Stowarzyszenie "Rozwój i praca przyszłością samorządu" zwróciło się do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Mariana Podziewskiego o wydanie decyzji odnośnie wykonania badań na zawartoścć rtęci i innych metali ciężkich w wodach Zatoki Elbląskiej, o czym pisaliśmy w artykule :Rtęć w Zatoce Elbląskiej". Jak informuje stowarzyszenie badania takie zostaną wykonane.
Na ostatnim nadzwyczajnym Walnym Zjeździe Członków Stowarzyszenia „Rozwój i praca przyszłością samorządu” wybrano nowego Prezesa (uprzednio był nim szef elbląskiej „Slidarności” Mirosław Kozłowski), którym został Leszek Lewarowski, a Wiceprezesami Tadeusz Chmielewski i Dariusz Babojć.
- Pierwszym oficjalnym pismem Stowarzyszenia podpisanym przez nowego Prezesa było zwrócenie się do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Mariana Podziewskiego jako do organu założycielskiego i kompetentnego o wydanie decyzji odnośnie zlecenia badań stanu środowiska na terenie Rezerwatu Zatoka Elbląska - informuje Dariusz Babojć Wiceprezes Stowarzyszenia. - Stowarzyszeniu najbardziej zależało na zbadaniu zawartości Rtęci oraz innych metali ciężkich w osadzie dennym i wodzie Zatoki Elbląskiej - dodaje Dariusz Babojć.
Poziom rtęci zostanie zbadany
- W piśmie, które Stowarzyszenie otrzymało do wiadomości, od Pani Mari Mellin pełniącą obowiązki Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, a skierowane do pani dr Danuty Budzyńskiej Warmińsko-Mazurskiego Inspektora Ochrony Środowiska czytamy „ …uprzejmie proszę o uwzględnienie tego pierwiastka(Hg) i innych metali ciężkich w badaniach wód i osadów dennych Zalewu Wiślanego - wskazuje Dariusz Babojć.
Zatoka Elbląska jest rezerwatem przyrody powołanym zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa nr 273, § 5 z dnia 09 października 1991 r. (Monitor Polski Nr 38). Stanowi ona część Zalewu Wiślanego, który jak akwen wewnętrzny wód morskich został zaliczony do europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000:
- obszar specjalnej ochrony ptaków Zalew Wiślany (PLB280010)
- specjalny obszar ochrony siedlisk Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana (PLH280007).
Badanie stanu środowiska oraz stały monitoring akwenu umożliwi dokonanie faktycznej oceny potencjalnych zagrożeń dla ludzi i ekosystemów występujących na terenie Zatoki Elbląskiej.
Następnym działaniem Stowarzyszenia będzie wyjaśnienie czy tor wodny do portu w Elblągu leży w granicach rezerwatu czy znajduje się poza jego granicami oraz kto odpowiada za pojawianie się bakterii koli konsekwencją, czego, jest między innymi zakaz kąpieli na plażach Kadyn czy Tolkmicka - podkreśla Dariusz Babojć.
Szanowni Państwo więcej na temat rtęci w Zatoce Elbląskiej na stronie http://www.rafzen.pl/Kulas/Fundacja_pogezania.html. Z poważaniem Jerzy Kulas
Bardzo ciekawa inicjatywa. po tym monitoringu mam nadzieję, że albo zostana obalone mity albo podjęte odpowiednie środki zzaradcze. Marzy mi sie czysta piekna plaza przezjrzysta woda i tysiące turystów......oraz żagluiwek.