Matematyka wcale nie musi nudzić, może stać się przedmiotem działań twórczych! Tak twierdzą pomysłodawcy projektu pn. Maraton Matematyczny. Już w niedzielę, 30 maja w IV LO pasjonaci królowej nauk - matematyki przez 24 godziny będą rozwiązywać zadania matematyczne. W ramach projektu palowane są także inne działania, m.in występ zespoły Five of Green oraz wykład prof. Macieja Sysło. Redakcja naszego serwisu objęła patronat nad przedsięwzięciem.
Maraton Matematyczny to działanie realizowane przez grupę elbląskich licealistów i absolwentów elbląskich liceów. Mieszkają oni w Elblągu i okolicznych miejscowościach, część z nich studiuje w dużych miastach Polski. Łączy ich sympatia do matematyki. Projekt wspierany jest przez Program Młodzież w działaniu. W ramach projektu zorganizowano już różnego rodzaju warsztaty mające przygotować pomysłodawców do realizacji obranych celów. Pomieszczeń na realizację planów użycza im elbląskie IV LO. Warsztaty prowadzą specjaliści w swoich dziedzinach: Aleksandra Ławecka, Kuba Strumiński, Bogdan Kiliński i Marek Nowosad. Działania wspierają ludzie ze Stowarzyszenia Fabryka Działań Niemożliwych.
Dostępna jest także strona internetowa Maratonu, gdzie zalogowani użytkownicy codziennie mogą rozwiązywać jedno zadanie i przesłać jego rozwiązanie. Punkty zdobywane za ich rozwiązanie pozwalają piąć się w rankingu.
O tym jakie jeszcze działania realizowane będą w ramach projektu Maraton Matematyczny i kto jest jego pomysłodawcą zapytaliśmy Grzegorza Zyśk, nauczyciela matematyki z IV LO, koordynatora działań.
Kto jest pomysłodawcą Maratonu Matematycznego?
Maraton stanowi kontynuację imprezy, która odbyła się w 2007 roku. Wtedy uczniowie IV LO, zorganizowali maraton, podczas którego rozwiązywali zadania matematyczne. Była to spontaniczna impreza, która zakończyła się sukcesem. Postanowiliśmy zorganizować ponownie maraton, ale na większą skalę. Dowiedzieliśmy się, że powstało Stowarzyszenie Fabryka Działań Niemożliwych, które wspiera takie działania, napisaliśmy więc projekt, który został w efekcie pozytywnie rozpatrzony i otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Do kogo adresowane jest projekt?
Projekt adresowany jest głównie do młodych ludzi, bo oni są najbardziej aktywni, w szkole na co dzień obcują z matematyką. Ale nie ograniczamy tego, w projekcie może wziąć udział każdy aktywny człowiek.
Jakie działania przewidziane są w ramach Maratonu Matematycznego?
Maraton jest imprezą, która realizowana jest już od lutego i zaplanowana jest na 5 miesięcy. Głównym celem projektu jest popularyzacja matematyki. Do tej pory w ramach Maratonu odbyło się pięć warsztatów.
Warsztaty organizacyjne, które miały na celu wyposażenie nas w wiedzę i umiejętności, które pozwolą nam zorganizować właśnie taką dużą imprezę jaką będzie właściwy 24 godzinny Maraton Matematyczny, a na zakończenie Galę podsumowującą projekt. Podczas warsztatów pozyskaliśmy zatem wiedzę dotyczącą zasad organizacji, dowiedzieliśmy się także jak zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom maratonu.
Kolejno uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach plastycznych, które trwają do tej pory. W ramach tych warsztatów odbyła się seria spotkań, podczas których maratończycy tworzyli dzieła związane z matematyką , wykorzystując przy tym różne techniki, np. odlewy gipsowe, litografię, mozaikę. Wszystkie prace, które do tej pory powstały są na prawdę bardzo ciekawe. A jeszcze przed właściwym Maratonem, odbędą się kolejne warsztaty plastyczne, podczas których dekorować będziemy salę, gdzie Maratończycy rozwiązywać będą zadania.
Uczestnicy projektu wzięli także udział w warsztatach graficznych, podczas których zapoznali się z programami komputerowymi służącymi do tworzenia grafiki komputerowej. Te spotkania poprowadził Kuba Strumiński z Telewizji Obywatelskiej. Kolejne warsztaty były to warsztaty filmowe, podczas których można było nauczyć się technik kadrowania, planowania. Efektem tych warsztatów ma być film o Maratonie Matematycznym.
Ostatnie warsztaty były to warsztaty dziennikarsko-PRowskie. Uczestnicy projektu poznali zagadnienia związane z prawem autorskim i prasowym oraz poznali techniki PR-owskie.
Efektem tych wszystkich działań ma być właściwy Maraton Matematyczny, który odbędzie się 30 maja w auli IV LO, rozpocznie się o 8 rano w niedzielę, a zakończy o 8 rano w poniedziałek. Maratończycy przez 24 godziny rozwiązywać będą zadania matematyczne. W międzyczasie odbędą się dwa konkursy, pierwszy to będzie konkurs dla gimnazjalistów. Wysłaliśmy już do gimnazjów z Elbląga i powiatu zaproszenia do uczestnictwa w imprezie. Drugi konkurs przeznaczony będzie dla VIP-ów, czyli dla osób, które prowadziły dla nas warsztaty, wsparły nasze działania. Na potrzeby projektu powstały kubki i koszulki z logo Maratonu.
Na zakończenie Maratonu odbędzie się Gala podsumowująca, zaplanowana jest ona na 22 czerwca. Wezmą w niej udział nie tylko uczestnicy maratonu oraz ludzie z nim związani, ale także grupa rockowa Five of Green, która wygrała w zeszłym roku przegląd Elbląg Rocks Europa II. Lider zespołu Martin Schwill specjalnie z okazji Maratonu stworzył utwór, który będzie live motywem imprezy. Tego dnia zaprezentowany zostanie także film z przebiegu maratonu. Punktem kulminacyjnym gali będzie wykład prof. Macieja Sysło, który jest nie tylko wybitnym matematykiem, ale także autorytetem w dziedzinie informatyki szkolnej. Zachęcam serdecznie do uczestnictwa w imprezie.
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z warsztatów prowadzonych w ramach Maratony Matematycznego. Zdjęcia dostepne są tutaj.
Harmonogram imprez realizowanych w ramach Maratonu:
18 maja, 13:30, sala 206 IV LO – warsztaty plastyczne
30 maja 8:00 do 31 maja 8:00 – Właściwy Maraton Matematyczny
22 czerwca, godz. 10:00 – Gala podsumowująca projekt
Redakcja info.elblag.pl objęła patronat medialny nad imprezą.
ale fajne! można się jeszcze zapisywac? :)
Świetna impreza. Powodzenia!
Bardzo ciekawy pomysł!
Ekstra Kamcia rozwiaze 1000 zadan pewnie :D