Urząd Miejski w Elblągu w ramach obchodów Europejskiego Dnia Zrównoważonego Transportu i Sprzątania Świata namawia elblążan do segregacji odpadów. Jednak mieszkańcy miasta zwracają urzędnikom uwagę, że nie na każdym osiedlu znajdują się pojemniki do segregacji odpadów.
Segregacja odpadów wydaje się prosta. Osobno trzeba zebrać plastik, papier i szkło a następnie wrzucić posegregowane śmieci do specjalnych pojemników. I po sprawie. Tylko, że jak wskazują mieszkańcy Elbląga, tych pojemników w mieście jest jak na lekarstwo, a na pewno nie ma ich na wszystkich osiedlach mieszkaniowych. Podczas konferencji prasowej w magistracie na temat obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu oraz Sprzątania Świata urzędnicy przedstawili całą gamę działań edukacyjnych skierowanych do elbląskiej młodzieży, które będą miały miejsce w najbliższą sobotę. W tym działania nastawione na selektywną zbiórkę odpadów.
Dziennikarze jednak pytali, jaki jest sens uczenia dzieci segregacji odpadów, gdy później nie ma gdzie tak poukładanych śmieci wyrzucać. Wskazywali także, że nie przy każdej ulicy znajduje się taki kosz na odpady.
- Zarządcy nieruchomości mają obowiązek ustawienia przy swoich obiektach mieszkalnych takich pojemników – mówi Anna Kulik, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska UM Elbląg. –Jeśli mieszkańcy gdzieś zauważą, że brakuje pojemników do selektywnej zbiórki odpadów, powinni to zgłosić do zarządcy.
Dziennikarze jednak naciskali, że jeśli faktycznie na zarządcach nieruchomości spoczywa obowiązek ustawienia takich pojemników, to dlaczego Urząd Miejski tego nie kontroluje i nie nakłada kar za ich brak?
- Ponieważ za brak pojemników do selektywnej zbiórki odpadów ustawodawca nie przewidział żadnych sankcji karnych dla zarządców nieruchomości – mówi Anna Kulik. – Muszę też dodać, że od dłuższego czasu namawiamy zarządców do usuwania z bloków mieszkalnych zsypów śmieci, które też są szkodliwe. Odzew jest jednak nikły.
segregacja śmieci jak najbardziej jestem za . Ale upewnić mnie ze tak posegregowane śmieci nie trafiają na jedna kupę na wysypisku , jeżeli mylę się to przepraszam i cieszę się bardzo . Wiadomym jest jednak że obecnie nie ma najmniejszych zachęt do zbierania makulatury, bo nikt tego i tak przyjąć nie chce , podobnie jest z innymi odpadami segregowanymi . Proszę mnie wyprowadzić z błędu jeżeli jest inaczej.
no i co z tego że są pojemniki jak niejednokrotnie byłem świadkiem jak firmy usuwające odpady ładują wszystko razem, śmieci ,butelki ,makulature itd więc po co segregować np firma COMPLEX i inne
U mnie w okolicy Beniowskiego takiego pojemnika nie zauważyłem
Pani Kulik coś się poje....... zarządca ma umożliwić gromadzenie i wywoz nieczystosci stalych pochodzenia domowego. Segregacja smieci to juz nie to samo - i niech ta "mondra" naczelniczka stuknie sie w to twarde miejsce na srodku czola - kto ma za to niby zaplacic - mieszkancy wspolnot? Malo placimy za smieci???? A tak w ogole slyszalam, że ostatnio mniasto nasze kochane zaczelo sobie liczyc kaske za miejsca gdzie stoja pojemniki na odpady - ludzie przeciez oplaty za mieszkanie sa coraz wyzsze - a ta "mondra" jeszcze z tym wyskakuje. Niech miasto zorganizuje wreszcie prawdziwa segregacje odpadow bo to co teraz jest to jest parodia- przeciez to my placimy podatki w tym miescie - to niech miasto zrobi z nich pożytek. Moze ona jeszcze wymysli zebysmy sobie kupili pojemnika na segregacje, zorganizowali wywoz - a łuna potem sie będzie wszedzie chwalila ze to UM tak ladnie organizuje. Tak jak teraz robia to gdy remonty budynku (nota bene przekazanych w rece wspolnot jako ruiny) wykonuje wspolnota a oni sobie przypisuija te zaslugi i wszem i wobec glosza ze miasto ladnieje i remontuje!!!!!! Dranie i tyle. Przewietrzyc ratusz - natentychmiast!!!
Świadomość ludzi musi się zmienić, bo nadal co niektórzy podrzucają śmieci innym, bądź wywożą po rowach i krzakach. Cel słuszny ale jak na wszystko potrzeba czasu. Z tego co wiem segregacja jest finansowana z innych środków a na osiedlach domków jednorodzinnych dostarczają worki na selektywną zbiórke odpadów i jest to świetny pomysł, powinni rozszerzyć akcje na gminy i sprawdzać czy wszyscy mieszkańcy miast a szczególnie wsi, przedsiębiorcy a nawet drobni sklepikarze mają podpisane umowy na wywóz odpadów nie będą musieli się denerwować mieszkańcy bloków że tyle płacą za swoje i nie tylko śmieci.