Elbląska PWSZ uplasowała się na wysokim, trzecim miejscu wśród 23 państwowych uczelni zawodowych w kraju, w ogłoszonym dziś Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw i Rzeczpospolitej. Po ubiegłorocznym spadku, jest to awans aż o 13 pozycji. Druga elbląska uczelnia – EUH-E zajęła 74 miejsce wśród 100 najlepszych niepublicznych uczelni magisterskich.
Dziś w Warszawie dziennik „Rzeczpospolita” i miesięcznik „Perspektywy” ogłosiły wyniki dziesiątego, jubileuszowego Rankingu Szkół Wyższych za rok 2009. Ranking jest nie tylko "mapą akademickiej doskonałości", ale także szczegółową, zrobioną pod wieloma kątami aktualną fotografią polskiego szkolnictwa wyższego.
Niezmienną misją Rankingu Perspektyw i Rzeczpospolitej jest dostarczanie informacji o tym, jak są oceniane polskie uczelnie. Jego odbiorcami są zarówno młodzi ludzie, którzy muszą podjąć jedną z najważniejszych życiowych decyzji - wybrać uczelnię i kierunek studiów, jak i środowisko akademickie. Jak co roku, nad prawidłowością i rzetelnością procedur sporządzania Rankingu czuwała Kapituła pod przewodnictwem prof. Marka Safjana, byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego.
W Rankingu Państwowych Szkół Zawodowych, na biorące w nim udział 23 uczelnie, PWSZ w Elblągu zajęła wysokie trzecie miejsce. Zwyciężyła już po raz trzeci z rzędu Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta St. Wojciechowskiego w Kaliszu, tuż przed PWSZ w Koninie. W rankingu wzięto pod uwagę cztery grupy parametrów: prestiż, siłę naukową uczelni, warunki studiowania oraz umiędzynarodowienie studiów.
- Maksymalną ilość punktów PWSZ w Elblągu otrzymała za bardzo dobrze przygotowaną własną bazę dydaktyczną oraz za coraz to prężniej działającą zagraniczną wymianę studencką. Dobrze ocenione zostały także: wysoko wykwalifikowana kadra dydaktyczna, oferta kształcenia oraz zasoby biblioteczne – wymienia Justyna Kościuk z Biura Rektora PWSZ w Elblągu.
Elbląska PWSZ w ostatnich pięciu latach plasowała się w czołówce rankingu. W 2005 r. nawet w nim triumfowała. W następnych latach zajmowała kolejno: 2006 – 3 miejsce, 2007 – 6 miejsce, 2008 – 16 miejsce.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu została powołana w 1998 r. Obecnie kształci się w niej blisko 4500 studentów, na 10 kierunkach i 14 specjalnościach. Uczelnia posiada trzy budynki dydaktyczne. Uczelnia zapewnia około 350 żakom miejsca w dwóch nowocześnie wyposażonych Domach Studenckich. PWSZ w Elblągu zatrudnia 45 profesorów, w tym 18 profesorów tytularnych i 27 doktorów habilitowanych. Łączna liczba pracowników to 301 osób, w tym 186 nauczycieli akademickich.
Druga uczelnia wyższa z Elbląga – Elbląska Uczelnia Humanistyczno – Ekonomiczna w rankingu 100 najlepszych niepublicznych uczelni magisterskich zajęła 74 miejsce. Zwyciężyła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, przed Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie i Akademią Humanistyczną im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Warto podkreślić, że elbląska uczelnia zajęła w tym rankingu drugie miejsce w naszym województwie. EUHE została dobrze oceniona za nasycenie kadry osobami o najwyższych kwalifikacjach oraz własną bazę dydaktyczną.
W ubiegłych latach EUH-E zajmowała podobne pozycje. W 2006 r., kiedy to po raz pierwszy uczelnię uwzględniono w rankingu, Elbląska Uczelnia Humanistyczno – Ekonomiczna zajęła 77 pozycję, rok później 75 a przed rokiem 73.
- Nasza uczelnia ma ugruntowaną i ustabilizowaną pozycję w rankingu. Jesteśmy w tej chwili drugą uczelnią województwie warmińsko-mazurskim wśród niepublicznych uczelni magisterskich. Jako jedyna szkoła w Elblągu kształcimy na poziomie magisterskim. Sukcesem dla nas jest znalezienie się wśród 100 najlepszych uczelni. Warto tylko dodać, ze wszystkich uczelni niepublicznych w Polsce jest ponad 300 – mówi Ewa Rucińska z działu promocji Elbląskiej Uczelni Humanistyczno – Ekonomicznej.
Elbląska Uczelnia Humanistyczno - Ekonomiczna została założona w 2001 r. Obecnie kształci się w niej blisko 4200 studentów na 6 kierunkach i 20 specjalnościach. Uczelnia posiada jeden budynek dydaktyczny oraz filie. EUH-E zatrudnia ponad 20 osób z tytułem profesora zwyczajnego, ponad 70 osób na stanowisku adiunkta. Łączna liczba pracowników przekracza 250 osób.
PWSZ Góra !!!!!!!!!!!!!!
euhe ssie hueheuhe
rankingi pisowskiej gazety sa dla mnie tak wiarygodne jak ich lider Yaro...
PewueSzZet ssie euhe huehuehue
To jakas pomyłka w TVP INFO podawali cos innego naszej szkoly nawet nie bylo nawet UG w pierwszej trojce. wiadomo ze byl UJ, UW itp. w sumie co gazeta to inny ranking :)
no właśnie sawert to jest inny ranking - trza czytać dokładnie ;) PWSZ na trzecim wśród państwowych zawodowych (UJ, UG, UW nie są zawodowe)
aha arnold jak ci gazeta nie odpowiada to oczywiście zawsze możesz dalej dawać się manipulować wybiórczej ;P
To jest ranking najnizszych wynagrodzen kadry akademickiej. Uczelnia plasuje sie na 3 miejscu sposrod najniżej uposazonych wykładowców w kraju. Średnia pensja pracownika z tytulem doktora - 1700-2000netto + jakies marne dodatki za tzw. wysluge. Dla porownania sprzataczki zarabiaja tu ok. 1500zl netto +/- 100-200zl. Wiec droga mlodziezy uczcie sie i zostancie belframi lub nie uczcie sie i zostancie sprzataczkami, wsio rawno! Zarobicie mniej wiecej podobnie.
PWSZ na trzecim, chyba jakies zarty ;]
nie czytam ani rp ani gw jesli ktos nizej by chaial wiedziec... a kolega "znajomy" zapomnial wspomniec ze ci doktorzy maja te 2000 raczej za 1 wyklad lub 1 dzien pracy, a trzeba nadmienic ze pracuja zwykle na 2-3 uczelniach... dodatkowo placi sie im za oblanych studentow, wiec nei ma sie co dziwic ze w pwsz niska zdawalnosc...