Piątek, 8.11.2024, Imieniny: Wiktoria, Seweryn, Wiktoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Powrót Krzyżaka na fontannę?

22.02.2011, 09:00:36 Rozmiar tekstu: A A A
Powrót Krzyżaka na fontannę?

Przez nasze łamy przetoczyła się w ostatnim miesiącu prawdziwa burza związana z pomysłem ustawienia na fontannie przy Pl. Słowiańskim pomnika Hermanna Balka – prawdopodobnego założyciela miasta. Starły się tu dwie wizje spojrzenia na dzisiejszy Elbląg. Która zwycięży ?

O tym, że problem wcale nie jest błahy i nie wart naszego zainteresowania świadczą autorzy, którzy w tej sprawie zabrali na łamach Info głos. Lech Słodownik – wykładowca i historyk Elbląga, Jacek Nowiński – dyrektor Biblioteki Elbląskiej, Maria Kasprzycka – dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego, Jarosław Denisiuk – dyrektor Galerii EL. Tak świetne i znaczące osobowości naszego miasta wyraziły swoją opinię na ten temat.

Prześledźmy więc jeszcze raz argumenty za i przeciw ustawieniu pomnika Krzyżaka na fontannie.

Powrót Krzyżaka

Historyk Lech Słodownik dość niejednoznacznie poparł ideę odtworzenia pomnika Hermanna von Balka.

- Czy ten pomnik ma wrócić, czy nie? Trudno jest mi powiedzieć, chciałbym zachować dla siebie swoje zdanie na ten temat. Ale przecież jako historyk wiem, że Balk i tak pozostanie w dziejopisach na zawsze jako „ojciec Elbląga”. Możemy o tym mówić, albo pomijać to milczeniem i niczego nie zmienimy – pisze Lech Słodownik. - Swoją drogą to cieszyłbym się jednak bardzo, gdyby młodzi ludzie spotykając, umawiając się po tym pomnikiem, nie wysuwali zbyt daleko idących wniosków, lecz zostawili je historykom, a pomnik traktowali jako punkt odniesienia i cieszyli się, że żyją w naszym polskim, pięknym Elblągu.

Zdecydowanie pomnik Krzyżaka w naszym mieście widziałby dyrektor Biblioteki Elbląskiej Jacek Nowiński.

- Krzyżacy stworzyli nowoczesne państwo i niezaprzeczalnie w kwestiach gospodarczych, technicznych i po prostu cywilizacyjnych są godni podziwu – mówi Jacek Nowiński. - Niestety Polacy mają tendencję do myślenia Sienkiewiczem i sposób postrzegania państwa zakonnego jest delikatnie mówiąc "trochę" wypaczony. Elbląg ma wielki problem z własną tożsamością i na pewno wszystkie wielokulturowe elementy mające na jej budowę wpływ wymagają działań edukacyjnych. Jestem za Balkiem i za dyskusją. Myślę o tym by w ramach "Salonu Polityki "o tym podyskutować.

Przeciw Krzyżakowi

Zdecydowanym przeciwnikiem odtworzenia pomnika Hermanna von Balka jest za to dyrektor Galerii EL, Jarosław Denisiuk.

- Wierzę (…) głęboko, że figura von Balka nigdy w Elblągu nie stanie. Z tego prostego powodu, że nie należy do naszej ikonosfery, do naszego języka symboli, nie jest naszym bohaterem. Jego ponowne postawienie świadczyłoby to nie tylko o słabości władzy, ale również o całkowitej atrofii naszej trzeźwej oceny rzeczywistości, a także zaniku instynktu samozachowawczego. W znaczeniu moralnym, historycznym i symbolicznym obecność von Balka nie będzie wyrazem pamięci o założycielu, ale jakiejś zbiorowej amnezji – rehabilitującej ideologiczny kontekst towarzyszący powstaniu pomnika. Jego postawienie od razu zakwestionuje też sens nazwy Plac Słowiański, na ktorym znaleźć miałby się pomnik. Przypominam, że nie uporaliśmy się jako zbiorowość z pozostałościami po symbolach komunizmu w Elblągu (popiersie Janka Krasickiego), czy faszyzmu (honorowe obywatelstwa funkcjonariuszy III Rzeszy) a chcemy sobie ufundować kolejny symboliczny problem – pisze Jarosław Denisiuk. -  Ostatecznym argumentem za postawieniem von Balka miałaby być postępująca integracja europejska, która zamazuje dawne antagonizmy w imię jakiejś wspaniałej, wspólnej przyszłości. Ponoć zamazaniu przy tym ulegać powinny „nieaktualne” pojęcia patriotyzmu i interesu narodowego. Nic mi jednak przy tej okazji nie wiadomo o symbolicznej nawet obecności w przestrzeni publicznej Berlina znaków dawnej obecności słowiańskiej na tamtych terenach, choćby kamienia upamiętniającego wymordowanych słowiańskich Wieletów, Obodrzyców czy Lutyków...

Za, ale i przeciw

Maria Kasprzycka – dyrektor Muzeum w Elblągu nie zajmuje jednoznacznego stanowiska. Jak sama pisze, gdyby pomnik stał protestowałaby przeciwko jego usunięciu. Jednak waha się, czy ponowny powrót Krzyżaka na fontanne w Elblągu to słuszna idea.

