Środa, 20.11.2024, Imieniny: Edyta, Edmund, Anatol
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Gerhard Przybylski, prezes ZNP: Wracamy do czasów, gdzie dziecko kuło na pamięć

06.03.2017, 16:00:32 Rozmiar tekstu: A A A
Gerhard Przybylski, prezes ZNP: Wracamy do czasów, gdzie dziecko kuło na pamięć
Fot. Ryszard Biel

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Elblągu, Gerhard Przybylski, ostro wypowiedział się na temat wprowadzanej reformy oświaty. - Nie ma nigdzie dowodów, podpartych jakimiś naukowymi wynikami, doświadczeniami, które wskazywałyby, że rzeczywiście tak radykalnie należy zmienić oświatę w kraju – podkreślił.

Dlaczego ZNP neguje reformę oświaty, która obowiązywać będzie od 1 września?

Związek Nauczycielstwa Polskiego od zarania istnienia ciągle walczy o jakość szkolnictwa, kształcenia, dobro dzieci. Wykształcony człowiek jest wspólnym dobrem naszego kraju. To jest jedna z gałęzi, do której nie wolno włączać polityki, bo to może szkodzić, a oświata jest  podstawą rozwoju państwa.

W czym, Państwa zdaniem, tkwi problem?

Tego, że należy udoskonalać system, nie negujemy. Czas biegnie szybko i do zmian w  świecie trzeba umieć się  dostosowywać.  Ale nie należy niszczyć dorobku, który mamy na dzień dzisiejszy. Mamy dużo osiągnięć. Przedstawiciele ze Stanów mówili, że jesteśmy jednym ze wzorów na świece, a teraz pytają, co my, jako Polska, robimy z tą oświatą. Wracamy do czasów, gdzie dziecko kuło na pamięć.

Wraca się m. in. do ośmioletniej szkoły podstawowej. To zły pomysł?

Czasy są inne. Ten, który przed 17 laty wprowadzał gimnazja, Minister Mirosław Handke, dzisiaj jest przeciwko temu, co robi Minister Zalewska. Myślę, że jest to znamienne. Nie ma nigdzie dowodów podpartych jakimiś naukowymi wynikami, doświadczeniami, które wskazywałyby, że rzeczywiście tak radykalnie należy zmienić oświatę w kraju. Jest to na etapie polityki – nie, bo nie, my musimy zmienić i koniec. Tak się nie robi. Każde państwo, które ogląda złotówkę z każdej strony, przed jej wydaniem, musi się mocno zastanowić, a my lekką ręką ileś ciężkiej pracy nauczycieli, dyrektorów, samorządowców, rodziców, puszczamy w niwecz. Sentymenty trzeba odłożyć. Są dobre, ale w innym miejscu.

Czego najbardziej się obawiacie?

Przede wszystkim odbije się to na jakości kształcenia. Nauczyciele są bardzo ważni. Oni też potrzebują czasu, aby się przygotować na to, czego się od nich oczekuje, jakie treści muszą przekazać dziecku. Są bardzo duże rozbieżności co do przedstawianych programów, a tym, co będziemy realizować. Ale w całym tym systemie najważniejsze jest dziecko, któremu zabiera się jeden rok. Dotąd miał dziewięć lat na podjęcie decyzji, w jakim kierunku chce się dalej kształcić. Teraz będzie mieć osiem lat. Wielu rodziców mówi, że gdyby nie gimnazja, ich dziecko nie dostałoby się do dobrych szkół. O czyms to świadczy.

Czy Związek Nauczycielstwa Polskiego boi się o miejsca pracy?

Też. Nie dzieje się to bezpodstawnie. Myślę, że w ciągu miesiąca będziemy wiedzieć ilu nauczycieli w naszym regionie straciło pracę. Nie jest prawdą, że przesunie się etaty. Nie da się tak zrobić. Wystarczy zobaczyć siatkę godzin. Dojdzie do tego, że aby fachowiec np. od fizyki miał etat, będzie jeździć motorowerem  po całym mieście, żeby go "uzbierać".

