Policjanci z elbląskiej drogówki zapowiadają więcej kontroli kierowców i badań alkotestami. Tylko wczoraj policjanci zatrzymali 6 pijanych użytkowników naszych dróg. Niechlubny rekordzista miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie i doprowadził do kolizji radiowozu. Zatrzymanym kierowcom, oprócz straty prawa jazdy, grozi teraz kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.
Wczoraj kilka minut przed 20.00 przy ulicy Płk. Dąbka w Elblągu, policjanci zatrzymali 59-letniego mężczyznę, który kierował vw golfem w stanie nietrzeźwym. Zmieniając pas ruchu zmusił policyjną „megankę” do zjechania z drogi. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Renault uderzyło kołami w krawężnik. Uszkodzeniu uległy dwie aluminiowe felgi. Kierowca golfa nie reagował na sygnały świetlne i dźwiękowe, został zatrzymany kilkaset metrów dalej. Po badaniu okazało się, że ma ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.
Zarówno 59-letni Jerzy G., jak i inni podobni mu kierowcy wsiadający „za kółko” po alkoholu, odpowiedzą za jazdę w stanie nietrzeźwym. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduję karę do 2 lat pozbawienia wolności i stratę prawa jazdy.
Policjanci zapowiadają bezwzględną walkę z pijanymi kierowcami. Będzie więcej kontroli i surowe kary dla sprawców wykroczeń.
- W tych i wielu innych przypadkach, policjanci wyeliminowali olbrzymie zagrożenie, jakie stanowią nietrzeźwi za kierownicą. Bezpieczeństwo na drogach to nasza wspólna sprawa. Mniej pijanych kierowców, to mniej wypadków i mniej ofiar. Dlatego też policjanci apelują, aby wszelkie zaobserwowane, a nienaturalne odruchy kierowcy (np. jazda wężykiem), mogące świadczyć o jego stanie nietrzeźwym, niezwłocznie zgłaszać pod nr 997 – mówi Jakub Sawicki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.
Policjanci przypominają!
Zgodnie z Ustawą o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi, stan po użyciu alkoholu występuje wówczas, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Natomiast stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila.
Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem karanym aresztem lub grzywną. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. W obydwu przypadkach sąd orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów.
kogos moze i zatrzymaja ale robia na tych droach wiecej zadymy i spustoszenia niz pozytku.