Dolary z Elblągiem w tle, a w dodatku z kroplą bursztynu. Takie atrakcje przygotowała dla kolekcjonerów Mennica Polska. Monety są prawdziwym rarytasem dla kolekcjonerów, tym bardziej, że nie ma ich wiele. Srebrny dolar „elbląski” wydano w nakładzie zaledwie 10 tysięcy sztuk, złoty dwóch tysięcy.
W ostatnich dniach zbiory numizmatyczne Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu wzbogaciły się o trzy egzemplarze srebrnej monety kolekcjonerskiej o nominale 1 dolara z serii „Szlak Bursztynowy” -"Amber Route", przekazane przez Mennicę Polską S.A. Seria ta, zapoczątkowana w 2008 roku na zlecenie emitenta zagranicznego z Niue Island zawiera piękne w swym kształcie, oksydowane bursztynem monety złote (o nominale 5 dolarów) oraz srebrne (o nominale 1 dolara).Monety upamiętniają główne miasta, przez które przebiegał w starożytności słynny szlak bursztynowy, łączący europejskie kraje basenu Morza Śródziemnego z ziemiami położonymi na południowym wybrzeżu Bałtyku.
Elbląska moneta została wyemitowana w 2009 roku, jako trzecia z kolei, po Królewcu i Gdańsku. Cała seria w zamyśle ma obejmować osiem monet (w wersji złotej i srebrnej), upamiętniających miasta, przez które najprawdopodobniej przebiegał ów szlak. Na monecie poświęconej miastu Elbląg umieszczono eksponaty pochodzące z badań archeologicznych prowadzonych na cmentarzysku Gotów w Weklicach, znajdujące się obecnie w zbiorach Muzeum i prezentowane na wystawie „Historia gocka”. Są to, w wersji srebrnej i złotej - fibula tarczowata z podwójnym portretem cesarzy Marka Aureliusza i Lucjusza Verusa oraz importowana czara „terra sigilata”, z manufaktury w środkowej Galii. W Mennicy Polskiej „jednodolarowy” Elbląg kosztował około dwustu złotych, „pięciodolarowy” około dwóch tysięcy. Na wolnym rynku ceny obu monet są znacznie wyższe.
Dar Mennicy Polskiej dla Muzeum wspaniale uzupełnia kolekcję monet i medali związanych z dziejami Elbląga. Kolekcja ta z roku na rok powiększa się, zwłaszcza dzięki licznym darom osób prywatnych oraz przekazom instytucji publicznych.
Przy tej okazji, Muzeum zwraca się z prośbą do instytucji upamiętniających swoją działalność poprzez emisję medali – o przekazywanie, chociaż pojedynczego egzemplarza do zbiorów numizmatycznych Muzeum Archeologiczno – Historycznego Elblągu. Apeluje też do osób, które są w posiadaniu zbędnych egzemplarzy wcześniej wydawanych medali o przekazywanie ich - w miarę możliwości - do naszych muzealnych zbiorów numizmatycznych. Zgromadzenie zestawu tychże medali mogłoby zaowocować w przyszłości zorganizowaniem ekspozycji muzealnej oraz wydaniem katalogu.
Tak się stało że moneta kosztuje 140 PLN i nie jest żadnym rarytasem. Gratką jest złote wydanie za które trzeba zapłacić około 2tys pln. I nie trzeba być numizmatykiem Redakcjo, tylko zobaczyć np. na allegro. Faktem jest że seria jest ciekawa.
80 USD za srebrną i 750 USD za złotą.
Czemu nigdy nie można powiększać tych miniaturowych zdjęć????????????