Środa, 22.01.2025, Imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Przedstawiciele ZSIŚIU z wizytą w Turcji

09.06.2010, 09:58:22 Rozmiar tekstu: A A A
Przedstawiciele ZSIŚIU z wizytą w Turcji

Grupa przedstawicieli Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu przebywała przez kilka dni w miejscowości Adiyamanie w Turcja. Wizyta odbyła się w ramach programu COMENIUS – Partnerskie Projekty Szkół „Uczenie się przez całe życie”.

- Nie mogliśmy doczekać się wizyty w Turcji, choć pełni obaw wsiadaliśmy do samolotu. Przywitali nas przemili i gościnni Turcy, zupełnie inna kultura, pyszne jedzenie, wspaniałe zabytki sprzed 2000 lat. Było niesamowicie pod każdym względem – relacjonuje Magdalena Goryszewska nauczyciel ZSIŚIU.

24 maja 2010, poniedziałek

W Adiyamanie czekała na nas delegacja z Turcji: nauczyciele - Yüksel GÜÇİN i Ali TATLI wraz z uczniami -  Halil i Celil. Tego dnia wybraliśmy się na pierwszy spacer po słonecznym mieście. 

25 maja 2010, wtorek


Uroczyście przywitani przez dyrektora Rekabet Kurumu Lisesi, zwiedzaliśmy szkołę naszych tureckich przyjaciół. Następnie udaliśmy się do TPAO (Turecka Korporacja Paliw), aby dowiedzieć się, jak produkuje się paliwo. Zwiedziliśmy także kościół św. Piotra i Pawła, meczet Altınşehir. W muzeum w Adiyamanie podziwialiśmy wystawy artefaktów m.in. krzemienie, ręcznie wykonane toporki, narzędzia do kopania i cięcia z epoki paleolitu; krzesiwa i strzały obsydianowe z epoki neolitu; wyroby garncarskie z epoki chalkolitu; hieroglify, naczynia i biżuterię z epoki żelaza; figurki, mozaiki z epoki hellenistycznej; lampy olejne, butelki po perfumach z epoki romańskiej i bizantyjskiej. Jak również szklane naczynia i inne przedmioty z epoki Sejluku i Imperium Osmańskiego. Poznaliśmy również technikę tkania słynnych tureckich dywanów.

26 maja 2010, środa


Tego dnia wyruszyliśmy nad gigantyczny zbiornik zaporowy na rzece Eufrat - podziwiać Ataturk Dam (Tama Ataturk`a), zbudowaną w Bozovej obok Sanliurfy,  największą w Turcji i czwartą pod względem wielkości tamę na świecie. Obszar wokół niej jest najbardziej rolniczo produktywnym regionem kraju.

27 maja 2010, czwartek

To był wyjątkowy dzień. Wybraliśmy się na wycieczkę na jeden z najwyższych szczytów leżącego w południowo-wschodniej Turcji pasma Antytauru - górę NEMRUT. Szczyt jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych związanych z kulturą późnego okresu hellenistycznego, nazwa tego miejsca pochodzi z kręgu kultury Mezopotamii III tysiąclecia p.n.e. i wywodzi się od legendarnego Nemroda. Jego rangę wyznacza najlepiej zachowany zespół świątynno-sepulkralny zbudowany przez króla Kommageny Antiocha Theosa w połowie I wieku p.n.e.. Kompleks składa się z tumulusa o wysokości 50 metrów, usypanego z drobnych odłamków skalnych oraz trzech tarasów, które przylegają do tumulusa od wschodu, północy i zachodu. Każdy taras ozdobiony jest grupą pięciu monumentalnych (8 m wysokości) rzeźb przedstawiających samego Antiocha jak i jego "braci i siostry" - bogów panteonu persko-greckiego. Głowy wszystkich posągów są obecnie zniszczone, co jest najprawdopodobniej skutkiem silnego trzęsienia ziemi. Zobaczyliśmy także mogiłę Karakuş (35metrowy zabytek został skonstruowany przez Mitriadesa II na pamiątkę jego matki Isas), niezwykły most w Cendere (rzymski most długość 118 metrów, zbudowany przez XVI-sty legion Flavia Firma w II w n. e.), ruiny zamku we wsi Kahta oraz starożyną Arsemię, u stóp której znajduje się wspaniały relief, przedstawiający Herkulesa witającego się z królem Mitriadesem.

28 maja 2010, piątek

Kolejny dzień w Turcji i kolejna wycieczka – tym razem do fabryki bawełny, gdzie obserwowaliśmy proces produkcji materiałów bawełnianych, począwszy od powstawania szpulek nici bawełnianych poprzez tkanie materiałów, ich malowanie na różne kolory i wzory, przycinanie, prasowanie, kontrolę jakościową do pakowania przed transportem na rynek amerykański. Następnie zwiedziliśmy lokalną fabrykę drzwi z MDF. Tu zostaliśmy zapoznani z parkiem maszynowym, z procesem produkcji skrzydeł drzwiowych. Wieczorem, przy pysznej kolacji, długo dyskutowaliśmy o kolejnych zadaniach realizowanych w ramach projektu. Wyjeżdżaliśmy z Adiyamanu oczarowani wspaniałą turecką kulturą, unikatowymi zabytkami i przepysznym jedzeniem.

Najważniejsze wyzwanie projektu przed nami. Kolejne spotkanie przyjaciół Comeniusa odbędzie się w październiku, jego gospodarzami będziemy my – Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu.

 

Magdalena Goryszewska
nauczyciel ZSIŚIU        
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 6 )


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3583550453186