Czwartek, 23.01.2025, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Zaginiona przed laty forma przestrzenna odnalazła się przed uczelnią

13.07.2010, 13:09:21 Rozmiar tekstu: A A A
Zaginiona przed laty forma przestrzenna odnalazła się przed uczelnią
Forma przestrzenna autorstwa Jerzego Jarnuszkiewicza stanęła przed siedzibą EUHE

Niemałe zaskoczenie przeżyli pracownicy Galerii EL, którzy odwiedzili niedawno Elbląską Uczelnię Humanistyczno-Ekonomiczną przy ul. Lotniczej. Na skwerze przy wjeździe na teren szkoły ustawiono bowiem formę przestrzenną, którą od lat uważano w Elblągu za zaginioną. Okazało się, że forma trafiła w ręce jednostki wojskowej stacjonującej przy Lotniczej, tam była zmagazynowana i przechowywana aż do momentu wykupienia przez szkołę terenu. Po wielu latach, forma w doskonałym stanie technicznym, została wyeksponowana przez wyższą uczelnię.

- Forma przestrzenna autorstwa Jerzego Jarnuszkiewicza powstała podczas II Biennale Form Przestrzennych w 1967 roku – przypomina Jarosław Denisiuk, dyrektor Centrum Sztuki Galeria El. - Pierwotnie była usytuowana w najbliższym sąsiedztwie Bramy Targowej. W latach 70. forma zniknęła i nikt nie był w stanie przybliżyć jej dalszych losów.

Po jej „odkryciu” Elbląg "wzbogacił" się więc o kolejną formę przestrzenną jednego z najbardziej uznanych polskich artystów.
- Kolekcja Otwarta Galeria Form Przestrzennych liczy więc 44 obiekty a nie 43. Przy ul. Kowalskiej jest umiejscowiona inna forma przestrzenna tego artysty, która powstała podczas I Biennale Form Przestrzennych w 1965 r. - informuje Jarosław Denisiuk.

Jerzy Jarnuszkiewicz (1919-2005) był autorem rzeźb, założeń pomnikowych, kompozycji przestrzennych, ale także rzeźby kameralnej, medali i ekslibrisów. W jego twórczości dają się prześledzić zmiany, jakim podlegała nie tylko sztuka, ale szeroko rozumiana kultura polska. Od projektów związanych z odbudową kraju i socrealizmem, przez odwilż, fascynację formami nowoczesnymi i ekspresyjnymi doszedł w latach sześćdziesiątych do rzeźby geometrycznej, by w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych swe najwybitniejsze dzieła poświęcić tematyce religijnej. Był nauczycielem wybitnych polskich rzeźbiarzy: Grzegorza Kowalskiego, Henryka Morela, Marka Kijewskiego, Barbary Falender, czy Krzysztofa Bednarskiego.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 2 )


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ AborygenMiejscowy
    Wtorek, 13.07

    A gdzie jest latarnia gazowa sprzed szkoły nr 3. Na jakiejś działeczce pewno egzystuje - no oczywiście w jedynie słusznym miejscu.

  2. 2
    0
    ~ Jonas
    Wtorek, 13.07

    Szkoda, że elbląskie formy z Biennale są tak słabo promowane... a obiektywnie rzecz biorąc jest to jedna z największych atrakcji i ciekawostek tego miasta. Założę się, że na zachodzie większość z naszych rzeźb zyskałaby nawet podświetlenie ;)

  3. 3
    0
    ~ .
    Wtorek, 13.07

    Sezon ogórkowy w pełni.

  4. 4
    0
    ~ ałtor
    Środa, 14.07

    A sprawdziliście ile jest cukru w cukrze?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.7823169231415