- Gdyby zatem pomnik Hermanna Balka dotrwał do naszych czasów byłabym przeciwna jego likwidacji, bowiem jako barbarzyństwo postrzegam niszczenie jakichkolwiek artefaktów poprzednich pokoleń. Jestem też przekonana, że właśnie wielokulturowość jest napędem szczególnym rozwoju tak gospodarczego, jak i intelektualnego rozmaitych społeczności. Ale pomnika nie ma, a i fontanna już nie ta. Skoro więc, jak nasi poprzednicy, chcemy upiększyć Elbląg wieńcząc fontannę na Placu Słowiańskim postacią ważną w historii Elbląga, to może po prostu otworzyć dyskusję, któż miałby nią być.  Może np. symboliczny kupiec z Lubeki, może któryś z wielkich elbląskich XIX-wiecznych przemysłowców, a może Stefan Batory, który trochę mimochodem i przy okazji, ale niewątpliwie rzeczywiście, położył ogromne zasługi dla nagłego rozkwitu i pomyślności Elbląga. Kreujmy zatem własną politykę historyczną i własny wizerunek współczesnego Elbląga, bez ksenofobii ale i fałszywych odniesień – pisze Maria Kasprzycka.

Co na to prezydent ?

Pod każdym artykułem w tym temacie pojawiało się kilkadziesiąt komentarzy. W większości przychylnych ponownemu ustawieniu na fontannie przy Pl. Słowiańskim pomnika Krzyżaka.

Teraz zadaliśmy pytanie prezydentowi Elbląga Grzegorzowi Nowaczykowi, czy zdecyduje się na taki krok i będziemy na fontannie oglądali Balka czy też nie podejmie żadnych działań. A może, jak sugeruje Maria Kasprzycka – szczyt fontanny zwieńczy symboliczny kupiec z Lubeki?
 

MP

Oceń tekst:

Ocen: 6

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ bolo
    Wtorek, 22.02

    Gdzie jest krzyż, gdzie jest krzyż, gdzie jest krzyż?! A... KRZYŻak w E-gu!

  2. 2
    +6
    ~ elblążanin
    Wtorek, 22.02

    Co to za Elblążanie co się wstydzą swojej historii.WSTYD.

  3. 3
    --3
    ~ Janos
    Wtorek, 22.02

    Jeśli nie mamy się wstydzić swojej historii to trzeba by przywrócić również starą nazwę Placu Słowiańskiego, Hitlerplatz.. Plac Słowiański zdecydowanie kłóci się z ideami wyznawanymi przez Balka.

  4. 4
    +8
    ~ TUBYLEC
    Wtorek, 22.02

    Niniejszym, ja wyżej podpisany oświadczam, że nie wchodzę w to i nie będę komentował ani robił sobie jaj z pomysłu zainstalowania Hermanna z wytryskiem na placu Słowiańskim. Jest mi to prawdę mówiąc szczerze obojętne, czy bryzgac na nas w tym miejscu będą jakieś żabie mordy jak dotąd, czy też dołączy tryskający z różnych miejsc swojej sylwety Balk Herman, z zawodu krzyżak, z zamiłowania w wolnym czasie założyciel kolejnych miast wschodniopruskich. Swoją decyzję motywuję także tym, że pragnę na dalsze lata zachowac przytomny umysł, zdrowe zmysły i perystaltykę jelit. Udział w proponowanej debacie na portalu PortEl, może mi zabełtac błękit w głowie, gdy będę jasny i gotowy. Dlatego wymiękam i spadam stąd. Z poważaniem TUBYLEC

  5. 5
    0
    ~ hmm
    Wtorek, 22.02

    do TUBYLEC: to nie portel tylko info.elblag :]

  6. 6
    +1
    ~ TUBYLEC
    Wtorek, 22.02

    Do hmm >>> a nie mówiłem?! Już mnie zabełtało!!

  7. 7
    --2
    ~ Ta co nie wstydzi się Krzyżaka
    Wtorek, 22.02

    A ja mam taki pomysł, niech nad rybkami góruje NEPTUN!!!! Będziemy mieli taki swój mały Gdańsk i może wtedy będzie się co niektórym lepiej żyło i nie będzie im już nic przeszkadzać :-) Co o tym sądzicie?

  8. 8
    +9
    ~ Lolo
    Wtorek, 22.02

    Lepszy pomnik von Balka niż żabie łby które wyglądają tragicznie, kupiec Hanzeatycki to ciekawy pomysł biorąc pod uwagę fakt że Elbląg w swojej historii był aktywnym członkiem Hanzy, co przyczyniło się istotnie do rozwoju miasta. Jednak postać kupca była by anonimowa, nie budziła by zainteresowania turystów w takim stopniu jak osobistość sławnego krzyżaka, związanego bezpośrednio z powstaniem naszego miasta.

  9. 9
    +4
    ~ z Elbląga
    Wtorek, 22.02

    Gdyby pomnik pszetrwał wojne byłby zabytkiem a normalnie we wszystkich większych polskich miastach odbudowali stare miasta i jego wszystkie zabytki, tylko Elbląg jest takim wyjątkiem gdzie władze PRL miały nas gdzieś i teraz dopiero obecny rząd wzioł się za odbudowe starówki ale to już nie jest ta starówka jaką mieliśmy pszed wojną kamienice nie są rekonstruowane tylko budowane zupełnie inne i jeszcze my się tu kłucimy o pomnik a ja uważam że powinniśmy się domagać odbudowy naszego ratusza z placu słowiańskiego tu byśmy mieli się czym pochwalić bo to byłby ewidentnie najpiękniejszy ratusz w Polsce

  10. 10
    --1
    ~ N.G.K
    Wtorek, 22.02

    Herman powinien powrócić - to on ze swoją drużyną założył Elbing i przestać miałczyć że był krzyżakiem!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1533918380737