Wielu osobom mogłoby się wydawać, że to głupi dowcip, jednak właśnie taką nagrodę motywacyjną otrzymało dwudziestu funkcjonariuszy za wykonywanie obowiązków osób przebywających na zwolnieniu lekarskim. Sprawą zainteresowały się już MSW oraz związkowcy, którzy piszą wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.
Zasady wynagradzania mundurowych, którzy zastępują chorych kolegów, reguluje ustawa z 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o policji (Dz.U. z 2014 r. poz. 502). Zgodnie z nią od 1 czerwca ubiegłego roku osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim otrzymuje 80 proc. swojego uposażenia, natomiast pozostałe 20 proc. zasila fundusz nagród i zapomóg. Uzyskane w ten sposób pieniądze są w całości przekazywane funkcjonariuszom, którzy wykonują zadania służbowe w zastępstwie chorych mundurowych. O tym, ile kto dostanie, decyduje komendant jednostki.
Na konto elbląskiego policjanta, służącego w oddziale patrolowo-interwencyjnym w Elblągu wpłynęło 8 zł. Pieniądze zostały wysłane przez Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie z adnotacją, iż jest to nagroda motywacyjna.
Zapis w ustawie nie precyzuje, kto i ile powinien dostać za przejęcie obowiązków chorego kolegi, toteż zastosowano podział zgodny z zasadami arytmetyki. Elbląski szef miejskiej komendy w Elblągu podzielił 200 zł (równowartość 20 proc. pensji dwóch policjantów, którzy przez miesiąc przebywali na zwolnieniu lekarskim) pomiędzy dwudziestu funkcjonariuszy. W efekcie wyszło, że za dodatkowe obowiązki policjanci mieli płacone niecałe 7 groszy/ godz.
Antoni Duda, wiceprzewodniczący zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Śląskiego stwierdził, że dla komendantów taki sposób podziału pieniędzy jest najwygodniejszy. Zwalnia on z obowiązku prowadzenia dokładnej ewidencji dodatkowo wypracowanego czasu przez funkcjonariusza. Jego zdaniem wysokość nagród w Elblągu pokazuje też mizerię finansową osób patrolujących miasto.
Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie jest zdania, że tylko w nielicznych przypadkach można w sposób jednoznaczny stwierdzić, którzy policjanci przejmowali na siebie całość obowiązków chorych.
Sprawą już zajęło się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a związkowcy pracują nad wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego.
Źródło : gazetaprawna.pl
opr.
Gdzie tu sensacja? Są zawody, które od 6 lat nie dostali wcale podwyżki.....
...podwyżka adekwatna do wykonywanej pracy.
Nie widze tu niczego dziwnego jeżeli kwota wpływająca na ten fundusz jest taka znikoma to tak naprawde nie było czym dzielić.
to aż dwudziestu policjantów wykonywało pracę dwóch nieobecnych. Rozumiem że każdy wziął po 1/20 pracy chorego. To ile za to chcieliby dostać. W innych zawodach nie nagradza się dodatkowo za pracę wykonywaną w zastępstwie chorego kolegi.
Czapek krawężników w tej kolekcji zabrakło .
Jak widać kadra strajkuje ,Czapki z głów i do domu marsz . Naprawdę robią sobie jaja z naszej policji , a wy panowie nie macie pałek ?
to i tak za duzo niech nie placza prywatnie sie rozbijajadobrymi autami wiec przestancie pajacowac na wiecej nie zasluguja
przypomnę tylko, że panowie i panie dostaną swoistą odprawę po przejściu na emeryturę po 15 latach pracy. Dno.