Piątek, 10.01.2025, Imieniny: Danuta, Jan, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Urząd Morski: Przekop Mierzei Wiślanej będzie szkodził środowisku

13.10.2013, 13:00:41 Rozmiar tekstu: A A A
Urząd Morski: Przekop Mierzei Wiślanej będzie szkodził środowisku
fot. archiwum Agencja Reklamowa GABO

Inwestycja była jednym z głównych punktów spornych podczas przedterminowych wyborów w Elblągu. Samorządowcy uważają, że dzięki temu cały region stałby się atrakcyjniejszy. Inwestycja będzie miała jednak negatywny wpływ na środowisko - ocenił Urząd Morski w Gdyni.

O przekopanie Mierzei Wiślanej i utworzenie kanału żeglugowego od lat zabiegają samorządowcy z Warmii i Mazur, w szczególności władze Elbląga. Podkreślają, że w ten sposób elbląski port i porty nadzalewowe będą miały szansę rozwoju, a cały region będzie atrakcyjniejszy dla turystów.

Zaznaczają, że Polska zyska nową drogę wodną i uniezależni się od Rosji. Dziś z Zalewu Wiślanego można przepłynąć na Zatokę Gdańską i dalej na Bałtyk przez Cieśninę Piławską. Według założeń kanał ma być także drogą ewakuacyjną i logistyczną na wypadek sytuacji nadzwyczajnych.

10 razy więcej towarów, 5 razy więcej turystów

Według analiz ekonomiczno-społecznych dokonanych przez Urząd Morski w Gdyni w latach 2012-13  przekopanie Mierzei Wiślanej i utworzenie kanału żeglugowego przyczyni się do rozwoju sektora transportu morskiego. Przewiduje się 10-krotny wzrost ładunków towarów przewożonych transportem morskim, do co najmniej 1,5 mln ton rocznie.

Budowa drogi wodnej ma wpłynąć także na rozwój żeglugi pasażerskiej; szacuje się, że liczba pasażerów zwiększy się 5-krotnie z ok. 40 tys. osób obecnie do 210 tys. osób w roku 2040. Zwiększony ruch turystyczny przyczyni się do rozbudowy bazy noclegowej i gastronomicznej.

Ponad 2 tys. nowych miejsc pracy

Oszacowano, że w okresie lat 2021–2040 przybędzie ok. 6,5 tys. miejsc noclegowych i ok. 5,2. tys. miejsc gastronomicznych. Poprawi się także sytuacja na rynku pracy, ponieważ do 2040 r. ma przybyć 2,2 tys. nowych miejsc pracy w tym ok. 270 w sektorze transportu morskiego, 510 - w sektorze logistyki, 32 - w sektorze przemysłu oraz 1380 - w sektorze turystyki.

Każda lokalizacja będzie szkodliwa


Urząd Morski w Gdyni opublikował właśnie prognozę oddziaływań na środowisko planowanej inwestycji. Przyrodnicy badali, jaki będzie wpływ planowanej inwestycji, gdyby umiejscowiono ją w czterech lokalizacjach: w Skowronkach, Piaskach, Nowym Świecie czy Przebrnie.

Jak podkreślili naukowcy przygotowujący prognozę oddziaływania przekopu na środowisko naturalne, budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, niezależnie od wyboru wariantu lokalizacyjnego, będzie wywierać negatywny wpływ na środowisko i obszary chronione. Jednak - w ich ocenie - najmniejsze szkody w przyrodzie powstaną, gdy przekop powstanie w Piaskach albo Nowym Świecie; największe straty w środowisku naturalnym może spowodować wybudowanie kanału żeglugowego w Skowronkach albo w Przebrnie.

Oceniają, że w rezultacie przekopu Mierzei zmienią się warunki przyrodnicze i krajobrazowe, zmieni się ekosystem polskiej części Zalewu Wiślanego; kanał żeglugowy wpłynie też na równowagę przyrodniczą i warunki bytowania organizmów wodnych, zmienią się warunki bytowania, lęgów i przelotów ptaków oraz warunki hydrologiczne rzeki Elbląg.

Przekopać i odtworzyć 100 ha szuwarów?


