Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych włączyło się w obchody 150. rocznicy powstania Kanału Elbląskiego. W programie obchodów można znaleźć m.in. rajdy rowerowe, festyny, spływy kajakowe, regaty żeglarskie i koncerty. Nie zabraknie też okolicznościowych wydawnictw.
CEiIK dołączył do promocji wydarzenia w imieniu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Do działań włączyły się także samorządy miasta Elbląga, Ostródy i Iławy, powiatów iławskiego, ostródzkiego i elbląskiego oraz gmin ościennych, a także Żegluga Ostródzko-Elbląska, organizacje turystyczne, jednostki kultury i organizacje pozarządowe działające na obszarze Krainy Kanału Elbląskiego.
Kanał Elbląski to najdłuższy i najpopularniejszy kanał żeglowny w Polsce. Ma ponad 80 km, a wraz z odgałęzieniami – prawie 150 km. Prace nad nim rozpoczęły się w 1844 roku. Projektantem i realizatorem Kanału był Georg Jacob Steenke, który przyjął zlecenie Fryderyka II, pragnącego połączyć szlakiem żeglownym Prusy Wschodnie z Bałtykiem.
Program imprez, związanych z obchodami 150-lecia Kanału Elbląskiego, znajduje się w załączniku:
Z tak wielkiej rocznicy może wreszcie znikną z folderów,plansz ,autobusów ostródzkich - przekłamania w nazwie do tej pory piszą kanał ostródzko - Elbląski.Prawidłowa nazwa jest Kanał Elbląski.Dlaczego nikt nie zajmuje się tymi przekłamaniami nazwy.Kiedy wreszcie cały tor wodny od zalewu po pochylnie będzie pogłębiony i brzegi ładnie wykonane.Patrząc na zdjęcie w artykule to wstyd że przez tyle lat jest bagno i smród.A chyba główne imprezy powinny się odbyć w Elblągu to przecież jest nasz teren?/
Pozdrawiam serdecznie moja koleżankę Marzenę, która tam 10 lat temu pierwszy raz zawiozłem!
Proszę zaprosić posła czy europosła LiZaka z Ostródy. Może w końcu nauczy się, że nie ma "Kanału Ostródzko-Elbląskiego".