Gorący okres za oknem, to dla większości czas zabawy i odpoczynku. Czy jednak laba dotyczy również polityków?Już za 3,5 miesiąca poddadzą się oni ocenie lokalnych społeczności w nadchodzących wyborach samorządowych. Choć nie znamy jeszcze programów wyborczych poszczególnych ugrupowań, z jakimi tym razem będą chciały przekonać do siebie mieszkańców, ani kandydatów na stanowisko prezydenta Elbląga, pokusiliśmy się o przeprowadzenie sondażu wśród naszych czytelników, by poznać ich preferencje i dowiedzieć się z którą opcją polityczną wiążą największe nadzieje.
Za 3,5 miesiąca odbędą się wybory samorządowe, dzięki którym Elblążanie podejmą decyzję o tym, kto ich zdaniem powinien kierować Miastem. Poszczególni kandydaci nie są jeszcze znani. Jedynie Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się do publicznej wiadomości podać nazwisko swojego reprezentanta na fotel Prezydenta, którym został Jerzy Wilk.
W dzisiejszej sondzie prosimy naszych czytelników o określenie, którą z 7 przedstawionych przez nas opcji politycznych darzą największym zaufaniem i w której, w najbliższych wyborach samorządowych, zamierzają powierzyć losy miasta i mieszkańców. Rozumiejąc, że nasze propozycje nie wyczerpują wszystkich możliwości w sondzie „postawić można” również niewymienioną przez nas partię. Wystarczy wówczas wybrać opcję "inna".
Wśród zaproponowanych przez nas opcji politycznych znalazły się te, które dały się już poznać i te, które rozpoczynają działanie w nowej konfiguracji. Poniżej przybliżamy krótkie notki na ich temat.
Elbląska Koalicja Obywatelska to niedawno powstała opcja polityczna. Połączyły w niej siły partie Solidarna Polska oraz Polska Razem Jarosława Gowina, które w zbliżających się wyborach prezydenckich wystawią jednego kandydata. Do tej opcji należy dwóch kandydatów z ubiegłorocznych wyborów - Cezary Balbuza, który był zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego oraz Paweł Andrzej Kowszyński reprezentujący Komitet Wyborczy Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro. Do nowo powstałej koalicji należy również znany w mediach Stefan Rembelski oraz były radny, który opuścił szeregi Platformy Obywatelskiej, Paweł Nieczuja-Ostrowski. Wiemy na pewno, od samego zainteresowanego, że w wyborach startować nie będzie Dariusz Babojć. Czy elblążanie po dwunastu latach prezydentury Henryka Słoniny (SLD), dwóch latach Grzegorza Nowaczyka (PO) i półtora roku Jerzego Wilka (PiS) zdecydują się zagłosować na zupełnie nowe ugrupowanie?
Europa Plus Twój Ruch dała się poznać z kontrowersyjnych wypowiedzi jego członków. W przedterminowych wyborach kandydaci z tej partii nie spotkali się jednak w Elblągu z entuzjastycznym poparciem. Zarówno ówczesna kandydatka na fotel Prezydenta (Ewa Białkowska), jak i osoby ubiegające się o mandaty w RM, nie wzbudziły dostatecznego zaufania mieszkańców naszego miasta. Czy 1,5 roku od poprzednich wyborów wystarczy, by zdanie Elblążan uległo zmianie?
Komitet Wyborczy Wyborców Witolda Wróblewskiego ma trzech swoich reprezentantów w obecnym składzie Rady Miejskiej. Jeden z nich, Sławomir W. Malinowski, pełni obecnie funkcję wiceprzewodniczącego RM. Podczas ubiegłorocznej kampanii swojego oficjalnego poparcia dla Komitetu udzielił były prezydent Elbląga Henryk Słonina. Liderem Komitetu jest Witold Wróblewski, który na co dzień nie uczestniczy w bieżącym tworzeniu elbląskiej sceny politycznej, jest bowiem członkiem Zarządu w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie. Czy jego pozycja może wpłynąć na ocenę możliwości przedstawicieli tego ugrupowania?
Nowa Prawica zapowiedziała w lipcu br., że będzie czynnie uczestniczyć w nadchodzących wyborach. Nie da się zlekceważyć rosnącego poparcia, jakie zyskuje partia Janusza Korwina-Mikke. Czy okaże się ono wystarczające, by w listopadowych wyborach członkowie tej partii uzyskali mandaty w Radzie Miejskiej? Według zapowiedzi Nowej Prawicy, będzie ona walczyć nie tylko o miejsca w Radzie. Wystawi również swojego kandydata na Prezydenta.
