Czwartek, 23.01.2025, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Nowe tytuły elbląskiej prasy w Internecie

16.07.2010, 13:20:54 Rozmiar tekstu: A A A
Nowe tytuły elbląskiej prasy w Internecie

Ponad dwa tysiące numerów prasy regionalnej jeszcze w tym roku zostanie udostępnionych użytkownikom Internetu. A wszystko za sprawą Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej. Warto dodać, że funkcjonująca od 2008 roku Biblioteka już plasuje się na  13. miejscu pod względem ilości wprowadzanych publikacji w porównaniu do innych bibliotek cyfrowych.

W tym roku  Biblioteka Elbląska im. C. Norwida realizuje projekt Rozbudowa infrastruktury Elbląskiej Biblioteki Internetowej dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego celem jest rozbudowa infrastruktury digitalizacyjnej Biblioteki. Ze względu na dotychczasową efektywność prowadzonych prac digitalizacyjnych, Biblioteka Elbląska musi zwiększyć pojemność i bezpieczeństwo urządzeń do przechowywania danych.

W Bibliotece Elbląskiej na przestrzeni czterech wieków zostały zgromadzone okazałe kolekcje zbiorów zabytkowych (55 000 woluminów), na które składają się m.in. jedyne zachowane egzemplarze tytułów prasowych na terenie naszego kraju z lat 1800-1941. Od roku 2008 Biblioteka Elbląska sukcesywnie je digitalizuje i bezpłatnie udostępnia wszystkim krajowym i zagranicznym użytkownikom Internetu przy wykorzystaniu systemu dLibra. Prawa autorskie do tychże dokumentów wygasły.
W ramach projektu zakupiono między innymi następujące urządzenia do masowego przechowywania i udostępniania danych: serwer do systemu dLibra, dyski sieciowe (razem 48 TB pojemności), szafę serwerową, switch gigabit 24 porty, specjalistyczną klimatyzację do pomieszczenia przechowywania serwerów i dysków sieciowych.

W 2010 roku Elbląska Biblioteka Internetowa udostępni bezpłatnie w formie cyfrowej użytkownikom Internetu 2.773 numerów unikatowej prasy regionalnej z lat 1884-1941, które będą trwale przechowywane w bezstratnych formatach.

Digitalizacji zostaną poddane następujące tytuły prasowe:

Altpreussische Zeitung, która była organem elbląskich demokratów. Gazeta liczyła 4 strony (zawierała dodatki), a ukazywała się od poniedziałku do niedzieli. Nakład tego dziennika osiągnął 11.000 egzemplarzy. Zamieszczała aktualne informacje ze świata i wiadomości lokalne oraz informacje z Malborka i Ostródy, gdzie posiadała swoje filie. Ważną stroną gazety były reklamy, zapowiedzi teatralne i koncertów muzycznych. Raz w tygodniu ukazywał się dodatek specjalny Tägliche Unterhaltungsbeilage, w którym zamieszczano zapowiedzi literackie i powieść w odcinkach.

Elbinger Jahrbuch
. Periodyk naukowy wydawany w latach 1919-1941. Zawierał artykuły z zakresu historii, archeologii, etnografii i kultury, choć zdarzały się też artykuły z innych dziedzin oraz artykuły okolicznościowe (np. jubileuszowe, wspomnieniowe), sprawozdania z działalności Towarzystwa.

Elbinger Tageblatt. Nakład dziennika w 1928 roku wynosił około 7 tysięcy egzemplarzy. Naczelnym redaktorem i wydawcą pisma był Alfred Seifert. Do roku 1933 pełny tytuł brzmiał Elbinger Tageblatt. Tolkemiter Stadtblat, a później Elbinger Tageblatt. Westpreussische Rundschau. Tolkemter Stadtblatt. Dziennik posiadał dodatki Elbinger Erzähler, Elbinger Heimatblatt, na łamach których publikowano wiersze i artykuły dotyczące Elbląga i okolic. W pierwszym okresie swojego istnienia dziennik liczył 4 strony objętości, później 8, a wydanie weekendowe wzbogacono dodatkiem o charakterze rozrywkowym. Od początku lat trzydziestych można było spotkać coraz częściej dodawane zdjęcia. Artykuły zamieszczane w gazecie sympatyzowały z nazistami, pojawiały się również publikacje o zabarwieniu antysemickim. Gazeta posiadała swój punkt kolportażu także w Sztumie. Elbinger Tageblatt to dziennik, który wśród pism wschodniopruskich zachowywał się najbardziej agresywnie w stosunku do Polski.

Westpreussische Zeitung
. Pierwszy numer tego organu propagandowego NSDAP ukazał się 1 listopada 1933 roku. W pierwszych miesiącach pismo prenumerowało od 3.000 do 4.000 osób. W następnych latach liczba czytelników prenumerujących wykazywała tendencję rosnącą, a w 1936 roku osiągnęła 15.000 osób czytających. Rok 1939 to nakład prawie 24.000 i ustępował tylko Elbinger Zeitung. Mimo wysiłków nie udało się uzyskać miana największej gazety Elbląga, na co decydujący wpływ miało niezbyt atrakcyjne jej redagowanie. Gazeta była przez lokalne władze dość wyraźnie faworyzowana. Pierwszym naczelnym redaktorem został Hermann Jungreuthmayer, jego następcami byli Robert Burnus, Horst Düring, Reinhard Thimm. W ostatnim okresie istnienia pismem kierował Carl-Hermann Vogt. Trudności wojenne i restrykcje w dostawach papieru dały się odczuć na elbląskim rynku prasowym. Od  1 kwietnia 1943 roku zamiast Elbinger Zeitung oraz Westpreussische Zeitung zaczęło ukazywać się już tylko jedno pismo o nazwie Neue Elbinger Zeitung (które zaprzestano wydawać w pierwszych dniach lutego 1945 roku).

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Program operacyjny Zasoby cyfrowe. Digitalizacja materiałów bibliotecznych. Całkowity koszt projektu wynosi 173.800 zł

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ ju
    Piątek, 16.07

    czekam na digitalizację Wiadomości Elbląskich z lat 80`

  2. 2
    0
    ~ zgred
    Poniedziałek, 19.07

    To niestety poczekasz jeszcze. W ten sposób można udostępniać jedynie stare gazety, chyba starsze niz 50 lat. Szkoda, bo mozna by przypomnieć sobie co jeszcze nie tak dawno działo się w Elblągu.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3679130077362