Za elbląskimi policjantami coroczna odprawa, podczas której Komendant, Marek Osik, szczegółowo omawiał statystyki. W rozmowie z nami opowiedział m.in. jak ocenia poziom bezpieczeństwa w naszym mieście.
Jaki oceniłby Pan 2014 rok ?
Jako bardzo pracowity. Przygotowując się do odprawy i analizując wszystkie dane i wybierając te wskaźniki, którymi chcę się podzielić z samorządowcami i przyjaciółmi z innych służb, byłem pod wrażeniem pracy policjantów, a więc ilości przeprowadzonych interwencji. Mówimy o stu dziennie ujawnionych wykroczeniach. Średnio 10 osób dziennie trafiało do izby wytrzeźwień, blisko 2700 osób zatrzymano w naszym areszcie policyjnym. To są wyniki wskazujące na ciężką pracę policjantów wszystkich komórek organizacyjnych.
Czy takie statystyki dowodzą, że w Elblągu przydałoby się więcej policjantów?
Mamy tutaj do czynienia z pewnym paradoksem. Od wielu lat ilość policjantów na Warmii i Mazurach maleje, maleje też w Elblągu, a wyniki pracy są zawsze dobre, albo i lepsze. W wielu obszarach wskazywałoby, że tych policjantów jest wystarczająca ilość, ale myślę, że jest to kwestia zaangażowania, dyscypliny, organizacji pracy. Chciałbym mieć więcej policjantów. Myślę, że przełożyłoby się to na bezpieczeństwo, ale musimy umieć zarządzać i pracować z taką ilością, jaką mamy.
Czy patrząc na statystyki można powiedzieć, że Elbląg jest bezpiecznym miastem?
Jeżeli będziemy się porównywali z podobnymi miastami, to na pewno tak, patrząc na ilość przestępstw, skuteczność wykrywczą, ale też ilość realizowanych przedsięwzięć prewencyjnych. Będę bronił tezy, że to, że kilka lat temu bardzo zaangażowaliśmy się w profilaktykę, w prewencję kryminalną, zaprosiliśmy do współpracy samorząd, szkoły, inne służby, instytucja, teraz przynosi efekty. Mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ mniej popełnianych jest przestępstw i wykroczeń. Potrafią zadbać o swoje bezpieczeństwo, o swoje mienie, wiedzą na czym polega bezpieczne zachowanie i na czym polega zagrożenie.
Co jest powodem zwiększenia pieszych patroli?
Wynika to z tego, że mamy problemy z transportem. Samochody są naprawiane systematycznie, tylko, że od wielu lat nie mamy takich zakupów, jakie były w 2009, gdzie w jednym roku dostaliśmy 30 pojazdów. Te pojazdy, które cały czas traktowaliśmy jako nowe, dzisiaj są samochodami siedmioletnimi. Te pojazdy zaczynają się psuć i nic w tym dziwnego, bo potrafią jeździć 24 godziny na dobę. Pojazd nie jest wyłączany, zmieniają się tylko policjanci.
Podczas rozmowy z Komendantem Wojewódzkim pojawił się temat cyberprzemocy, która jest coraz częstszym zjawiskiem. Czy ten problem dotyczy także Elbląga?
Rok 2015 będzie to czas, w którym będziemy ukierunkowani na nowe technologię, gdzie popełniane są przestępstwa. Powstał wydział do walki z cyberprzestępczością w Komendzie Wojewódzkiej.
Z jakimi rodzajami przestępstw nagminnie walczą elbląscy policjanci?
Przemoc w rodzinie to dwukrotnie więcej tymczasowo aresztowanych sprawców przemocy, ale i pięciokrotnie więcej założonych niebieskich kart. Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu to będzie w naszym głównym zainteresowaniu, bo o ile można się pogodzić z utratą mienia, to myślę, że z utratą zdrowia bardzo ciężko jest to zrobić. Pracujemy cały czas nad priorytetami Komendanta Głównego 2013-2015. Zwiększanie policjantów w ruchu drogowym, większa ilość badań na trzeźwość i oczekiwania, żeby przynosiło to efekty. Zdajemy sobie sprawę, że na drogach ginie blisko osiem razy tyle osób, co w wyniku zabójstw na terenie naszego kraju.
Czy elbląscy policjanci mogą liczyć na podwyżki?
Obserwuję, co mówi pani Minister Piotrowska i pierwsze zapowiedzi to jest rok 2016. Czekamy. Należy jednak pamiętać, że mamy także pracowników policji. Dla tej komendy pracuje 103 pracowników policji, to jest blisko 1/4 osób zatrudnionych. Nie możemy też zapominać o nich.
Czy w Elblągu pojawi się nowy budynek dla policji?
Bardzo chciałbym. Zabiegam o to.
Podobno trwają rozmowy na ten tematem.
Takie rozmowy trwają. Mamy nowego pana prezydenta, który ma ciekawe przemyślenia i przedstawił ciekawą koncepcję. Chcemy dograć pewne szczegóły koncepcji i wtedy zaczniemy o niej mówić. Chciałbym,żeby swój pomysł na wsparcie i zabieganie o nową komendę przedstawił prezydent Wróblewski. W kraju, w chwili obecnej, buduje się kilkadziesiąt obiektów policyjnych. Budowane są komendy w Bielsku Białej, w Sosnowcu i wielu innych miastach. Te pieniądze są. Potrzeba decyzji, żeby tę komendę wybudować w
Elblągu.
Dziękuję za rozmowę.
Z komendantem Markiem Osikiem rozmawiała
Skasować etaty w straży miejskiej i dać pollicji
To tak nie, choćby i 100 etatów skasować w U.M to i tak ani jeden nie przybędzie elbląskiej policji. Policja jest państwowa więc podlega ministrowi, który da"etaty" i kasę (ale raczej nie da bo bieda) na dane województwo (i etaciki zakosi Olsztyn), a Straż jak sama nazwa wskazuje jest miejska i nie ma nic do działań ministra.
Złodziejski oLSZCZYN zwinął etaty. Cała "Prewencja" jest w oLSZCZYNIE.
Należy zwiększyć etaty w policji, zlikwidować straż miejską , wybudować nowoczesne wiezienia , to jest przyszłośc tego ustroju i systemu , który nic więcej nie potrafi , Prace dac ludziom ,nie będzie kradzieży ,rozbojów ,napadow .Zwiększyć dyscyplinę w narodzie ,żeby się słuchali, co władza powie ma być swięte .
Można wzorem USA i komuny powołać Milicję Obywatelska , przeszkolić i będzie spokój jak za komuny. W tym kraju sąsiad sąsiada chętnie podkabluje
...polowe tych służb ochroniarskich, bym zwolnił w piździet, polowe policji i tu straz miejska wyje...