Prędkość bezpieczna nie jest równoznaczna z prędkością dopuszczalną. Przekroczenie limitu tej drogi nie zawsze oznacza przekroczenie granicy panowania nad pojazdem.
Z drugiej strony - nie zawsze jazda z dopuszczalna prędkością zapewnia panowanie nad pojazdem, zwłaszcza w warunkach jesiennych, nie wspominając o zimowych...
Współczesny ruch drogowy wymaga płynności. Niebezpieczna może być nie tylko prędkość zbyt duża, także zbyt mała. Poruszanie się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej na danym odcinku powinno być uzasadnione. Zaliczyć do tego możemy szczególne warunki - na przykład przewóz dziecka do lat 7, a także polecenie uprawnionego organu co do sposobu korzystania z pojazdu.
Przykład uzasadnionej prędkości utrudniającej ruch, to powolny przejazd samochodem ciągnącego szeroką przyczepę reklamową. Zakłóca on niewątpliwie płynność ruchu. Przejazd jest tylko środkiem wiodącym do celu, którym jest zapoznanie z treścią reklamy możliwie największej liczby osób, a nie przewóz jakiegoś ładunku.
Wielu ekspertów uważa, że znak drogowy określający prędkość powinien być postrzegany jako znak wyznaczający zalecaną prędkość (tzw. prędkość kierunkową), jeśli wolniejsza jazda mogła by utrudniać lub hamować ruch.
Utrzymywanie określonej prędkości może zostać nakazane znakiem drogowym C-14 (prędkość minimalna, liczba na niebieskim, okrągłym tle). Na drodze, na której jest on umieszczony, nie powinniśmy jechać wolniej, chyba, że wymagają tego względy bezpieczeństwa...
Prędkość minimalna może być określona także znakiem D-13 (początek pasa ruchu powolnego). Znak ten można spotkać najczęściej w miejscach, w których ze względu na kąt nachylenia drogi występują pasy ruchu dla pojazdów powolnych. Prowadzący wehikuły, które na wzniesieniu nie osiągają minimalnej prędkości wskazanej na tymże znaku, powinni korzystać z wyznaczonego dla nich, bocznego pasa.
Milan