Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza po odbiór bezpłatnego 57 numeru Notesu na 6 tygodni. Jest to ostatni magazyn wydany w tym roku. Po kolejne numery zapraszamy w 2010 roku. Notes.na.6.tygodni prezentuje najnowszą kulturę polską ze szczególnym naciskiem na projektowanie, architekturę, przestrzeń publiczną i sztukę. Zawiera bogato ilustrowaną część z informacjami o najciekawszych aktualnych wydarzeniach kulturalnych.
W bieżącym numerze:
Książka towarzysząca serii eksperymentów artystycznoekologiczno-egzystencjalnych Zniknij nad Wisłą, jest czymś w rodzaju leksykonu znikania. Podaje znane autorom przykłady, strategie skuteczne i wątpliwe. Tekst Marka Krajewskiego Plaża w Pourville pochodziłby z tego tomu, gdyby z niego nie zniknął.
ROZSZCZELNIANIE SYSTEMU Współczesny świat jest plastycznym tworem, wobec którego nie jesteśmy wcale bezradni – można go skutecznie zaburzać. Jak? Z Edwinem Bendykiem, ekspertem od nowych technologii i mediów, otwartym także na sztukę, rozmawia Agata Pyzik.
NIEBEZPIECZNA TEORIA WSZYSTKIEGO Jestem wielkim fanem bycia na pograniczu dyletanctwa - chodzi o to, żeby nie bać się formułować prowokujących pomysłów. Rozmowa z Hagenem Betzwieserem, twórcą Instytutu Teorii Wszystkiego.
CZYSTA PODRZECZYWISTOŚĆ Jest jednym z najbardziej intrygujących artystów. Kojarzony z surrealną poetyką snu, Olaf Brzeski tworzy trójwymiarowe obiekty zaburzające poczucie bezpieczeństwa w rzeczywistości. Jego prace często wykonane z delikatnej porcelany noszą ślady destrukcji. Jego najnowsza wystawa zniszczyła się w transporcie, dlatego obejrzymy ją nie w grudniu, ale w lutym przyszłego roku.
FENIKS Z GRUZÓW Grupa libańskich artystów przebywała w Warszawie na warsztatach w ramach projektu Fenix Cities - spotykali się z artystami, kuratorami, historykami, poznawali historię miasta i sztukę w przestrzeni publicznej. Rozmowa na temat sytuacji artystów w niespokojnym, zburzonym bombardowaniami Bejrucie.
WĄSKA PUSTELNIA MIEJSKA Najlepszym gruntem do działania architekta są ograniczenia. To one, w przeciwieństwie na przykład do praktyki projektanta mebli, najbardziej rozbudzają wyobraźnię, kierują w stronę rozwiązań, które w innym przypadku nigdy by nam nie przyszły do głowy. Architekt Jakub Szczęsny o swoim projekcie superwąskiego domu-pustelni.
MAŁY DOM, DOBRY DOM Od jakiegoś czasu mnie osobiście miasto jako duży organizm przestało interesować, zdecydowanie bardziej wolę się skupić na swoich małych projektach, które mogę ogarnąć w całości i które na miasto mogą wpływać sposób kameralny - mówi Romek Rutkowski, autor projektu domu o powierzchni 120 metrów kwadratowych
(...) Dzięki współpracy artystek Anny Baumgart i Agnieszki Kurant z Muzeum Historii Żydów Polskich powstał w Warszawie niezwykły pomnik. Warto przyjrzeć mu się z dalszej perspektywy, co możemy uczynić dzięki zaproszonemu do dyskusji nad (…) wybitnemu niemieckiemu krytykowi Jörgowi Heiserowi. Przedstawiamy fragment jego wykładu Prawdziwe bękarty wojny. Maski pop-kultury i Holokaust, wygłoszonego w Warszawie tuż przed realizacją (…).
a do tego orientuj się! oraz notesik.na.6.tygodni
de javu czy ktoś się zająknął???