Po ponad 50 latach obecności w Elblągu 13 Pułk Przeciwlotniczy może przenieść się do Gołdapi. Taka jest decyzja ministra obrony narodowej Bogdana Klicha. Wielu specjalistów od spraw wojska uważa, że jest to decyzja czysto polityczna. W tej sprawie ostro protestuje prezydent Elbląga Henryk Słonina.
Prezydent Henryk Słonina wystosował pismo protestacyjne do Ministerstwa Obrony Narodowej. Wskazuje, że 13 Pułk Przeciwlotniczy związany jest z Elblągiem od ponad 50 lat.
- Zamiar przeniesienia 13 Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego jest, moim zdaniem, niesłuszny – pisze prezydent Słonina. - Za pozostawieniem jednostki przemawia wiele argumentów społeczno-ekonomicznych. Można ich wymienić bardzo dużo, ale ja przytoczę tylko te najważniejsze, jak choćby wyremontowane i zmodernizowane pomieszczenia w budynkach jednostki, doskonała baza logistyczna pułku z bardzo dobrymi połączeniami kolejowym i drogowym (rampa kolejowa oraz droga wojewódzka), przykoszarowy plac ćwiczeń, bliskość lotniska wojskowego w Malborku umożliwiającego szkolenie z wykorzystaniem realnie działającego lotnictwa oraz bardzo dobra baza mieszkaniowa dla kadry służącej w pułku (w 2008 i 2009 roku oddano już do użytkowania 100 mieszkań a kolejne 50 będzie oddanych do końca bieżącego roku). Jednakże, przede wszystkim, 13 Elbląski Pułk Przeciwlotniczy to służący i pracujący w nim elblążanie, którzy po przeniesieniu jednostki będą, wraz z rodzinami, zmuszeni do dokonania bardzo trudnego wyboru rozstania się ze swoim, niejednokrotnie, rodzinnym miastem (środowiskiem, szkołami i zakładami pracy) bądź poszukiwaniem nowej pracy, co w obecnej sytuacji gospodarczej jest bardzo trudne.
Prezydent podkreśla, że 13 Elbląski Pułk Przeciwlotniczy istnieje w Elblągu od 1950 r. i od ponad pół wieku bardzo aktywnie uczestniczy w życiu mieszkańców.
- Nie można również pominąć planowanych wspólnych przedsięwzięć inwestycyjnych, takich jak budowa infrastruktury sportowej, dwa boiska sportowe oraz ośrodek sprawności fizycznej, a także parkingu na 250 miejsce dla pojazdów żołnierzy i pracowników jednostki – pisze prezydent Henryk Słonina.
Przypomnijmy, że wczoraj pisaliśmy o informacjach, które podał dziennik „Rzeczpospolita” w tekście pod tytułem: „Zabiorą nam pułk przeciwlotniczy i przeniosą do Gołdapi”. Według gazety zapadła już decyzja w MON o przeprowadzce elbląskiego 13 Pułku Przeciwlotniczego do niewielkiej Gołdapi. Dziennikarze „Rz” uważają, że za taką decyzją stoją wyłącznie względy polityczne i znajomości działaczy Platformy Obywatelskiej.
Tymczasem innego zdania jest rzecznik prasowy MON Robert Rochowicz.
- Wszystkie zmiany, skutkujące przebudową struktur Sił Zbrojnych RP (SZ RP), poddawane są wszechstronnym analizom, ze szczególnym uwzględnieniem zasady „koszt-efekt” w kontekście potrzeb obronnych, efektywnego wydatkowania środków finansowych z budżetu państwa, a także potencjalnych skutków dla społeczności lokalnych – mówi Rochowicz. - Aktualnie realizowany „Program rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2007-2012” charakteryzują przedsięwzięcia zmierzające do skupiania jednostek w możliwie najmniejszej liczbie kompleksów wojskowych, z dala od dużych miast i jak najbliżej ośrodków poligonowych. W najbliższej przyszłości rozformowaniu bądź przeformowaniu ulegnie część jednostek Wojsk Lądowych, jak również będą formowane nowe jednostki. W grupie jednostek wojskowych, których dotyczą zmiany organizacyjno-dyslokacyjne, jest 13. pplot w Elblągu. Wyniki dotychczas dokonanych analiz wskazują na zasadność zintegrowania tej jednostki z 15. pplot w Gołdapi. Należy podkreślić, że zmiany wiązać się będą z jednoczesnym rozformowaniem elbląskiego pułku przeciwlotniczego, a planowana integracja ma na celu m.in. poprawę możliwości bojowych 15. pplot poprzez efektywne zagospodarowanie części personelu i sprzętu wojskowego 13. pplot. W Ministerstwie Obrony Narodowej, w tym w Sztabie Generalnym WP, nie była planowana sytuacja odwrotna, tj. wzmocnienie 13. pplot w wyniku rozformowania 15. pplot.
