Wczoraj, 1 października policja uruchomiła dwa portale, gdzie dostępna jest baza prawie 2 tys. osób poszukiwanych i ponad 200 zaginionych. Każdy teraz może sprawdzić, czy znana mu osoba jest poszukiwana przez policję. Ale jak na razie tylko teoretycznie ponieważ wielu użytkowników ma problem z otwarciem tych stron podobnie jak nasza redakcja.
Pod adresami: poszukiwani.policja.pl i zaginieni.policja.pl znajdują się zdjęcia, imiona i nazwiska, a także informacje o pseudonimach, rysopisach, wieku, rodzaju przestępstw, za jakie dana osoba jest poszukiwana. Dodatkowo podane są tam też informacje o jednostkach prowadzących poszukiwania.
Wskazać jednak przy tym należy, że informacje zamieszczane w obu serwisach pochodzą z Krajowego Systemu Informacyjnego Policji, ale dotyczą jedynie osób, w przypadku których sąd lub prokuratura wydały zgodę na publikację danych. Raz dziennie mają być aktualizowane i za każdym razem funkcjonariusze wprowadzający nowe informację mają sprawdzać czy jest zgoda na opublikowanie konkretnych danych.
Wczoraj, podczas oficjalnej prezentacji portali w Komendzie Głównej Policji, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Adam Rapacki powiedział dziennikarzom, że w Polsce 37 tys. osób jest poszukiwanych listami gończymi a 4,7 tys. osób uważa się za zaginione.
- Chcielibyśmy, aby docelowo wszyscy poszukiwani znaleźli się na tych listach - powiedział Rapacki. Wiceszef MSWiA poinformował, że w przyszłości, być może w 2010 r., planowane jest uruchomienie podobnego serwisu internetowego dotyczącego skradzionych przedmiotów.
Komendant główny policji gen. insp. Andrzej Matejuk wyraził nadzieję, że informacje dotyczące przestępców i osób zaginionych będą napływały do policji nie tylko z Polski, ale także z innych krajów.
- Będziemy sprawdzali każdy taki sygnał - powiedział Andrzej Matejuk.
Przetarg w trybie nieograniczonym na „Budowę portalu internetowego zawierającego wykaz osób poszukiwanych na podstawie listu gończego oraz wykaz osób poszukiwanych na podstawie zawiadomienia o zaginięciu osoby” rozpoczął się na początku lipca 2009 r. Złożono 17 ofert, z których wybrano projekt firmy Net P.C. z Gdańska. Umowę na wykonanie usług podpisano 24 lipca 2009 r. Niezależnie, w trybie art. 4 ustawy – Prawo zamówień publicznych, dokonano zakupu serwera o wartości poniżej 14 000 euro.
Całkowity koszt przedsięwzięcia, obejmujący zakup serwera i oprogramowania, oszacowany pierwotnie na 500 tys. złotych, został zrealizowany za kwotę 109 271, 74 tys. złotych, a więc prawie pięciokrotnie taniej.
Serwisy zostały zaprojektowane dla przeglądarek Firefox 3.0 i wyższych oraz Internet Explorer 7 i wyższych.
Planowany jest drugi etap rozbudowy portalu przez KGP, w którym – dla potrzeb użytkownika portalu – zapewniona zostanie bezpośrednia identyfikacja jednostki poszukującej (dane teleadresowe).
Prezentacja stron owszem odbyła się, a większość użytkowników nadal nie może ich otworzyć. Jak usłyszeliśmy w komendzie głównej policji problem powinieni zostać jak najszybciej rozwiązany. Pozostaje tylko cierpliwie czekać.
Jaki bzdet !!!!! Przecież to nie działa !!! Niech mi ktoś wytłumaczy jak wejśc na te strony bo one nie wchodzą!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Coś nie bardzo te strony działają.
dalej nic/.../ brak stron... ale mi informacja
hehehe serwerek nie wydala? Jak to mówią Francuzi - żenua.
amba wcięło ni ma