Sobota, 30.11.2024, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Już za pół roku Telewizja Cyfrowa zawita do Elbląga

23.09.2009, 14:42:42 Rozmiar tekstu: A A A
Już za pół roku Telewizja Cyfrowa zawita do Elbląga
Na 2012 r. w Elblągu planowane jest wyłączenie sygnału telewizji analogowej

Do 31 marca 2010 r. w Elblągu uruchomiona ma zostać transmisja Naziemnej Telewizji Cyfrowej (NTC). Elblążanie będą mieli 2,5 roku na to by zaopatrzyć swoje telewizory w dekoder do jej odbioru, gdyż do 30 września 2012 r. w naszym mieście całkowicie wyłączony zostanie sygnał analogowy telewizji. Zmiana sposobu nadawania będzie przeprowadzana etapami i różne obszary Polski będą jej doświadczały w różnym czasie. Tak zakłada projekt uchwały o wdrażaniu w Polsce cyfrowej telewizji naziemnej, który w październiku będzie przekazany pod obrady rządu.

Zgodnie z decyzją Unii Europejskiej w czerwcu 2015 r. sygnał analogowy w krajach członkowskich przestanie być chroniony. Unia zaleca, aby przejście na sygnał cyfrowy w państwach wspólnoty dokonało się do 2012 r. W Polsce wyłączenie emisji telewizji analogowej przewidziane jest na czerwiec 2013 r.

Analogową telewizję naziemną w naszym kraju ogląda wciąż ok. 30% z 12-13 mln gospodarstw domowych. Reszta (po 4,5 mln domów) już korzysta z cyfrowych kablówek lub platform satelitarnych.

Według harmonogramu zawartego w Ogłoszeniu Przewodniczącego KRRiT z dnia 3 lutego 2009 r. o możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego (dokładniej rozszerzenia czterech koncesji, polegającego na przyznaniu prawa do rozpowszechniania programu za pomocą nowych częstotliwości w sposób cyfrowy) zakłada się, że rozpoczęcie regularnych emisji cyfrowych w ramach tzw. pierwszego multipleksu rozpocznie się 30 września 2009 r. Do tego czasu KRRiT musi wydać stosowne decyzje koncesyjne a Prezes UKE właściwe decyzje w sprawach rezerwacji częstotliwości i pozwoleń radiowych.

Włączanie telewizji cyfrowej i wyłączanie telewizji analogowej według projektu Ministerstwa Infrastruktury, będzie odbywało się w trzech etapach. Elbląg został zakwalifikowany do drugiego etapu. Jako pierwsi z cyfrowej jakości odbioru telewizji cieszyć się będą mieszkańcy Zielonej Góry, Żagania, Warszawy, Poznania oraz prawdopodobnie Rzeszowa i Wisły. W tych miastach termin włączenia telewizji cyfrowej przewidziano na koniec września tego roku. Nasze miasto wraz z kilkunastoma innymi, w tym m.in. Olsztynem, Giżyckiem i Iławą, znalazło się w drugim etapie uruchamiania NTC, który wyznaczono na 31 marca 2010 r.

- W tym okresie widzowie powinni uzupełnić swój sprzęt do odbioru programów TV o zewnętrzne odbiorniki cyfrowe tak zwane set-top-box'y lub na zakup nowych telewizorów z wbudowanym tunerem/dekoderem naziemnej telewizji cyfrowej – mówi Piotr Dziubak, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej. - Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, niezbędne będą set-top-box'y które podłącza się między telewizor a antenę. Można też kupić telewizor z wbudowanym dekoderem/tunerem DVB-T.

Przejście na telewizję cyfrową oznaczać więc będzie wydatki dla osób odbierających dziś sygnał analogowy. Obecnie mało który telewizor wyświetli obraz i dźwięk nadawany cyfrowo. Warto nadmienić, że cyfrowy obraz przekazywany będzie w standardzie MPEG-4.  Dlatego wiele osób potrzebować będzie kosztującego nawet kilkaset złotych dekodera albo zupełnie nowego telewizora. Według resortowych danych na zakup taki nie będzie mogło pozwolić sobie około 1,3-1,4 mln najuboższych rodzin.
- W tej chwili nie przewiduje się subsydiowania zakupu sprzętu odbiorczego na potrzeby naziemnej telewizji cyfrowej. Być może w przyszłości rząd podejmie stosowne decyzje w tym zakresie – przyznaje Piotr Dziubak, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.



Z chwilą uruchomienia transmisji cyfrowej będziemy mogli oglądać dwie telewizje równolegle: analogową i cyfrową. Łatwo zobaczymy tez różnicę w jakości i ilości programów. W miejsce dotychczasowych 4 ogólnopolskich kanałów (TVP1, TVP2, POLSAT i TVP3) bezpłatnie, dostępnych może być aż 14 programów. I to bez konieczności podłączania się do sieci kablowej czy montowania anteny satelitarnej. Na obszarze działania telewizji cyfrowej powinniśmy móc od razu obejrzeć co najmniej trzy programy TVP (TVP1, TVP2, TVP Info), oraz cztery programy komercyjne TVN, POLSAT, PULS i TV4. Więcej osób będzie też mogło oglądać regionalną TVP Info.

Zdecydowanie poprawi się także jakość odbioru programów, szczególnie w miastach. Sygnał cyfrowy jest bardziej odporny na zakłócenia niż przestarzały i nieefektywny sygnał analogowy. Znikną tak uciążliwe mory czy zwielokrotnione obrazy.

Telewizja cyfrowa umożliwia nie tylko odbiór programu telewizyjnego, ale i innych treści dodatkowych – bardziej zaawansowanych niż znana wszystkim telegazeta. W szczególności korzystając z pilota będzie można przeglądać programy, korzystając z tzw. elektronicznego przewodnika po programach, zapoznawać się ze skróconymi informacjami o zawartych w ramówce filmach, czy skróty starszych odcinków seriali – jednym zdaniem to wszystko, co do tej pory było znane tylko z cyfrowych platform satelitarnych czy niektórych telewizji kablowych.

Korzystanie z naziemnej telewizji cyfrowej będzie równie proste jak z obecnej telewizji naziemnej. Do posiadanego telewizora i anteny będzie bowiem wystarczyło dołączenie tzw. dekodera, w którym sygnał cyfrowy zostanie odszyfrowany i zamieniony na programy, które zobaczymy w telewizorze. Dekoder będzie podobny do tego, używanego do odbioru telewizji kablowej czy satelitarnej.

Osoby, które przymierzają się do wymiany starego telewizora będą mogły nawet zapomnieć o wspomnianym wyżej pudełku. Najnowsze telewizory będą miały montowane stosowne dekodery w swojej własnej obudowie. Wówczas odbiór naziemnej telewizji cyfrowej będzie tak prosty, jak odbiór przechodzącej powoli na zasłużoną emeryturę telewizji analogowej.

W każdym etapie uruchamiania NTC przewidziano okres tzw. simulcastu, czyli równoległej transmisji analogowo-cyfrowej. Okres ten w Elblągu trwać będzie 30 miesięcy. Rozpocznie się z chwilą włączenia telewizji cyfrowej na wiosnę przyszłego roku, a zakończy 30 września 2012 roku. Od tego dnia osoby bez zestawu do naziemnej telewizji cyfrowej (zestaw NTC), nie będą już mogły obejrzeć telewizji, chyba że wcześniej zamiast zdobyć zestaw do naziemnej telewizji cyfrowej skorzystają z usług telewizji kablowej.

- Jeśli chodzi o stacje nadawcze, które będą emitowały programy w ramach pierwszego multipleksu, to dysponenci częstotliwości będą mieli dużą swobodę w wyborze obiektu nadawczego – zaznacza Piotr Dziubak, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej. -  Rezerwacje częstotliwości są bowiem dokonywane na określone obszary bez wskazywania konkretnych punktów, w których trzeba umiejscowić stację transmisyjną.

Operator multipleksu będzie miał zatem do wyboru kilka obiektów w Elblągu, na przykład nadajnik w Jagodniku, na ul. Królewieckiej lub na ul. Saperów. Może też wybrać jeden z obiektów nadawczych telefonii komórkowej.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ ewa
    Czwartek, 24.09

    pracownicy cyfry + już chodzą z umowami . Zachowują się bardzo ordynarnie i nachalnie . W ten spsób napewno zmuszą do podpisania starsze osoby.

  2. 2
    0
    ~ niewdzięczny
    Wtorek, 29.09

    Złodzieje, a co nie mogą funkcjonować dwa sygnały? Dlaczego dekodery nie są za darmo, sprawny sprzęt przestaje funkcjonować i zamiast rekompensaty musisz zapłacić za dekoder. Głupi naród

  3. 3
    0
    ~ megasceptyk
    Czwartek, 01.10

    Dawno takich bredni nie czytałem, szkoda gadać, po prostu społęczeństwo jest orydynarnie okłamywane.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0953409671783