W takim razie w różowych barwach nie przedstawia się rynek pracy dla młodych nauczycieli?

Jesteśmy jednym z nielicznych, jeśli nie jedynym miastem w kraju, którego Prezydent postanowił, że ludzi, którzy posiadają uprawnienia emerytalne będzie się zachęcać do skorzystania z nich. To daje możliwości zatrudnienia ludzi młodych. Na początku wprowadzania gimnazjów wielu ludzi myślało, że za karę idzie uczyć do gimnazjum. Jednak poprzez te lata zdobywania doświadczenia, dokształcania, pomagania przez pedagogów, psychologów, dostrzegli efekty. Zawsze można coś poprawić, żeby uzyskać jeszcze lepsze wyniki, ale nie wymaga to aż takiej rewolucji.

Dziękuję za rozmowę.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 9

%11.1 %88.9


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +34
    ~ GGG
    Poniedziałek, 06.03

    JESTEM ZA LIKWIDACJĄ GIMNAZJÓW I POWROTEM DO SZKÓŁ OŚMIOKLASOWYCH

  2. 2
    +37
    ~ Jako komisja panu zabraniam
    Poniedziałek, 06.03

    Zejdź ze sceny chłopie i zostaw miejsce młodym. ZNP to przybudówka SLD i tęskno im do komuny.

  3. 3
    --21
    ~ matka_ucznia_2004
    Poniedziałek, 06.03

    tak,niech dzieci nie uczą się o np. Marie Skłodowskiej, tylko o Janie Pawle, niech 3-letni materiał robią w 2 lata,ludzie - myślcie!!!Nie chodzi TYLKO o likwidację gimnazjów,ale przede wszystkim o PROGRAM, o to, jak będą nauczane nasze dzieci. Likwidacja gimnazjum to najmniejszy problem.

  4. 4
    +29
    ~ Marian
    Poniedziałek, 06.03

    Ile można? , ZNP dalej swoje. Proszę pana , to wcale tak nie będzie, będzie bardzo dużo mądrych wykształconych ludzi. Już nie będzie tak, czy zaznaczyć - a,b, czy c. Będzie po prostu wszystko w głowie, a odpowiedź pełnymi zdaniami. Ile to jest teraz młodych ludzi, którzy po prostu nie znają niektórych wyrazów, a odpowiadają twierdząco krótko - no.Niech już ta reforma wejdzie jak najszybciej.

  5. 5
    +4
    ~ Marian
    Poniedziałek, 06.03

    a gdzie mój komentarz?

  6. 6
    +7
    ~ Leny
    Poniedziałek, 06.03

    Precz

  7. 7
    +6
    ~ Marian
    Poniedziałek, 06.03

    Ktoś chyba zapomniał o moim komentarzu, to ja się uprzejmie przypominam.

  8. 8
    +21
    ~ JaJnosik
    Poniedziałek, 06.03

    co to znaczy zachęcać do odejścia na emeryturę??/ Mają uprawnienia emerytalne to bye, bye i jak tu nie mówić, że powinniśmy pracować do 70 roku życia skoro niektórzy chcą pracować do śmierci ku zgrozie uczniów i młodych nauczycieli

  9. 9
    +5
    ~ miłek
    Poniedziałek, 06.03

    A pan jaką kończył szkołę ,ja ośmioklasową i nie żałuję.uważam,że 8 klas to wystarczająca nauka tzw powszechna. w wieku 15 lat dziecko bardziej jest ukształtowane do tzw młodzieżówki, a nie 13-latek.Chyba,że kończył pan szkołe polityczną pzpr.

  10. 10
    +9
    ~ Młoda
    Poniedziałek, 06.03

    Daj Pan przykład i zwolnij miejsce dla młodych.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1792340278625