Robert Rochowicz ocenia się, że rozformowanie 13. pplot nie wpłynie znacząco na rynek pracy i rozwój Elbląga, który jako duże, w przeszłości wojewódzkie miasto daje również rękojmię właściwego i korzystnego dla jego mieszkańców zaadaptowania zwolnionej infrastruktury wojskowej.
- Z kolei w Gołdapi, gdzie 15. pplot jest głównym pracodawcą, ewentualne rozformowanie jednostki przyniosłoby katastrofalne skutki dla lokalnej społeczności – mówi Rochowicz. - Ponadto, koszty funkcjonowania jednostki w małym garnizonie są znacząco mniejsze niż w dużym mieście. Za rozwojem jednostki w Gołdapi przemawia również fakt, iż miejscowość ta jest położona stosunkowo blisko Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim, co powinno zapewnić lepsze możliwości szkolenia, jak również zmniejszyć koszty transportu żołnierzy i sprzętu do ośrodka poligonowego.
Rochowicz dodaje, że każdorazowo podjęcie tak trudnej, ale jednak niezbędnej decyzji, jak w sprawie 13. pplot w Elblągu, ma na celu wygospodarowanie możliwie najwyższych środków finansowych na realizację zadań niezbędnych dla obronności Państwa i rozwoju Sił Zbrojnych RP. Decyzje w tej sprawie są szczególnie głęboko przemyślane.
no i dobrze, miasto przejmie mienie wojskowe i rozbuduje np. uczelnię wyższą ;)
jeżeli nie wiadomo o co kaman to kaman o kasiorke. Tak było jest i bedzie. Zawsze tak jest ze dobra finansowo-materialne przedkłada sie na potrzeby ludzkie
Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy jakim ciosem dla miasta jest ta decyzja! To nie tylko utrata kilkuset miejsc pracy w Elblągu ale także jeszcze większa utrata liczby ludności miasta ze wszelkimi tego dalszymi konsekwencjami!!!
Taaaa, bo tam pracują same tłumy ludzi...
jest to moim zdaniem najglupszy pomysl jaki wymyslili.... bo mogli by tylko podporzadkowac 13 pplot pod gołdap i tak samo zmniejszyły by sie koszty utrzymania obu jednostek.... kto z elblaga sie przeniesie do gołdapu z rodzina i pozostawi wszystko tutaj co osiagnal chyba tylko idiota.... jednostka jest potrzebna w elblagu chocby. niech zaczna sie leczyc lepiej i pomysla co robia
Przecież Gołdap jest za blisko granicy aby taka jednostka w czasie \"W\" miała rację bytu. Zmieni się ekipa rządząca i zniknie też wojsko z Gołdapii, a eksodus kadry nieustanie.Poza tym kto o zdrowych zmysłach przeprowadzi się z miasta na totalną prowincję (co do odwrotnej sytuacji to nie mam najmniejszych złudzeń) gdzie nie ma wystarczającej ilości mieszkań (nawet na wynajem!!), odpowiednich szkół, przedszkoli itp. o pracy dla żony to nawet nie wspomnę. Ktoś od środka rozmontowuje naszą armię z Judaszowym uśmiechem na ustach, a w słodkie pierdze-nie o racjonalnym rozmieszczeniu jednostek to nawet jego autorzy przestają już wierzyć. Czy w Gołdapi można wogóle będzie włączyć stację rlok (strefa nadgraniczna), o lotach samolotów że nie wspomnę? Larum grają!!!
Do "srututu" w tej jednostce jest ok. 1000 żołniezy zawodowych niech tylko część z nich ma rodziny to po ich wyjeździe będzie w Elblągu mniej od 3000 do 5000 ludzi!!! Potem wpadna na kolejne pomysły jak likwidacja szpitala wojskowego i sztabu dywizji i mamy pozamiatane a Elblag bedzie miał poniżej 120000 ludzi!!! O konsekwencjach tego na lokalny rynek chyba nie muszę uświadamiać!?
Niestety takie sa konsekwencje polityki budowania struktury społeczno-gospodarczej miasta na bazie urzedów i instytucji, zwlaszcza w sytuacji kiedy wiaodmo, ze z roku na rok Elbląg będzie tracił znaczenie, przeciez już prawie 10 lat nie jesteśmy województwem... Cały ten uklad z p. Słoniną na czele przespłał czas prosperity w otoczeniu - bez komentarza, zaden inwestor ni epjawił się w czasach tego układu, żadne poważne inwestycje, migracj amłodzieży itd. Panei Prezydencie SŁonina - teraz jest za późno!!! Miejsca pracy powinny powstawać gdzie indziej, a nie przy urzdach i instytucjach rządowych, samorządowych czy też wojewódzkich... Te decyzje w całości obnażają brak przygotowania i myśłeni aperspektywicznego naszych włodarzy
POirytowany, chlopie, wlacz myslenie, tylko tyle Ci napisze!! MAsz klapki na oczach??
Nie przeszkadzaj baranie