Warmińsko – Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zawiadamia, że w zależności od warunków atmosferycznych w dniach 4 – 8 lipca 2009 roku będą prowadzone szczepienia ochronne przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących.
Szczepionka przeciwko wściekliźnie zostanie wyłożona w miejscach bytowania zwierząt dzikich, na terenie województwa warmińsko – mazurskiego. Szczepienia te prowadzone są w ramach profilaktycznej akcji zwalczania wścieklizny.
Działanie profilaktyczne wykładanej szczepionki doustnej jest ukierunkowane wyłącznie na zwierzęta dzikie, ze szczególnym uwzględnieniem lisów. Szczepienia lisów wolno żyjących przeprowadzane są na terenie naszego województwa od 2001 roku. Stosowanie szczepień profilaktycznych dało wymierny efekt w spadku zachorowań na wściekliznę.
- Warmińsko – Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, powiadamiając o powyższych szczepieniach, prosi o zachowanie dyscypliny w czasie ich trwania, jak również w okresie nabywania odporności przez zwierzęta tj. od 4 lipca do 4 sierpnia 2009r. W szczególności należy ograniczyć polowania zbiorowe, płoszenie zwierzyny oraz wykluczyć możliwość zbierania szczepionki przez ludzi – wskazuje Edyta Wrotek rzecznik prasowy wojewody warminśko-mazurskiego.
Bez ograniczeń wykonywać należy odstrzały sanitarne zwierząt oraz tzw. odstrzały lisów przeznaczonych do kontrolnych badań weterynaryjnych.
Przynęty ze szczepionką zostaną rozrzucone z samolotów, na obszarach bytowania zwierząt dzikich. W związku z powyższym prosi się:
- uszanować ciszę leśną;
- nie płoszyć zwierzyny;
- trzymać psy na uwięzi, a koty w zamknięciu;
- nie podnosić i nie niszczyć przynęt;
- w przypadku kontaktu zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić ten fakt lekarzowi weterynarii;
- w przypadku dostania się szczepionki na uszkodzoną skórę człowieka względnie jego oczy, jamę ustną czy nos, należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza;
- przynęty w kształcie ściętych stożków, koloru szarego, o wymiarach 3,9 x 3,5 x 1,5 cm zawierają zatopiony, plastikowy pojemnik z płynną szczepionką;
- prosimy nie dotykać i nie niszczyć przynęt;
- przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisy;
- szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących;
- po wyłożeniu przynęt, przez okres 2 tygodni, trzymać psy na uwięzi, a koty w zamknięciu.
Programowa akcja szczepień zwierząt wolno żyjących prowadzona jest na koszt budżetu Państwa. Nadzór nad szczepieniami sprawuje Warmińsko – Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
jak już, to wolnożyjących bo jeżeli wolno żyjących, to takich, które żyją wolno :)
a mi taki lisu to podj3bał kiełbache w bazantarni na ognichu :P:P
Dzisiaj byłam na działce w Gutachk.Giżycka z psem.Działka sąsiaduje z lasem .W pewnym momencie zauważyłam że mój ratlerek czymś się bawi.Po ciężkiej próbie odebrania mu tej zdobyczy okazało się ,że jest to właśnie szczepionka na lisy.Bardzo się przestraszyłam,że mogło by mu coś się stać ,naszczęśnie nie zdążył jej rozgryźć.Niestety wiatr zdmuchnął ja na działkę.szybko umyłam ręce.I teraz obserwuję psa czy nic mu się nie dzieje.Uważam że ostrzeżenia powinny być wywieszane w miejscach widocznych -koło lasów.Bo niestety w ten oto sposób dowiedziałam się o tych właśnie szczepieniach.I robię akcję poszukiwania szczepionek na swojej działce bo wiem ,że mogło ich spasć więcej.Szkoda,że ta szczepionka przepadła.