Kadyny wioska sztuki - plener artystyczny zorganizowany z myślą o utalentowanych mieszkańcach naszego regionu, w malowniczej miejscowości Kadyny. Jego idea nawiązuje do tradycji mecenatów kultury, a prace wychodzące w trakcie jego trwania spod rąk młodych artystów zawsze - czy to glina, czy malarstwo, czy fotografia - mają w sobie coś magicznego.
Plener nawiązuje do tradycji mecenatów kultury, bo roztaczanie pieczy nad uzdolnionymi artystami przez możnych należało do powszechnych zjawisk w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Zorganizowano go, ze względu na walory historyczne, w malowniczej miejscowości Kadyny położonej nad Zalewem Wiślanym. W średniowieczu znajdował się tam staropruski gród, który podbity został przez zakon krzyżacki. W XIX wieku miejscowość przeszła w ręce cesarza Wilhelma II, który rozkazał budowę w Kadynach letniej rezydencji cesarskiej, co spowodowało znaczny rozwój wsi. Kadyny zostały rozbudowane w tak zwanym stylu zakonnym. Elementy zabudowy można podziwiać do dziś spacerując uliczkami miejscowości.
- Prace stworzone przez uczestników pleneru koncentrować się będą wokół różnorodności kulturowej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Jednym z materiałów twórczej pracy będzie glina ze względu na ceramiczne tradycje miejscowości - mówi Ewa Bednarska - Siwilewicz, koordynator pleneru - Przy jego organizacji zatrudnieni zostaną plastycy posiadający szerokie doświadczenie w pracy z utalentowaną młodzieżą.
Po zakończeniu pięciodniowego pleneru, który rozpoczął się we wtorek, 29 czerwca i potrwa do 4 lipca, prace uczestników zostaną zaprezentowane na wystawie, która dostępna będzie dla elblążan oraz mieszkańców regionu w Galerii Nobilis CSE „Światowid".
W ubiegłych latach plenerowi towarzyszyły koncerty, imprezy artystyczne, wystawy i otwarte warsztaty, prezentacje prywatnych zbiorów ceramiki Kadyńskiej, wycieczki pozwalające poznać bogactwo natury i piękno zabytków Kadyn i okolic.
- W tym roku nowym działaniem pleneru będzie budowanie przez uczestników pieców, w których prace zostaną wypalone - informuje Ewa Bednarska - Siwilewicz. - Ceramika to wypadkowa współdziałania ognia, powietrza, ziemi, a efekt końcowy będzie właśnie tym, co najbardziej fascynuje i pozwala czerpać niekończącą się przyjemność z oglądania całego procesu - to gra faktur, subtelność kolorystyki mieszanek glin i angob, dowolne użycie szkliw.
Wakacyjne warsztaty w Kadynach wśród lasów, wzgórz i zalewu wiślanego to pomysł na to, by obcując blisko z naturą, poznawać świat żywiołów ziemi: wody, powietrza i ognia. Tworząc przy tym przedmioty z gliny i wypalając je we wspólnie zbudowanych piecach.
- Plener to wynik potrzeb organizowania spotkań między artystami, jego siłą jest kreatywność, która pobudza twórcze działania. Stanowi on również pole wymiany doświadczeń, dyskusji merytorycznych w fachowym gronie. Dla wielu pracujących w różnych tworzywach, stanowi kontakt bezpośredni z materią. Rzeźba i formy ceramiczne, prace malarskie, graficzne są trwałym świadectwem stworzonych podczas pleneru wartości artystycznych - dodaje Ewa Bednarska - Siwilewicz.
Centrum Spotkań Europejskich powraca corocznie odbywającym się plenerem do wspaniałych tradycji ceramicznych, chcąc przybliżyć uczestnikom, a później osobom oglądającym wystawę jakim twórczym, inspirującym miejscem są, położone w pobliżu Elbląga, Kadyny.
Współorganizatorem pleneru jest Stowarzyszenie Jantar, dofinansowano go ze środków Narodowego Centrum Kultury i Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego.