W środę Sąd Okręgowy w Elblągu rozpatrzy skargę BGŻ na decyzję Sądu Rejonowego o wykreśleniu hipoteki ustanowionej na rzecz tego banku na nieruchomości dawnych Zakładów Mięsnych „Elmeat”. Na decyzję sądu czeka prezydent Henryk Słonina, Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy oraz byli pracownicy zakładu.
Przypomnijmy, że Sąd Rejonowy w Elblągu zdecydował o wykreśleniu ustanowionej hipoteki na rzecz banku BGŻ. Sąd uznał bowiem, że hipoteka została ustanowiona niezgodnie z prawem. Zabrakło zgody Rady Miejskiej w Elblągu na poręczenie przez miasto takiego kredytu. To oznaczało poważne problemy dla prezydent Henryka Słoniny i szansę na szybsze odzyskanie pieniędzy dla pracowników byłych zakładów mięsnych.
19 maja br. na wniosek syndyka masy upadłościowej Zakładów Mięsnych „Elemat” odbyła się rozprawa w Sądzie Rejonowym w Elbląg. Sąd rozpatrywał stan prawny ustanowionej hipoteki na działce przy ul. Mazurskiej, na której funkcjonowały zakłady mięsne.
- Odbyła się tylko jedna rozprawa – mówi sędzia Dorota Zientara, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. – Sąd zdecydował o wykreśleniu z księgi wieczystej działki przy ul. Mazurskiej zapisu o hipotece umownej zwykłej w wysokości 3,3 mln zł i hipotece umownej kaucyjnej w wysokości 1 mln zł ustanowionej na zabezpieczenie kredytu i odsetek na rzecz Banku Gospodarki Żywnościowej w Warszawie.
Według sądu hipoteka została ustanowiona na działce nieprawidłowo, ponieważ gmina miejska w Elblągu nie miała do tego legitymacji prawnej.
- Po prostu nie było zgody ówczesnej Rady Miejskiej w Elblągu na poręczenie działką miejską takiego kredytu. Taka zgoda zaś była wymagana – mówi sędzia Dorota Zientara. – Więc wpis w księdze wieczystej, w świetle prawa, nie jest ważny.
Bank BGŻ oczywiście odwołał się od takiego wyroku Sądu Rejonowego w Elblągu, ponieważ dla banku oznacza to poważne problemy w odzyskaniu swoich pieniędzy.
W środę Sąd Okręgowy w Elblągu rozpatrzy skargę banku. Na decyzję sądu czeka również Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy, która prowadzi sprawę przeciwko Urzędowi Miejskiemu w Elblągu na wniosek posłanki PIS Iwony Arent. Prezydent Henryk Słonina i kilku elbląskich urzędników już składali wyjaśnienia w bydgoskiej prokuraturze.
- Sprawy jeszcze nie zamykamy, jednak mamy już wszystkie materiały dowodowe w tej sprawie – mówi prokurator Jan Bednarek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy. – Poczekamy na decyzję sądu w sprawie apelacji, jaką złożył bank od wyroku Sądu Rejonowego i wykreślenie hipoteki. Jeśli sąd utrzyma w mocy ten wyrok, nie będziemy już dłużej zwlekali z zamknięciem dochodzenia.
Prokurator Jan Bednarek nie chciał jednak powiedzieć, czy oznaczać to będzie przedstawienie prezydentowi Henrykowi Słoninie zarzutów.