Od 1 listopada 2009 r., ubiegając się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, jak również o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, koniecznym będzie przedłożenie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską przez okres co najmniej od 10 tygodnia ciąży do porodu.
Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej społecznego, określą w drodze rozporządzenia, formę opieki medycznej oraz wzór wymaganego zaświadczenia.
- Nadmieniamy, że po ukazaniu się wzoru w/w zaświadczenia powiadomimy niezwłocznie - informuje Joanna Urbaniak rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Jednak cały czas nie jest znana ostateczna wersja tego rozporządzenia. Jest ono wciąż konsultowane. W związku z tym kobiety, które teraz są w ciąży i po 1 listopada zgłoszą się do gmin po becikowe, nie wiedzą dokładnie, jakie wymagania trzeba spełnić, aby je otrzymać. Resort pracy nie przewiduje dla nich żadnego okresu przejściowego.
Regularne badania
Zmiany przy ubieganiu się o becikowe wprowadziła tzw. ustawa rodzinna. Znowelizowała art. 9 i 15 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 139, poz. 992). Od 1 listopada obowiązywać więc będą nowe warunki uprawniające do wypłaty jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka (1 tys. zł) i dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka (1 tys. zł). Rodzice będą musieli mieć zaświadczenie lekarskie potwierdzające pozostawanie pod opieką medyczną co najmniej od 10. tygodnia ciąży do porodu. Nowy wymóg dotyczący badań nie dotyczy opiekunów prawnych dziecka i osób, które wystąpiły do sądu o przysposobienie dziecka.
Zmiany wynikają z art. 7 i 18 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 31 grudnia 2008 r. Nr 237, poz. 1654).
O MOŚCIE TO WSZYSCY WIEDZIELI GDZIE ON JEST TYTLKO WOWKA ROBI DYM W SOBIE WIADOMYM CELU..... IDĄ WYBORY.....CIEKAWE .......