Środa, 22.01.2025, Imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Odbudowa elbląskiej starówki – jutro kolejny wykład

18.05.2010, 00:15:15 Rozmiar tekstu: A A A
Odbudowa elbląskiej starówki – jutro kolejny wykład

Elbląskie Towarzystwo Naukowe im. Jana Myliusa "Societas Scientiarum Elbingensis" zaprasza 19 maja o godz. 17.30 do sali audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7 na kolejny z cyklu wykładów o odbudowie starych miast i retrowersji Starego Miasta w Elblągu. Wykład poprowadzi prof. Maria Lubocka-Hoffmann - autorka programu retrowersji elbląskiej Starówki. Wstęp wolny.

prof. Maria Lubocka-Hoffmann
ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 1970 roku uzyskała dyplom magistra w zakresie zabytkoznawstwa i konserwatorstwa. Pracowała w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Olsztynie i Gdańsku. Od 1975 do 2002 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków w Elblągu. Od 2002 r. w Muzeum Zamkowym w Malborku kurator ds. konserwacji zamków w Malborku i Kwidzynie. Od 2005 roku prof. UWM. Stopień doktora nauk humanistycznych uzyskała w 1998 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a tytuł doktora habilitowanego w 2005 roku na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.
W 1983 roku opracowała metodę retrowersji - nowy sposób odbudowy zniszczonych miast historycznych. Autorka konserwatorskiego programu odbudowy Starego Miasta w Elblągu, setek programów konserwacji zabytków ruchomych oraz konserwacji, restauracji i odbudowy zabytków nieruchomych, a także kilku programów rewaloryzacji, odbudowy i retrowersji starych miast. Była polskim ekspertem PKN ICOMOS w sprawie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miast Pecz (Węgry) i Lwów (Ukraina). Pełniła funkcję konsultanta rewaloryzacji zabytków w Bańskiej Szczawnicy (Słowacja) i w Wilnie.
W latach 1998-2002 współrealizowała cykl popularno-naukowych filmów o wspólnym - polskim i niemieckim dziedzictwie kultury na terenie dawnych Prus. Film pt. Malbork - wspólne dziedzictwo zdobył w 1999 r. główną nagrodę na ogólnopolskim Festiwalu Filmów Naukowych w Krakowie.
W 1998 r. wydała książkę Elbląg: Stare Miasto, w roku 2002 Zamek w Malborku: historia, architektura, konserwacja, a w 2004 Miasta historyczne północnej i zachodniej Polski: zniszczenia i programy odbudowy - wszystkie w polskiej i niemieckiej wersji językowej.

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --1
    ~ fredek
    Wtorek, 18.05

    Szkoda,ze pani prof.Lubocka-Hoffman nie ma wpływu na dalsza odbudowę elbląskiego Starego Miasta,pewnie nie dopuściłaby do \"budowy\"tego bubla,zwanego ogrodkiem archeologicznym.Elblaska starówka wymaga pieczołowitego nadzoru,ulica Przymurze powinna mieć zabudowę obustronną,parkingi mozna ulokowac w podziemiach.

  2. 2
    0
    ~ fredek
    Wtorek, 18.05

    Szkoda,ze pani prof.Lubocka-Hoffman nie ma wpływu na dalsza odbudowę elbląskiego Starego Miasta,pewnie nie dopuściłaby do \\\"budowy\\\"tego bubla,zwanego ogrodkiem archeologicznym.Elblaska starówka wymaga pieczołowitego nadzoru,ulica Przymurze powinna mieć zabudowę obustronną,parkingi mozna ulokowac w podziemiach.

  3. 3
    0
    ~ elblazak
    Wtorek, 18.05

    Skończmy gadanie a zabierzmy się za szybkie odbudowanie Starego Miasta.Już minęło tyle lat że wstyd że Elbląg jest nadal bez Starówki i Osady Truso.

  4. 4
    0
    ~ m
    Wtorek, 18.05

    @fredek - ulica Przymurze nigdy nie miała zabudowy w obu pierzejach

  5. 5
    0
    ~ Pablo
    Wtorek, 18.05

    Patrzac na zdjecia starego Elblaga widac ze ulica Przymurze miala zabudowe po obu stronach, tez popieram pomysl Fredka i czas najwyzszy zabrac sie za budowe kamienic nad rezka, przydalby sie konkurs architektoniczny. To co buduje Mytych jest przyzwoite, ale odtworcze, przydalby sie jakis powiew swiezosci na starym miescie, bo inaczej stare miasto bedzie prowincjonalne i wygladalo jak skansen

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2091300487518