Studenci wiedzą, że AIDS jest groźną chorobą wywoływaną przez wirusa HIV, ale jednocześnie wierzą, że akurat im zespół nabytego niedoboru odporności się nie przytrafi - tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Warmińsko-Mazurskie Centrum Zdrowia Publicznego w Olsztynie, które odpowiada za realizację zadań Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z zakresu przeciwdziałania HIV/AIDS.
Na anonimową ankietę odpowiedziało 240 studentów w wieku 18-29 lat, studiujących w Olsztynie. Wynika z niej, że jeżeli już, to o AIDS/HIV studenci najczęściej rozmawiają ze znajomymi i od nich czerpią wiedzę na ten temat (74 osoby). Aż 35 studentów przyznało się do całkowitej niewiedzy i braku chęci dowiedzenia się czegokolwiek o chorobie. A ponieważ nic nie wiedzą, to i nie stosują żadnych zabezpieczeń, by się przed nią ustrzec.
Przeprowadzający ankietę zwrócili uwagę na niepokojący fakt, że tylko 20 studentów, czyli zaledwie 8 proc. na temat HIV rozmawiało z lekarzami, pielęgniarkami, czy osobami dysponującymi fachową wiedzą. Z tego też powodu jedna czwarta studentów nie wie, że zarazić się można poprzez kontakt z krwią, a nie tylko podczas kontaktu seksualnego bez zabezpieczenia. Z braku rzetelnej wiedzy cześć osób uważa, że można zarazić się przez trzymanie się za rękę, przytulanie się a nawet przez ugryzienie komara.
Mimo że studenci wiedzą, że można się zarazić poprzez kontakt płciowy, to bardzo niewielu bo tylko 13 procent rozmawia z partnerem na temat ewentualnego ryzyka. Jeszcze mniej, tylko 12 proc. pyta o przeszłość seksualną partnera. Tylko 12 osób (5 proc.) zapewniło, iż zawsze obydwoje badają się w kierunku HIV przed pierwszym kontaktem seksualnym. Spośród ankietowanych 118 studentów zapewniło, że ma stałego partnera i jest mu wierna, 54 nie ma partnera, pozostali (40 osób) często lub sporadycznie zmienia partnerów.
Studenci uważają, że na zarażenie się najbardziej narażone są osoby stosujące narkotyki drogą dożylną. Do wielokrotnego używania w ten sposób narkotyków przyznało się 6 osób, a do sporadycznego 8.
Osobnym, bardzo ważnym zagadnieniem jest brak rzetelnej wiedzy na temat zakażenia HIV podczas ciąży, porodu i karmienia. Tylko połowa ankietowanych studentek wiedziała, że odpowiednia profilaktyka zwiększa szanse zakażonej kobiety na urodzenie zdrowego dziecka.
- Ankieta wykazała, że wiedza studentów jest daleko niewystarczająca, na dodatek młodzi ludzie uważają, że muszą się wyszumieć, zanim rozpoczną dojrzałe życie. Żeby to „szumienie” nie zniszczyło im zdrowia Warmińsko-Mazurskie Centrum Zdrowia Publicznego będzie kontynuowało działania zachęcające młodych ludzi z całego województwa do zdobywania wiedzy o AIDS/HIV i co jeszcze ważniejsze - korzystania z nabytej wiedzy - wskazuje Edyta Wrotek rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego.