Jeśli masz takie objawy, jak:
duszność,
stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C),
objawy przeziębieniowe,
zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub skorzystaj z teleporady u swojego lekarza POZ.
Objawami choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa (SARS-CoV-19) mogą być również:
gorączka,
kaszel,
duszności i kłopoty z oddychaniem,
bóle mięśni i ogólne zmęczenie.
Jeśli masz takie objawy:
Zadzwoń natychmiast do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej i powiedz o swoich objawach; własnym środkiem transportu pojedź do szpitala z oddziałem zakaźnym lub oddziałem obserwacyjno-zakaźnym, gdzie lekarze określą dalszy tryb postępowania medycznego.
Pod żadnym pozorem nie korzystaj ze środków komunikacji publicznej czy taksówek – w ten sposób narażasz innych na zakażenie.
Jeśli miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub chorą, to natychmiast zadzwoń do stacji sanitarno-epidemiologicznej i powiadom o swojej sytuacji. Otrzymasz informację, jak masz dalej postępować.
Jeśli wróciłeś z zagranicy i obecnie nie jesteś objęty obowiązkową kwarantanną i nie masz objawów choroby, mimo wszystko przez 14 dni od powrotu do kraju kontroluj codziennie swój stan zdrowia. Mierz temperaturę, zwróć uwagę na to, czy kaszlesz albo czy masz trudności z oddychaniem. Ogranicz kontakt z innymi. Pamiętaj, że możesz przechodzić chorobę bezobjawowo i możesz zarażać innych.
Jeśli tylko zaobserwujesz któryś z objawów choroby, zadzwoń natychmiast do stacji sanitarno-epidemiologicznej. Każdy pacjent manifestujący objawy ostrej infekcji dróg oddechowych (gorączka powyżej 38°C wraz z kaszlem lub dusznością) w powiązaniu z kryteriami epidemiologicznymi powinien ponadto trafić do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego. Jeśli zaobserwujesz takie objawy, własnym środkiem transportu pojedź do szpitala z oddziałem zakaźnym lub oddziałem obserwacyjno-zakaźnym.
Jeśli nie możesz dotrzeć do szpitala własnym transportem, to lekarz POZ (w ramach teleporady) i stacja sanitarno-epidemiologiczna mają możliwość zlecenia dla Ciebie transportu sanitarnego.
Jeśli masz pytania, wątpliwości, zadzwoń na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590.
Korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji, nie daj się panice. Dbaj o siebie i swoich bliskich.
Stacje sanitarno - epidemiologiczne w województwie warmińsko - mazurskim
Lista szpitali województwo warmińsko - mazurskie
DBAJMY O SIEBIE – KLUCZOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ
1,5 metry – minimalna odległość między pieszymi
Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
Wyłączeni z tego obowiązku są:
rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie,
osoby, które zasłaniają usta i nos.
Obowiązuje od: 25 lipca.
ZASŁANIANIE UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH
Obowiązek dotyczy: noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa w sytuacji, gdy nie można zachować 1,5-metrowej odległości od innych.
Na czym polega? Usta i nos musisz zasłonić w przestrzeni otwartej, gdy nie masz możliwości zachowania 1,5 metrów odległości od innych, a także w przestrzeni zamkniętej – np. w sklepach, w komunikacji zbiorowej.
Maseczkę trzeba wciąż obowiązkowo nosić m.in.:
w autobusie, tramwaju i pociągu,
w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień,
w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
w kinie i teatrze,
u lekarza, w przychodni, w: szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
w kościele i szkole, na uczelni
w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.
Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?
w restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole i jesz lub pijesz,
w pracy – jeśli nie masz styczności z osobami z zewnątrz (np. podczas obsługi klientów i interesantów),
podczas przebywania w lesie,
podczas spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu (wagon WARS).
Obowiązuje do: odwołania.
Ważne ! Zasadniczo zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe. Z obowiązku tego zwolnione są jedynie osoby, które mają problemy z oddychaniem lub nie mogą zasłaniać ust i nosa z innych powodów zdrowotnych. Jeśli taka osoba pojawi się np. w sklepie, to powinna powiadomić obsługę sklepu, że nie może mieć zasłoniętych ust i nosa, aby nie narazić się na interwencję obsługi lub właściciela placówki handlowej, i po przekazaniu takiej informacji może zrobić zakupy.
Źródło: gov.pl
To.połowa MIESZKAŃCÓW w Elblągu ma koronawirusa bo im tak na dekiel wali że nie stosują ww obostrzen. Dziwne że ci zza biurek wszyscy razem z politykami.maja gdzieś te obostrzenia. A teleporady to bzura jakich malo. Licząc się w ten sposób wydała 1500 zł.na leki. Albo lekarze zaczną leczyć normalnie albo pensje im obciąć. Czesc przychodni przyjmuje i leczą a inni od marca mają urlop. Tak samo biura zamknięte. Dlaczego my w zakładach pracy pracujemy na tych nierobów.
zacznijcie wreszcie kontrolować Galerę Ogrody ,tam co drugi chodzi bez maski ,bo i po co jak nikt nie kontroluje , a obsługa w sklepach też zero reakcji !
Jeśli 80 % zakażeń to bezobjawowe, to o czym jest ten artykuł?
Komunikacja,sklepy każdego dnia połowa bez maseczek. Gdyby byly grupy osob i miały prawo do kontroli kstania to zarobily by każdego dnia krocie . Na swoja pensje też. Ptzeciez w Elblągu nie ma policji,strazy miejskiej,sanepidu .