Sobota, 18.01.2025, Imieniny: Piotr, Malgorzata
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Internauci walczą o szybką kolej na Północy

21.07.2009, 00:01:12 Rozmiar tekstu: A A A
Internauci walczą o szybką kolej na Północy

Północno-wschodnia Polska jest obecnie jednym z najsłabiej skomunikowanych regionów kraju, co pociąga za sobą niską atrakcyjność inwestycyjną tego obszaru. Za kilka lat może się to zmienić za sprawą szybkiej kolei, która połączyłaby polskie porty morskie z Białorusią.

O modernizację linii kolejowej Gdynia – Olsztyn – Ełk – Białystok zabiega dyrektor Portu Elbląg Julian Kołtoński. – Obok kanału przez Mierzeję Wiślaną to podstawowy warunek rozwoju naszego portu, który w przyszłości będzie specjalizował się w obsłudze handlu zagranicznego Białorusi – mówi Julian Kołtoński, dyrektor Portu Morskiego Elbląg.

Aby to było możliwe, polski rząd powinien jeszcze w tym roku złożyć do Brukseli wniosek o wpisanie linii Gdynia – Olsztyn – Białystok – Mińsk do unijnej sieci transportowej TEN-T (aktualizacja sieci nastąpi w przyszłym roku, następna dopiero w 2015 r.).

 – Wpisanie linii do unijnej sieci transportowej TEN-T otworzy drogę do finansowania jej modernizacji ze środków unijnych. To najkrótszy szlak łączący polskie porty z Białorusią, dlatego powołując się na ten argument, mamy szansę na stopniowe wyrwanie Północno-Wschodniej Polski z komunikacyjnej zapaści. Oczywiście, całkowite przystosowanie tego szlaku do dużych prędkości jest obecnie mało realne, ale zabiegając o to, mamy szansę przynajmniej na częściową jego modernizację. Natomiast jeżeli nie będziemy o to walczyć, ta linia będzie się degradować coraz bardziej, aż w końcu za kilkanaście lat ktoś wpadnie na pomysł jej likwidacji. Tym bardziej, że nie brakuje u nas głosów twierdzących, że Elbląg, Warmia, Mazury i Podlasie powinny być skansenem, nie zasługującym na inwestowanie tu środków z krajowego budżetu – mówi Jakub Łoginow, dziennikarz ekonomiczny i właściciel portalu www.porteuropa.eu.

Internetową petycję w sprawie szybkiej kolei można podpisać pod adresem http://www.petycje.pl/petycja/4195/szybka_kolej_elblssko-mazurska.html

- Podpisanie petycji zajmuje tylko chwilę, a może pomóc w wypromowaniu ekologicznego transportu kolejowego na Warmii, Mazurach i Podlasiu. Szybka kolej będzie realną alternatywą dla ciężarówek, rozjeżdżających ten piękny region i pozwoli chronić przyrodę tego obszaru – dodaje Jakub Łoginow, inicjator petycji.

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ mm
    Wtorek, 21.07

    nie będzie tej szybkiej kolei, tak samo jak nie będzie przekopu Mierzei (o czym już zresztą wiadomo)

  2. 2
    0
    ~ MaRS
    Wtorek, 21.07

    już widzę te protesty pseudo ekologów

  3. 3
    0
    ~ seniorek
    Wtorek, 21.07

    Szybka kolej łącząca Białoruś z Pomorzem to jedyny rozsądny pomysł Pana Kołtońskiego - reszta to fantasmagoria.

  4. 4
    0
    ~ jjtr
    Wtorek, 21.07

    Rozwój transportu kolejowego i morskiego jak również rozwój turystyki wzdłuż Zalewu Wiślanego i Kanału Elbląskiego to przyszłość dla rozwoju Elbląga.

  5. 5
    0
    ~ fff
    Wtorek, 21.07

    A może pokusić się o odbudowę zniszczonej przez Rosjan linii kolejowej z Elblaga przez Markusy - Stare Dolno - Dzierzgoń do Działdowa - co skróciłoby droge z centrum Polski do Elbląga?

  6. 6
    0
    ~ Camel
    Wtorek, 21.07

    Trzy proste rozwiązania mogłyby w znacznym stopniu poprawić komunikację kolejową naszego miasta. A mianowicie: 1) rozbudowa węzła kolejowego Raczki Elbląskie poprzez dodanie torowiska, które umożliwiłoby bezpośrednie połączenie linii nadzalewowej z trasą na Malbork, Tczew, Trójmiasto itd., co przyczyniloby się do uatrakcyjnienia tego szlaku kolejowego i mam nadzieję, że jego reaktywacji 2) budowa stacji kolejowej Elbląg-Zawada na wysokości Aleji Odrodzenia i elektryfikacja tej linii na odcinku Raczki-Elbląg Zdrój/Zawada, co stworzyłoby możliwość bezpośredniego skomunikowania niektórych pociągów z trójmiasta z północnymi dzielnicami naszego miasta, oraz...

  7. 7
    0
    ~ Camel
    Wtorek, 21.07

    ... 3) rozbudowa węzła Malbork (najlepiej w ramach prowadzonej właśnie modernizacji linii kolejowej w kierunku Warszawy) poprzez dobudowanie torowiska łączącego bezpośrednio linię Elbląg-Malbork z linią Malbork-Warszawa, co umożliwiłoby bezpośrednie skomunikowanie Elbląga z Warszawą czy chociażby Krakowem.

  8. 8
    0
    ~ res
    Wtorek, 21.07

    Elbląg potrzebuje inwestycji usprawniajacych ruch kolejowy. Nasze miasto i tak lezy na uboczu linii kolejowych łączących duże regiony Polski, a modernizacja tej linii podniesie atrakcyjność inwestycyjną naszego regionu - regionu uważanego za skansen Europy.

  9. 9
    0
    ~ A tak se napisalem
    Wtorek, 21.07

    Etam. Ja jestem za odbudową linii bez nasze kochane mniasto tak jak było drzewiej. Niemcy wiedzieli co robili a nasz tłuki jo zlikwidowli. Odtworzyc z dworcem Emblong-mniasto jak drzewiej. budynek jezd. Przy ul. Hożej. Zrobic jeszcze kilka przystankow np E-g-Malborska, E-g-Plac Konstytucji, E-g Feniks, E-g Zacisze, No i E-g mniasto:), E-g_Zajezdnia_Tramwajowa, E-g_Zdroj, E-g_Zawada a z powrotem może pojedzie po torach tramwajowych - zuryk na dworzec. I po nam mietro - jak mozem mniec S-Banh - prawie jak Berlin. Tylko prawie robi wielką różnicę.

  10. 10
    0
    ~ maszynista
    Wtorek, 21.07

    Modernizacja z pewnością przydałaby się, tylko mam nadzieję, że chodzi tu o linię która przebiega przez Elbląg a nie przez Iławę - bo określenie trasa Gdynia – Olsztyn – Ełk – Białystok jest dwuznaczne.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2287490367889