Elbląski MOPS znalazł się wśród siedmiu pozytywnie ocenionych przez NIK instytucji, których zadaniem jest pomoc rodzinie. Kontrola obejmowała 40 instytucji powołanych do tego celu w całej Polsce. Sprawdzano m.in. dostępność pomocy dla potrzebujących, a także działanie Ośordków, realizację zadań w zakresie wsparcia dla rodzin zastępczych oraz reakcję na skargi zainteresowanych.
NIK zbadała, jak powiaty realizują swoje obowiązki w zakresie pomocy rodzinie. Kontrola obejmowała 40 instytucji powołanych do pomocy rodzinie: 26 powiatowych centrów pomocy rodzinie (PCPR) oraz 14 miejskich ośrodków pomocy rodzinie (MOPR) lub miejskich ośrodków pomocy społecznej (MOPS). Spośród nich tylko 7 zasłużyło na ocenę pozytywną. Oprócz MOPS-u w Elblągu, ocenę pozytywną uzyskały: MOPS w Suwałkach , MOPR w Piotrkowie Trybunalskim i Skierniewicach, PCPR w Lesku, Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych.
NIK skontrolował realizację niektórych zadań w zakresie pomocy spoełecznej w Elblągu w latachy 2007-2008 (I pierwsze pólrocze).
Pomoc dostępna dla każdego?
Jak wynika z wystąpienia pokontrolnego, Ośrodek był należycie przygotowany do realizacji zadań objętych kontrolą, gdyż m.in.:
– rozmieszczenie na terenie Elbląga dziewięciu obiektów MOPS przybliżało dostęp do nich zainteresowanym osobom. Baza lokalowa, na którą składało się 85 pomieszczeń i pracowni, umożliwiała udzielanie indywidualnych porad, w tym najbardziej intymnych, dotyczących ubóstwa i niedostatku;
– działalność Ośrodka ( zgodnie z wymogiem art. 19 pkt 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej) prowadzona była w oparciu o założenia polityki pomocy społecznej, które stanowiły część składową zatwierdzonej przez Radę Miejską „Strategii Rozwoju Elbląga na lata 2001-2015”. Działalność ta obejmowała przedsięwzięcia w dziewięciu głównych obszarach, dotyczących m.in. aktywizacji osób bezrobotnych, opieki nad rodziną i dzieckiem oraz wyrównywania szans edukacyjnych i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych;
– wszyscy pracownicy socjalni Ośrodka, spełniali wymogi art. 116 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej. Byli oni zatrudnieni na stanowiskach określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 2005 r.2, w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu
terytorialnego;
– poradnictwo specjalistyczne prowadzono w różnorodnych formach, m.in. w formie tzw. rozmów wspierających oraz terapii indywidualnej dla uzależnionych. W uzasadnionych przypadkach, porad udzielano w miejscu zamieszkania osoby potrzebującej pomocy (interwencje kryzysowe, porady dla osób niepełnosprawnych). W okresie objętym kontrolą łącznie udzielono 2.710 osobom 3.600 porad.
NIK: Rodziny zastępcze otrzymują należytą pomoc
Jak wynika z kontroli przeprowadzonej przez NIK, rodziny zastępcze w Elblągu otrzymują od miasta wystarczającą pomoc. Uzyskują pomoc pienięzną na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dzieci, a także usamodzielniania się wychowanków tych rodzin. Wg stanu na 30 czerwca 2008 r., opieką tą objętych było 384 dzieci pozostających w 272 rodzinach zastępczych, w większości (244 rodzin) spokrewnionych z tymi dziećmi. W badanym okresie rodzinom tym udzielono pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dzieci w łącznej kwocie 4.257,4 tys. zł, z czego 66,2 tys. zł stanowiły dodatki z tytułu sprawowania opieki nad dziećmi niespokrewnionymi.
Analiza akt dotyczących funkcjonowania rodzin zastępczych oraz obejmujących przypadków usamodzielnienia się wychowanków tych rodzin wykazała, że respektowano obowiązujące zasady udzielania pomocy społecznej, m.in. poprzez przeprowadzanie wywiadów środowiskowych oraz egzekwowanie potwierdzeń wysokości dochodów osiąganych przez rodziców dzieci. We wszystkich przypadkach, przed usamodzielnieniem się wychowanków, opracowano i zatwierdzono indywidualne programy usamodzielniania.
Skargi były rozpatrywane w terminie
W 2007 roku zainteresowani zgłosili 38 skarg na sposób załatwiania przez MOPS ich spraw i wniosków. Z wyjątkiem dwóch spraw, gdzie stwierdzono niewielkie opóźnienia (jedno i dwudniowe), wszystkie pozostałe były załatwione w ciągu 1 miesiąca.
A jak Państwo oceniają pomoc udzielaną przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej?
pewnie z 50% budzetu na pomoc spoleczna idzie na wynagrodzenia i dodatki urzednikow
pewnie z oszczednosci na pomoc społeczna
bardzo negatywnie oceniam pomoc mopsu rodziną potrzebującym pomocy !!!!!!!!! Mops pomaga rodzinom zastępczym dorobić się na krzywdzie dzieci , które w rodzinach zastępczych często są traktowane jako źródło dochodu i chęci zaspokojenia przez te rodziny wyższości nad skrzywdzonymi dziećmi. Nikt tak naprawdę nie ma pojęcia co złego dzieje się w tych rodzinach a panie z mopsu pójdą wypiją kawę i napiszą pozytywną opinie bo tak wygodniej !!!!!!