Już w IV w. św. Augustyn stwierdził, że Kościół podlega stałej reformie. Dobrze wiemy, że jeszcze u początku lat 90-tych nie istniała chociażby nasza, elbląska diecezja, a ilość parafii w mieście była zdecydowanie mniejsza. Reforma Kościoła nie opiera się jednak tylko na zmienianiu jego struktur, ale także na szukaniu nowych form duszpasterstwa.
Parafialna kreatywność
To dlatego każdego roku poszczególne parafie prezentują nowe inicjatywy także w tym zakresie. Próbują pomóc osobom wierzącym w pogłębianiu i świadomym kształtowaniu życia religijnego. Starają się również docierać do tych, którzy z rożnych powodów oddalili się od wspólnoty Kościoła. Otwartość na różnorodne inicjatywy, spotkanie z księdzem i osobami świeckimi, które angażują się w Kościele, dla wielu ludzi stały się punktem zwrotnym w ich duchowej drodze.
Wieczory dla zabieganych
Również w parafii katedralnej św. Mikołaja w Elblągu możemy spotkać się z szeregiem tego typu działań. Coraz częściej drzwi głównej świątyni naszego miasta pozostają otwarte w nietypowych godzinach, by ludzie zapracowani i zabiegani mieli szansę na pogłębienie swojego życia religijnego. Od roku w każdy czwartek odbywają się wieczorne Adoracje Najświętszego Sakramentu. Od 20:00 do 21:00 wierni mają więc okazję na spokojną modlitwę w ciszy, skupiając swój wzrok i myśli na Chrystusie. Od 4 września w każdy pierwszy piątek miesiąca będą się odbywać specjalne celebracje z okazji pierwszych piątków miesiąca. O godzinie 19:30 nabożeństwo pokutne z rachunkiem sumienia, każdego miesiąca dotyczącym kolejnego z przykazań Dekalogu. Następnie Adoracja Najświętszego Sakramentu połączona ze spowiedzią i o 20:30 Msza święta. Wszystko z udziałem zespołu MySłowni, który od kilku miesięcy tworzą elbląscy muzycy zaangażowani w życie Kościoła.
Śpiewem i miłością
Zupełnie nową inicjatywą muzyczną jest utworzenie przy katedrze Scholi Liturgicznej. Będzie ona jednak nawiązywała do tego, co wiekowe, sprawdzone i dobre, czyli do chorału gregoriańskiego. Pozostanie również otwarta na współczesne utwory liturgiczne wykonywane w czterogłosie. Ks. Piotr Chmura i p. Adelajda Babiel obejmą swoją opieką tę nowa grupę, która niebawem włączy się w życie liturgiczne parafii wzbogacając jednocześnie muzyczną mapę Elbląga. Pierwsze spotkanie dla chętnych do śpiewu w Scholi odbędzie się na plebanii parafii katedralnej w czwartek 10 września o godzinie 19:00. Z kolei już w niedzielę 20 września swoje pierwsze spotkanie po wakacjach tym w samym miejscu będzie miała wspólnota „Wiara i Światło”. Jest ona przeznaczona dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. W comiesięcznych spotkaniach uczestniczą także ich rodzice oraz młodzi wolontariusze. Wspólnota stwarza więc szansę wyjątkowego wolontariatu dla młodzieży, która ma wielkie serca i chce bezinteresownie pomagać tym, dla których jest to niezwykle ważne. Bez młodych ludzi grupa „Wiara i Światło” nie byłaby taka sama.
Wszyscy zaproszeni
Wspominane inicjatywy duszpasterskie świadczą o tym, że życie Kościoła jest bogate i różnorodne. W każdej wspólnocie parafialnej funkcjonuje wiele ciekawych grup: formacyjnych, modlitewnych czy charytatywnych. Dzięki temu Kościół wnosi w życie całego społeczeństwa nieocenione dobro, które nie zawsze jest szeroko znane czy doceniane. Pewnym pozostaje natomiast fakt, że każdy, kto szuka w Kościele przestrzeni dla siebie, bez trudu może ją odnaleźć. A ponieważ Kościół bez przerwy podlega reformie, coraz częściej informacje o jego dzielności, także przedstawionej powyżej, można znaleźć w internecie.
ks. Marek Piedziewicz
wikariusz par. pw. św. Mikołaja w Elblągu
Dopóki Jezus Chrystus będzie członkiem partii Prawo i Sprawiedliwość, dopóki Kościół nie zrobi porządku z księżmi : politykierami , biznesmenami , pedofilami będę Kościół omijał szerokim łukiem. Słuchając wypowiedzi niektórych biskupów (Jędraszewski , Janiak ) wątpię, żebym w tym życiu poszedł jeszcze kiedykolwiek do kościoła.
Reklama dźwignią handlu tak odbieram artykuł a w tle pedofila, zachłanny ojciec dyrektor i lawedowa mafia.
W pełni popieram reformę kościoła. Na początek proponuję : 1. Znieść celibat. 2. Zlikwidować TV Trwam i Radio Maryja - wrzód na ciele Rzeczypospolitej. 3. Zlikwidować hierarchiczną organizację w kościele. 4. W każdej parafii wywiesić na tablicy cennik usług kościelnych. 5. Zlikwidować tzw. wizyty duszpasterskie . 6. Usunąć lekcje religii ze szkół świeckich. 7. Odizolować kościół od wszelkich uroczystości o charakterze państwowym. 8. Samofinansowanie kościoła. itd, itd, itp. itp.
KK+ PIS to zło.szkoda Polski.
Polska to kraj, w którym czy jesteś wierzący czy nie na Kościół musisz dawać pieniądze. Łatwo się wydaje pieniądze wszystkich podatników na wspomaganie pedofili w czarnych sukienkach. Nasz kraj od ponad 1000 lat jest pod zaborem czarnej mafii jaką jest Kościół ale Polska budzi się powoli z okupacji pedofili, lecz musi jeszcze minąć parę lat by doprowadzić do wypowiedzenia Konkordatu, opodatkowania Kościoła, wycofania religii ze szkół i całkowitego jego rozdziału od państwa.
Po polsku nie piszemy lat "90-tych", nie piszemy uczeń "3-ciej" klasy, nie piszemy np. na mecie był "8-smy" POLECAM - https://www.ekorekta24.pl/liczebniki-porzadkowe-3-go-maja-3-ego-maja-czy-3-maja/
Już ludzie pokroju margo się uaktywnili. Stop złu.
Piszecie o katedrze to zdjęcie katedry by pasowało, a nie z Zawady
Wiara zostaje ale kler przechodzi do lamusa. Zbiża się koniec pychy i arogancji Episkopatu. Dlaczego płacimy 1% PKB Polski? Dlaczego płacimy za posługi tzw.kapłańskie? Czy ktoś otrzymał cokolwiek od Watykanu? Ludzie przestali wirzyć w diabła to wymyślono Cowid-19. Pozdrawiam .
Ciekawe, artykuł pewnie sponsorowany. Tylko kto sponsorem ?