Gdyby doszło do przekopania Mierzei przyrodnicy zalecają tak zwaną kompensację, czyli wyrównanie braków po utracie chronionych siedlisk. Uważają, że należy odtworzyć ok. 100 hektarów szuwarów pomiędzy Przebrnem a Krynicą Morską. Chcą także powiększyć obszar chroniony o ponad 400 hektarów między Sztutowem a Stegną. Przyrodnicy zinwentaryzowali na terenie Mierzei 425 gatunków roślin, w tym 20 gatunków chronionych.

Rada Ministrów uchwałą z 2007 roku ustanowiła wieloletni program na lata 2008-2013 pod nazwą "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską". Według wstępnych szacunków budowa kanału żeglugowego ma kosztować od 600 do 700 mln zł.


źródłó: tvn24.pl

Oceń tekst:

Ocen: 7

%28.6 %71.4


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +9
    ~ JASNOWIDZ
    Niedziela, 13.10

    JUZ niedługo ruszy przekop na mierzei .Zostały juz zamówione łopaty .Czy będa chętni na pewno tak .

  2. 2
    --19
    ~ greenpeace
    Niedziela, 13.10

    Nie wolno niszczyć przyrody.jest naturalny dostęp do morza i jakoś nikt tu nie przyjeżdża. Przekop nie zachęci turystów do odwiedzin miejsca brudnego, simierdzacego bez zaplecza turystycznego, gdzie wody do kostek a palcy nie widać, gdzie kontakt z woda wiąże się z wizyta u lekarza. Ktoś sobie wymyślił ze zarobi kopiąc za 700mlnzl.( koparko wy miał by pensji na 16 000 lat.

  3. 3
    +27
    ~ grono
    Niedziela, 13.10

    mierzeja w średniowieczu była skupiskiem wysepek i jakoś to nie szkodziło na środowisko !

  4. 4
    +23
    ~ dlatego urzędnicy z trójmiasta blokują przekop
    Niedziela, 13.10

    PIS - dojdzie do władzy w Polsce i przekop mierzei stanie się realny i wykonalny.Blokada na prace przy przekopie jest dlatego że straci Gdańsk na wszystkim.Co myślicie że nie można wyliczyć ile czego w Elblągu się przeładuje,ile statków do Elbląga zacznie wpływać,ile turystycznych statków zacznie wpływać na zalew wiślany i do Elbląga.

  5. 5
    +20
    ~ i tak przekopią
    Niedziela, 13.10

    wstyd krętacze!!!!!!!!!

  6. 6
    +13
    ~ dede
    Niedziela, 13.10

    Nie ma problemu. Wystarczy śluzy z dwóch stron i nie będzie szkodził. Chyba że chodzi o to że będzie "szkodził". Wtedy nic nie poradzimy.

  7. 7
    +24
    ~ Nowa Prawica
    Niedziela, 13.10

    Nie trzeba być ekologiem, żeby wiedzieć, że przekop nie miałby ŻADNEGO szkodliwego wpływu na środowisko - istnieje już przecież Cieśnina Piławska i natura ma się dobrze. Przekopu nie ma ze względów POLITYCZNYCH - zaszkodziłoby to Gdańskowi i ruskim (a trzeb a przyznać, że port w Gdańsku radzi sobie świetnie). Nie wierzcie jakimś pseudoanalizom zlecanym przez PO.

  8. 8
    --10
    ~ berecik
    Niedziela, 13.10

    Porty w Gdyni i Gdańsku nie mają co robić!! A co niby mieli byśmy wozić do Elbląga i z Elbląga w drewutni Elbląg co turysta miałby oglądać ??? Zrobienie przekopu i utrzymanie toru wodnego to pisowskie koncepcja wyrzucania pieniędzy w błoto!!!!

  9. 9
    --13
    ~ greenpeace
    Niedziela, 13.10

    To wszystkie statki morza bałtyckiego czekają na przekop żeby wpłynąć do Elblaga? Dlaczego nie wpływają przez cieśninę? Bujda goni bujde. Za te pieniądze by lepiej zalew oczyścili i oczyszczalnie pobudowali. Nie wolno niszczyć przyrody!

  10. 10
    +9
    ~ M.
    Niedziela, 13.10

    BZDURA, BZDURA BZDURA! Wystarczy śluza którą już mamy nie tak daleko (oczywiście większa) http://www.zalewwislany.pl/rzeki-delty-wisly-petla-zulaw/obiekty-hydrotechniczne/michalowo-sluza-nogat

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0257039070129