Ponadczterdziestodwuipółletnia, Ważysława, pracuje jako metrampaż, Rzesław, tańczy jive’a, jogging, Chociebuż – to niektóre wyrazy i sformułowania, z jakimi przyszło się zmierzyć uczestnikom konkursu ortograficznego pod hasłem „Mistrz ortografii”. Organizowanego już od 10 lat przez SDK Zakrzewo dyktanda nikomu nie udało się napisać bezbłędnie. Najlepszym znawcą ortografii okazał się Stanisław Gajos, rencista z miejscowości Strzelno w województwie kujawsko-pomorskim.
W minioną sobotę, 20 marca, do pisania dyktanda przystąpiły 23 osoby. Byli to uczniowie szkół średnich, studenci, osoby pracujące i emeryci.
Autorka dyktanda pt. „Hipochondryczka” pani Marzena Barsul, nauczyciel języka polskiego w Gimnazjum nr 1 w Elblągu, postarała się o to aby dyktando zawierało wiele zawiłości ortograficznych. Najwięcej problemów uczestnikom konkursu sprawiły następujące wyrazy i sformułowania: ponadczterdziestodwuipółletnia, Ważysława, pracuje jako metrampaż, Rzesław, tańczy jive’a, jogging, Chociebuż, zhardziałeś, coczwartkowe, chordofon, rad nierad, chłopku-roztropku, figle-migle.
Poniżej podajemy wyjaśnienie pisowni niektórych wyrazów:
ponadczterdziestodwuipółletnia – przedrostek ponad- piszemy łącznie z wyrazami pospolitymi; przymiotniki, które powstały od liczebników wielowyrazowych piszemy łącznie,
Rzesław jest to imię staropolskie, oznacza rzetelny,
Ważysława – imię staropolskie oznaczające odważny, silny,
jogging – nie ma form spolszczonych,
metrampaż – pracownik zecerni (dział drukarni) formujący kolumny publikacji ze szpalt i tabel,
chordofon – strunowy instrument muzyczny,
chłopku-roztropku, figle-migle – łącznik stosujemy w parach wyrazów, które brzmią podobnie, występujących zawsze razem,
rad nierad – dwa człony równorzędne, frazeologizmy o podobnej konstrukcji.
Nikt z uczestników nie konkursu nie napisał dyktanda bezbłędnie.
Pierwsze miejsce i tytuł „Mistrza ortografii” zdobył Stanisław Gajos, rencista z miejscowości Strzelno z województwa kujawsko-pomorskiego. Drugie miejsce przypadło studentce z Elbląga Kamili Woźniak, natomiast trzecie wywalczył elbląski kleryk Michał Mirowski.
Wszyscy uczestnicy tegorocznej edycji konkursu ortograficznego otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Fundatorem nagród dla mistrza ortografii oraz laureatów II i III miejsca była firma UNISOFT z Gdyni, zajmująca się kompleksową komputeryzacją przedsiębiorstw. Mistrz ortografii otrzymał statuetkę, dyplom oraz cyfrowy aparat fotograficzny, natomiast zwycięzcy II i III miejsca otrzymali książki pt. „Perły architektury od 4000r. p.n.e. do czasów współczesnych” i „Wielki podróżniczy atlas świata”.
Fot. SDK Zakrzewo
brawo
bardzo fajnie..czekam na kolejne tury