Platforma Obywatelska RP w wyborach samorządowych w 2010 roku przeżyła wielkie zwycięstwo. Prezydentem Elbląga został wtedy Grzegorz Nowaczyk, a radni tej partii w Radzie Miejskiej uzyskali większość. W połowie kadencji wyborcy postanowili jednak odebrać jej kredyt zaufania. 14 kwietnia 2013 r. przeprowadzone zostało referendum, podczas którego mieszkańcy naszego miasta odwołali zarówno Prezydenta, jak i radnych. Choć referendum było radykalnym posunięciem dającym sygnał, że PO straciło zaufanie Elblążan, to jednak w przedterminowych wyborach część odwołanych radnych ponownie zdobyła mandat, a do drugiej tury wyborów prezydenckich dostała się kandydatka PO Elżbieta Gelert, która ostatecznie przegrała niewielką różnicą głosów. Czy po 1,5 roku panowania Prawa i Sprawiedliwości Elblążanie będą chcieli powrócić do rządów PO?
Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w przedterminowych wyborach i od 12 lipca 2013 roku obowiązki włodarza naszego miasta przejął Jerzy Wilk. PiS, jako jedyne jak do tej pory ugrupowanie, zdecydowało się podać do publicznej wiadomości nazwisko kandydata, który będzie ubiegał się o fotel prezydenta w nadchodzących wyborach. Obyło się bez niespodzianek, gdyż kandydatem PiS został Jerzy Wilk. Gdy Elblążanom przyjdzie ocenić prezydenturę Jerzego Wilka minie 1,5 roku odkąd zostały mu powierzone losy Miasta. Jakie wystawią mu świadectwo?
Sojusz Lewicy Demokratycznej to kolejna partia, silnie zaznaczająca swoją obecność w Elblągu. Obecnie w Radzie zasiada pięciu radnych z tej opcji, z których Janusz Nowak obejmuję funkcję przewodniczącego RM. W ubiegłorocznych, przedterminowych wyborach to właśnie na Janusza Nowaka postawiło SLD typując go na prezydenta miasta. Zdobył on wtedy czwarte miejsce. Czy w tym roku kandydat SLD poprawi ten wynik?
Pytanie zatem brzmi: Na którą opcję polityczną oddasz swój głos w nadchodzących wyborach samorządowych?
Głosowanie potrwa do 7 sierpnia, do godz. 15.00.
Kamila Jabłonowska
Nigdy więcej PIS .Styl sprawowania władzy ,brak umiejętności,wizji .Uprawianie propagandy jak za komuny Totalna porażka
Nigdy na PIS i Popalikotowców!!!!
PiS, to już stara bajka nie pasująca do nowej rzeczywistości i postępu cywilizacyjnego. Partia ta zatrzymała się razem z kościołem na XIX wieku.
Nigdy PIS.To tylko zastój, nic do przodu.
PiS totalna porażka
i jak zwykle średnia wieku w każdej partii to 60 lat i jak zwykle ludzie wybiorą emerytów a potem przez cztery lata będzie lament że nic w tym mieście sie nie dzieje że wszystko pada .
ponad 50 % głosujących to idioci.... PIS, PO, SLD przecież to masakra, zastój, starzy komuniści i cholera wie co jeszcze, był już pis, po i sld czas na innych...
"...Europa Plus Twój Ruch( palikoty, wolny elblag, grupa referendalna) dała się poznać z kontrowersyjnych wypowiedzi jego członków. W przedterminowych wyborach kandydaci z tej partii nie spotkali się jednak w Elblągu z entuzjastycznym poparciem. Zarówno ówczesna kandydatka na fotel Prezydenta (Ewa Białkowska), jak i osoby ubiegające się o mandaty w RM, nie wzbudziły dostatecznego zaufania mieszkańców naszego miasta...." I to ostatnie zdanie nech będzie powtarzane przez wszystkich jak pacierz! Amen!
widac juz pierwsze efekty obnizania poziomu szkolnictwa w polsce oraz brak swiadomosci wyborczej obywateli skoro barachlo nadal glosuje na PO,PIS,SLD. W tym kraju nigdy nie bedzie dobrze, POlacy glosuja na zydkow,okupantow i komunictow. kraj skazany na wymarcie
Turban ty zawistny zakompleksiony człowieczku - nienawidzący i szkalujący .Barachło to ty - twoje wypociny piszesz chyba po pijaku - bo jak można to twoje postepowanie określić ,chyba ,że jakaś poważna choroba zżera twój organizm .Na głowę to trzeba się leczyć