Piątek, 1.11.2024, Imieniny: Dzis jest Wszystkich Swietych
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Pasy muszą jednak być zapięte

10.07.2009, 15:15:06 Rozmiar tekstu: A A A
Pasy muszą jednak być zapięte

Trybunał konstytucyjny orzekł, iż obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodach nie narusza wolności i godności kierowcy.

Przypomnijmy, skargę konstytucyjna wniósł Felicjan Gajdus, który nie chciał uiścić mandatu za niezapięte pasy w czasie jazdy. W jego imieniu adwokat Jacek Urbaniak uzasadniał zaskarżenie art. 39 ust. 1 prawa o ruchu drogowym, mówiąc, że władza publiczna nie może decydować za obywatela o tym, co mu szkodzi, a co poprawia jego stan zdrowia.

– Nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa stanowi przymus trudny do zaakceptowania – podkreślał w trakcie rozprawy Jacek Urbaniak.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym jest zgodny z art. 30 oraz art. 47 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji. W pozostałym zakresie Trybunał umorzył postępowanie.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że nakaz stosowania pasów bezpieczeństwa w pojazdach samochodowych nie narusza normy zawartej w art. 30 konstytucji, gwarantującej każdemu poszanowanie godności człowieka. W ocenie Trybunału skarżący nie przedstawił na poparcie swego stanowiska przekonujących argumentów, wskazując, że nałożenie obowiązku zadbania o własne bezpieczeństwo poprzez nakaz korzystania z pasów bezpieczeństwa narusza przyrodzoną i niezbywalną godność człowieka. Nie można przyjąć, że nałożenie przez ustawę każdego obowiązku na osobę fizyczną narusza jej godność ludzką.

Odnosząc się do zarzutu naruszenia art. 47 konstytucji, Trybunał ocenił zgodność zaskarżonego przepisu z konstytucyjnie gwarantowanym prawem jednostki do decydowania o swoim życiu osobistym.
Trybunał wskazał, że art. 47 konstytucji zapewnia każdej jednostce nieskrępowane prawo do decydowania o swoim życiu osobistym. Zdaniem Trybunału w sferze tak rozumianego życia osobistego jednostki mieści się również prawo do decydowania o ochronie własnego życia i zdrowia. Sformułowany przez ustawodawcę w art. 39 ust. 1 prawa o ruchu drogowym nakaz stosowania pasów bezpieczeństwa w pojeździe samochodowym może ograniczać tak rozumiane prawo jednostki do decydowania o swoim życiu osobistym. Użytkownik pojazdu ma bowiem wyłączoną swobodę decydowania o korzystaniu, bądź nie, ze środków bezpieczeństwa, w które wyposażony jest pojazd.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził jednak, że w zakresie  obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa, ograniczenie prawa jednostki co do decydowania o swoim życiu osobistym, jest dopuszczalne w świetle art. 31 ust. 3 konstytucji. Cel nakazu sformułowanego w art. 39 ust. 1 prawa o ruchu drogowym należy uznać za usprawiedliwiony przesłanką ochrony zdrowia.  Ograniczenie prawa jednostek jest zgodne przy tym z zasadą proporcjonalności. Trybunał przedstawił obszernie wyniki badań naukowych i statystyki wypadków drogowych, stosownie do których używanie pasów bezpieczeństwa w istotny sposób zmniejsza liczbę obrażeń oraz stopień ciężkości następstw wypadków drogowych. Trybunał Konstytucyjny stwierdził wobec tego, że stosowanie pasów bezpieczeństwa w istotnym stopniu przyczynia się do realizacji założonego przez ustawodawcę celu, jakim jest ochrona zdrowia uczestniczących w ruchu drogowym użytkowników pojazdów. Ponadto pasy bezpieczeństwa są najskuteczniejszym i najmniej uciążliwym środkiem bezpieczeństwa pojazdu, w wysokim stopniu ograniczającym negatywne skutki dla życia i zdrowia użytkowników pojazdów podczas wypadków drogowych. Uciążliwość związana z ich stosowaniem jest przy tym niewielka; przeważają natomiast wspomniane wyżej korzyści. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że także doktryny liberalne dopuszczają ograniczenie przez państwo swobody decydowania przez jednostki o ich postępowaniu, jeżeli decyzje jednostek naruszają prawa lub interesy innych osób albo są nieprzemyślane. Z tych względów Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 39 ust. 1 prawa o ruchu drogowym jest zgodny z art. 47 w zw. z art. 31 ust. 3 konstytucji.

Rozprawie przewodniczył sędzia TK Marek Mazurkiewicz, a sprawozdawcą był sędzia TK Stanisław Biernat.

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ ArnoldUPR
    Piątek, 10.07

    nie mozesz nie zapiac pasow, bo jestes wlasnoscia panstwa i panstwo straci podatnika jak ich nie zapniesz. paranoja. kolejna idiotyczna decyzja trybunalu z nadania socjalistow z sld. poprzednio byla rownie idiotyczna sprawa - chodzenie po pijanemu z rowerem na chodniku lub poboczu = utrata prawa jazdy

  2. 2
    0
    ~ fanny
    Piątek, 10.07

    to nie jest idiotyczna decyzja takie sa zasady bezpieczenstwa,on sie porusza po panstwowych drogach,jezeli ulegnie wypadkowi i bedzie porzadnie poturbowany bo np. nie mial zapietych pasow moze byc dlugo leczony a to kosztuje nas podatnikow duzo pieniedzy.to moze dzieci tez niech nie siedza w fotelikach bo po co ??????????

  3. 3
    0
    ~ Heniek3d
    Sobota, 11.07

    A ktoś się spodziewał odmiennego wyroku ? Sądy to część władzy i nie widzę powodu dla którego miałyby wydawać wyroki wbrew władzy. Niezależność sądów sprowadza się zawsze do pytania : " Kto wypłaca pensje sędziom ?" A wiadomo że mecenas płaci i mecenas wymaga :-)

  4. 4
    0
    ~ ,,,,,,,,,,,,,
    Niedziela, 12.07

    Ja wsiadam do auta zapinam pasy i ruszam. Nie wiem w czym wy widzicie problem. Czy to jest dla was aż taki problem że musicie robić z tego aferę na cały kraj

  5. 5
    0
    ~ liberał
    Poniedziałek, 13.07

    do strasburga z tym knotem.

  6. 6
    0
    ~ amelia
    Poniedziałek, 13.07

    Jeśli państwo straci podatnika, to pól biedy. Ale jeśli trzeba będzie takiego połamanego w dziesięciu miejscach gościa do końca jego życia utrzymywać, leczyć i rehabilitować, to wszyscy za to płacimy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3298389911652