Blisko 1,5 miliona złotych dofinansowania otrzymało Centrum Spotkań Europejskich Światowid na organizację "Szkoły młodych geniuszy". W projekcie weźmie udział prawie 200 uczniów z podstawówek z czterech podelbląskich gmin. - Chcemy rozbudzać w tych dzieciach motywację, chęć poznawania świata i samodoskonalenia się. Podnieść ich wyniki w nauce, żeby miały lepsze oceny i lepsze możliwości w przyszłości – mówi Marta Derlukiewicz, koordynator projektu.
Projekt "Szkoła młodych geniuszy" skierowany jest do uczniów i nauczycieli z pięciu szkół podstawowych: SP w Zwierznie, SP nr 3 w Pasłęku, SP w Rychlikach, SP w Gronowie Elbląskim i SP w Jegłowniku. Do końca września 2018 roku jego uczestnicy wezmą udział w szeregu działań.
Część, tak jak zajęcia pozalekcyjne, będzie prowadzona w szkołach. Co najmniej raz w miesiąc będą odbywały się również zajęcia w Światowidzie. Projekt to również wyjazdy edukacyjne. Uczniowie zwiedzą Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Parku Rodzinnego Energylandia Katowicach i Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Efektem będzie "Festiwal kreatywności", który odbędzie się w przyszłym roku. Jego organizacją, pod okiem specjalisty, zajmą się sami uczniowie.
Szkoły, które biorą udział w projekcie, mają dość słabe wyniki, to jest 2-3 statni, więc dość słabo. Efektem finalnym, mam nadzieję będzie 7 stanin, bo sprawdzianu szóstoklasisty już nie ma. Chcielibyśmy podnieść wyniki w nauce, żeby te dzieciaki miały lepsze oceny i lepsze możliwości później, ale też przede wszystkim rozbudzić ich ciekawość, żeby spróbowały wszystkiego, co jest dostępne, zobaczyły, w czym są dobre
– dodaje Marta Derlukiewicz.
Nasze dzieci są z terenów wiejskich, mamy dużo mniejszy dostęp do instytucji kultury. To jest wyprawa wyjazd do Elbląga. Natomiast dzięki takim działaniom kultura przychodzi do nas i to jest najważniejsze, że możemy tym dzieciom przekazać tę kulturę z zewnątrz u nas w szkole. Oczekuję również podniesienia jakości pracy szkoły, bo to jest dla mnie jako dyrektora najważniejsze, a takie projekty dają taką możliwość. Wprowadzają dzieci w świat kreatywności i umożliwiają wiele przedsięwzięć, które w samej placówce nie są możliwe do zrealizowania. To jest wartość dodana, uzupełnia informacje, wiadomości, umiejętności, które są wyjęte spoza podstawy programowej, które również szkoła realizuje, ale nie poświęca się jej zajęć w tak dużym stopniu, bo nie pozwala na to i ramówka i godziny podstawy programowej
– mówi Beata Jakubowska, dyrektor SP w Zwierznie, jeden ze szkół biorących udział w projekcie.
"Szkoła młodych geniuszy" obejmie również nauczycieli. Im dodatkowe zajęcia mają pomóc w doskonaleniu umiejętności zawodowych. Takie szkolenia odbędą się w każdej z pięciu szkół. Weźmie w nich udział 86 pedagogów.
W ramach projektu uwzględniliśmy również potrzeby nauczycieli. MEN naciska na to, żeby wprowadzać do szkół te nowoczesne technologie, zresztą w szkołach jest coraz więcej sprzętu, inną sprawą są umiejętności nauczycieli. Postwiliśmy mocno na dokształcenie nauczycieli z nowoczesnych metod, technologii informatycznych
– dodaje koordynatorka projektu.
Realizacją projektu ruszyła 1 stycznia. Jednak to dopiero dzisiaj oficjalnie podpisano umowę na jego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Swoje autografy pod dokumentem złożyli: Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid.
To duży, wartościowy projekt. Raz, że z ma wysokie finansowanie. Dwa, bardzo istotny jest również fakt współpracy z samorządami subregionu dotyczący młodzieży, szkolnictwa. Chcę pogratulować tej współpracy
– mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin.
W uroczystości wzięli również przedstawiciele samorządów gmin: Pasłęka, Rychliki, Gronowo Elbląskie i Markusy, partnerzy projektu.
Koszt projektu to 1 557 982,32 zł, w tym dofinansowanie 1 479 482,32 zł.
No i bardzo dobrze, że ktoś pomyślał o wiejskich dzieciach. Niewielu z nich stać na dodatkowe zajęcia o wyjazdach edukacyjnych nie wspomnę. Brawo i życzę powodzenia.
a co to jest "2-3 statni" :)
Inicjatywa godna naśladowania!
no, 7,5 tys na głowę ucznia. Ciekawe kto przezre tę kasę? Hmm 3*2500zł na głowę? Taniej wyjdą wycieczki do Francji np niz do Gdyni i Warszawy? Pogratulować tylko projektu...
Przejęzyczenie lub "niestarannie" napisane? nie statnia ... lecz stanina.
Zajęcia pozalekcyjne powiadacie? Czyli standardowo, zamiast dać szansę słabszym uczniom na rozwój i pomoc w nauce, to do tych zajęć zaangażują uczniów lepszych, którzy i tak są objęci dodatkowymi zajęciami, a reszta znów zostanie z niczym. Niestety, ale prawda jest taka, że uczeń, który ma nawet trochę słabsze wyniki w nauce z niektórych przedmiotów, nie ma szans rozwijać swoich zainteresowań w innych dziedzinach, bo to nauczyciele decydują o tym, którzy uczniowie będą objęci takowymi lekcjami. A wycieczki do tych miejsc, o których piszą i tak są organizowane w szkołach, klasach.
Projekty realizowane przez Światowid są adresowane do wszystkich dzieci, w największym stopniu korzystały te najsłabsze (znacznie poprawiały wyniki) i te najbiedniejsze (mogły za darmo uczestniczyć w wyjazdach do Warszawy, Gdańska, wyjściach do kina, teatru, na basen itd. i w innych zajęciach. W ogóle macie dużo świetnych pomysłów i na dodatek z takim zapałem je realizujecie. Naprawdę wykonujecie świetną robotę. Tak trzymać dziewczyny.
Tak szczerze mówiąc to nawet dzieci z wiejskich podstawówek mają szanse rozwoju- do tego wystarczy Internet i nauczyciele z podejściem. Lepiej by było faktycznie wydać tą kasę na zajęcia wyrównawcze a wyjazdami objąć wszystkich, a nie tylko wybranych.