9) oraz zmianie siedziby niektórych szkół (III Liceum, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego). - wymieniał Witold Wróblewski. - W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 funkcjonują obecnie klasy licealne i gimnazjalne.
 
- Od 1 września 2019 r., po wygaśnięciu oddziałów gimnazjalnych, w szkołach powstaną oddziały dla absolwentów szkół podstawowych. Liczba uczniów kończących gimnazjum i szkoły podstawowe wynosi 1900. Biorąc pod uwagę również uczniów spoza naszego miasta, elbląskie szkoły średnie przygotowują się na przyjęcie ok. 2900 uczniów klas pierwszych – dodał Witold Wróblewski.
 
Co stanie się z uczniami, którzy w czerwcu 2019 r. ukończą naukę w szkole podstawowej? - Będą przyjęcie do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci gimnazjum będą ubiegać się o przyjęcie do 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum lub 3-letniego branżowej szkoły I stopnia. Postępowanie rekrutacyjne będzie prowadzone w tym samym czasie, ale każda szkoła utworzy odrębne klasy dla absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum, co oznacza, że absolwenci nie będą rywalizowali o te same miejsca w szkołach. Będą ubiegać się o miejsca przewidziane tylko dla absolwenta konkretnego typu szkoły – wyjaśniał Witold Wróblewski.
 
Prezydent zapewnił, że od wielu miesięcy samorząd prowadził działania przygotowawcze. - Odbyło się spotkanie z rodzicami w auli PWSZ, którego tematem była oferta edukacyjna elbląskich szkół oraz zasady rekrutacji na rok szkolny 2019/2020, zorganizowano czwartą edycję Elbląskich Targów Pracy i Edukacji, wydano informator dla gimnazjalistów i ósmoklasistów, odbyły się wizyty przedstawicieli szkół ponadpodstawowych w gimnazjach i szkołach podstawowych. Szkoły organizują drzwi otwarte oraz wydają ulotki zachęcające do podjęcia nauki w ich szkole – twierdził Witold Wróblewski. - W związku z nowym rozporządzeniem w sprawie zawodów szkolnictwa branżowego dyrektorzy szkół poszerzyli swoją ofertę o nowe zawody: technik programista, technik rachunkowości, technik usług kelnerskich.
 
 
Przeprowadzono analizę współczynnika zmianowości w szkołach, z której wynika, iż zajęcia dydaktyczne w szkołach będą odbywały się jak dotychczas w godzinach 8.00- 16.00. Każdy Dyrektor szkoły przeanalizował także możliwości swojej szkoły (biorąc pod uwagę liczbę sal dydaktycznych, pracowni do kształcenia zawodowego oraz kadrę pedagogiczną) i określił jaką maksymalną liczbę oddziałów klas I może utworzyć od 1 września 2019 r. Liczba przygotowanych miejsc jest wystarczająca dla absolwentów szkół podstawowych i uczniów kończących gimnazja. Można stwierdzić iż elbląskie szkoły ponadpodstawowe są przygotowane do przyjęcia od 1 września 2019 r. wszystkich absolwentów szkół podstawowych, gimnazjów, a także uczniów spoza naszego miasta
 
– podkreślił Witold Wróblewski.
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +4
    ~ Absurdy
    Czwartek, 18.04

    Najpierw zlikwidowali szkoły teraz interpelacje. Myslcie tymi czachami albo mózgu nie ma.

  2. 2
    +1
    ~ tabakiera w nosie
    Czwartek, 18.04

    Wróciła szlachetna "interpelacja". "Wybrańcy" - przestańcie interpelować witolda i zacznijcie, zgodnie z logiką, interpelować dyrektorów departamentów odpowiedzialnych za poszczególne działy życia miasta. Wejdźcie w ten sposób na poziom wyższy od "rady" w Psiej Wólce."Rada" robi co witold każe i interpeluje medialnie. Witold odpowiada i non stop siedzi w mediach z całym dworem. A kto pracuje dla miasta? Panie Czyżyk, czy to pana pytają dlaczego para tancerzy do muzyki tanga tańczyła walca? Dajcie wreszcie swoją postawą i pracą poczucie mieszkańcom, że mieszkają i żyją w mieście dobrze zarządzanym, inwestującym , z mądrymi i pracowitymi władzami. Nie poniża was ta umowa na interpelacje, ich adresat i poziom interpelacji? O skład kiełbasy pytam u rzeźnika a nie u biskupa. Jest Gosia, edek..

  3. 3
    0
    ~ (:
    Czwartek, 18.04

    Taa, wlasnie Wrobel pokazal wczoraj jak sie wypial na nauczycieli. Zapamietane i na 100 procent w odpowiednim czasie zostane wykorzystane

  4. 4
    0
    ~ Juz ci
    Czwartek, 18.04

    Chyba nastała pora by zacząć referendum i pa. Szkoda miasta i mieszkańców.

  5. 5
    +4
    ~ wicia
    Czwartek, 18.04

    Panie przewodniczący RM Elbląg nie chce, ale już jest stolicą Subregionu. Czy pan jest niedoinformowany? A młodzież - panie radny przewodniczący - pozostanie w naszym mieście jak zmieni się polityka władz samorządowych w sprawie miejsc pracy satysfakcjonujących młodych osób.

  6. 6
    +1
    ~ kiki
    Czwartek, 18.04

    Czy prezydent jest odpowiednią osobą do udzielania odpowiedzi na interpelację pana przewodniczącego RM? To nie on odpowiada za "reformę oświaty" a MEN. Więc tam pan ślij tę swoją interpelację panie przewodniczący RM.

  7. 7
    0
    ~ tajne
    Czwartek, 18.04

    https://natemat.pl/152587,katecheza-w-szkole-kosztuje-nas-ponad-1-36-mld-rocznie-sprawdzamy-jakie-problemy-mozna-by-za-to-rozwiazac

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0280921459198