Od początku istnienia, czyli od 1999 roku, ITAKA współpracuje z Policją. Każda osoba poszukiwana przez ITAKĘ, jest również poszukiwana przez Policję jako zaginiona. Kontakt pracowników organizacji z funkcjonariuszami jest codziennym elementem pracy na rzecz ludzi zaginionych. Wyrazem tego jest porozumienie z Komendą Główną Policji, podpisane przez Komendanta Głównego Policji i Zarząd fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.
Organizacja ITAKA i Policja uzupełniają się w działaniach. Publikują zdjęcia zaginionych w prasie lokalnej, ogólnopolskiej i zagranicznej, zbierają informacje od ludzi, którzy widzieli osoby zaginione, zapewniają pomoc rodzinom osób zaginionych, służą wsparciem psychologów, pracowników socjalnych i prawników.
Od 2009 roku w poszukiwaniu dzieci zaginionych ITAKA stosuje nowe narzędzie - całodobowy, bezpłatny Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka - 116 000. Telefon został uruchomiony 5 marca 2009 r. przez fundację ITAKA i Telekomunikację Polską.
- Mamy okres wakacyjny, w Polsce co roku ginie 3 500 dzieci – mówi Jakub Sawicki z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. - Jeżeli zaginęło dziecko dzwoń pod numer 997, 112 (z tel. kom.), jak również całodobowy numer 116000- ITAKA (itaka@zaginieni.pl).
Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych to jedyna organizacja w Polsce całościowo zajmująca się tematyką zaginięć. 14 % spraw zgłoszonych do ITAKI dotyczy właśnie dzieci.
- Pamiętaj, że w każdej sytuacji związanej z zaginięciem człowieka liczy się czas – mówi Jakub Sawicki..