Pomimo trudnych warunków handlowo-rynkowych, Alstom odnotował znakomite wyniki operacyjne za rok podatkowy 2009/2010. W okresie pomiędzy 1 kwietnia 2009 a 31 marca 2010, dzięki jakości portfela zamówień, Alstom odnotował rekordowo wysoką wielkość sprzedaży (19.7 mld euro) oraz dochodu operacyjnego (1.8 mld euro).
Wspomniane wartości wzrosły odpowiednio o 5% oraz 16% w porównaniu z wartościami uzyskanymi w roku ubiegłym. Marża operacyjna uzyskała poziom 9.1%, natomiast wynik finansowy netto wyniósł 1.2 mld euro (+ 10%). W tym samym okresie, recesja gospodarcza poważnie wpłynęła na wartość przyjętych zamówień. Wartość zamówień, kształtująca się na poziomie 14.9 mld euro, odnotowała 39% spadek w porównaniu z bardzo wysokim poziomem ubiegłego roku. Alstom wygenerował wolne środki pieniężne wynoszące 185 mln euro. Podczas kolejnego Dorocznego Walnego Zgromadzenia, Alstom zaproponuje podwyższenie dywidend z 1.12 € do poziomu 1.24 € za udział (+ 11%).
- Rok podatkowy 2009/10 charakteryzował się istotnym zmniejszeniem zapotrzebowania na energetykę ze względu na wyraźną tendencję zniżkową w zakresie gospodarki, natomiast rynek transportowy znacznie lepiej oparł się panującej tendencji spadkowej dzięki koncentracji rządowych budżetów na realizacji projektów kolejowych. Po odnotowaniu niskiego poziomu zamówień w pierwszym półroczu, wyniki uzyskane w drugiej połowie roku wykazały niewielką poprawę. Pomimo prowadzenia aktywnej polityki przetargowej, ciężko jest wciąż ocenić termin oraz rozmiar oczekiwanego uzdrowienia gospodarczego. Wartość portfela zamówień, pomimo odnotowania nieznacznego spadku, wciąż pozostaje na stosunkowo solidnym poziomie. Wysoka jakość realizowanych usług, wartość sprzedaży oraz dochód operacyjny uzyskały rekordowe poziomy, jak również udało się przekroczyć zakładany poziom marży operacyjnej wynoszący 9%. W odpowiedzi na niepewną sytuację gospodarczą, Alstom zamierza stale koncentrować się na ścisłej kontroli ponoszonych kosztów, jak również na utrzymaniu elastyczności i płynnym zarządzaniu projektami. Celem wspierania swojej długoterminowej strategii wzrostu, Grupa planuje utrzymanie rozsądnego poziomu wydatków kapitałowych oraz kosztów badawczo-rozwojowych, jednocześnie kontynuując politykę ścisłej priorytetyzacji swoich programów. Ponadto, nabycie aktywności działających w branży Transmisji energii doprowadzi do wzmocnienia oferty Alstom. Oczekujemy, że na przestrzeni kolejnych dwóch lat marża operacyjna Grupy powinna wciąż kształtować się w przedziale 7-8% - wskazał Patrick Kron, Prezes oraz Dyrektor Generalny Alstom.
Niski poziom naboru zamówień
Zniżkowa tendencja gospodarcza istotnie oddziaływała na rynki obsługiwane przez Alstom w roku podatkowym 2009/10. Wartość otrzymanych przez Grupę nowych zamówień wyniosła 14.9 mld euro, co oznacza spadek o 39% w porównaniu z wyjątkowo wysokim poziomem zamówień odnotowanym w poprzednim roku budżetowym, obejmującym zdobycie kilku bardzo dużych kontraktów. Portfel zamówień, na dzień 31 marca 2010 wynoszący 42.6 mld euro, obejmował okres 26 miesięcy sprzedaży.
- W odniesieniu do sektora Power, biznes Thermal Systems & Products otrzymał zamówienia dotyczące realizacji dużej elektrowni gazowej w Wielkiej Brytanii, elektrowni węglowych na terenie Słowenii, Niemiec i Indii, jak również realizacji systemów zarządzania elektrownią w RPA. Biznes Thermal Services odnotował szereg małych oraz średnich zamówień, realizowanych zwłaszcza na terytorium Europy oraz Stanów Zjednoczonych, które związane były zarówno z retrofitami, jak i serwisem, jak również pozyskał w czwartym kwartale trzy długoterminowe kontrakty eksploatacyjnomodernizacyjne. W aspekcie biznesu Renewables (Odnawialne Źródła Energii), najważniejsze zamówienia odnotowane we wspomnianym okresie dotyczyły projektów elektrowni wodnych realizowanych na terenie Szwajcarii - informuje Kasia Moczarska z biura komunikacji Alstom Power.
W sektorze Transportu, główne kontrakty pozyskane we wspomnianym roku podatkowym obejmowały pociągi regionalne we Francji oraz Niemczech, pociągi podmiejskie na terenie Francji, metro w Brazylii i Holandii, tramwaje na terytorium Brazylii, Maroko i Francji, jak również różnego rodzaju zamówienia w zakresie systemów sygnalizacyjnych i prac modernizacyjnych.
Perspektywy na przyszłość
- Sektor Power będzie wciąż koncentrował się na rozwoju obszarów wysokiego wzrostu, utrzymaniu wiodącej pozycji w zakresie czystej energii oraz wykorzystania możliwości związanych z posiadaną bazą zainstalowaną. Sektor Transportu dąży do wzmocnienia swojej pozycji na zdobytych już rynkach, przy równoczesnym zastosowaniu odpowiednich rozwiązań w procesie pozyskiwania nowo powstałych rynków. Wraz z integracją działań w zakresie Transmisji Energii w struktury Grupy, Alstom będzie starał się zwiększyć swój wzrost poprzez selektywne nabywanie nowych biznesów w przypadku pojawienia się sprzyjających możliwości oraz okoliczności - wskazuje Kasia Moczarska z biura komunikacji Alstom Power. - Priorytety operacyjne Alstom są nastawione na wykorzystywanie posiadanej przewagi konkurencyjnej spółki celem pozyskania rentownych zamówień, jak również na dostosowanie się do obciążenia realizacji projektów, przy równoczesnym utrzymaniu poziomu elastyczności. Głównym przedmiotem zainteresowania Alstom pozostaje jakość, realizacja projektów oraz ścisła kontrola kosztów - dodaje Kasia Moczarska.
Sypnęliby coś na Olimpię :-)
A OLIMPIE TAK BY SPONSOROWAC I DAC ELBLAZANOM W TEN SPOSOB WIECEJ RADOSCI.
a tam olimpia.. :P, premie by lepiej sypneli ^^
Komentarz zablokowany z powodu naruszenia regulaminu!
Oni wolą ale olsztyn bo nawet samochody służbowe mają rejestrację NO,a niszczą elbląskie ulice.Oj wstyd!!!!!!!!!!!!!
~elblążanin Bo to samochody w Leasingu sa
Bzdury pisze ddd wiele firm i osób cywilnych ma rejestracje NO to żaden leasing tylko ????????????????????brak słów wstydzą się Elbląskich tablic.Tacy to patrioci powinni płacić 2 razy podatek a póżniej lament że drogi dziurawe.
dziamdziaki, samochodu są banku, a bank w Olsztynie... każdy normalny Elblążkowianin wolałby na NE śmigać, kilka zostało ale to już pare sztuk tylko :/