13 listopada gościem Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Elbląskiej będzie Wojciech Tochman, reportażysta i dziennikarz "Gazety Wyborczej" oraz założyciel Fundacji ITAKA poszukującej zaginionych i pomagającej ich rodzinom. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.00 w Sali Audiowizualnej (Spatium Novum). Wstęp wolny.
Wojciech Tochman urodził się w 1969 roku w Krakowie. Obecnie jeden z najważniejszych polskich reportażystów, przez wielu uważany za następcę Ryszarda Kapuścińskiego. Od 1990 reporter Gazety Wyborczej, przez jej czytelników wybrany Reporterem Roku 1998. W latach 1996-2002 autor i gospodarz telewizyjnego programu „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”, założyciel i wolontariusz Fundacji ITAKA poszukującej zaginionych i pomagającej ich rodzinom. Autor zbioru reportaży Schodów się nie pali (2000), który znalazł się w finale Nagrody Nike 2001. W roku 2002 za teksty podtrzymujące tradycje literackiego reportażu, ze szczególnym uwzględnieniem relacji z byłej Jugosławii był nominowany do Nagrody im. Dariusza Fikusa przyznawanej przez dziennik Rzeczpospolita. W listopadzie 2004 znalazł się w finale prestiżowej nagrody Prix RFI Témoin du Monde przyznawanej w Paryżu przez Radio France International. Pozostałe książki Tochmana: Jakbyś kamień jadła (2002) – opowieść reporterska z podróży do Bośni, Córeńka (2005) – opowieść reporterska o poszukiwaniach dziennikarki Gazety Wyborczej Beaty Pawlak po zamachu terrorystycznym na wyspie Bali, Wściekły pies (2007) – zbiór reportaży.
Wojciech Tochman o swoim pisaniu (z rozmów z autorem):
„Nie chcę kogokolwiek swoim pisaniem wzruszać. Staram się pisać tak, by poruszać, wstrząsać. (…) Z takiego poruszenia coś może dobrego wyniknąć, ze wzruszenia najwyżej mokra chusteczka. Reporter powinien się dziwić, nie wiedzieć, szukać odpowiedzi. Człowiek, który wszystko wie, może będzie wielkim mędrcem, ale dobrym reporterem na pewno nie.”
Dyskusyjne Kluby Książki to projekt adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach, oraz że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem Klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do aktywnego promowania mody na czytanie.
Kluby działają przy bibliotekach stopnia wojewódzkiego, miejskiego, powiatowego i gminnego od kwietnia 2007. Ich pracę koordynują koordynatorzy wojewódzcy z ramienia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. W ramach działalności Klubów odbywają się spotkania autorskie z pisarzami, których książki są czytane, z krytykami literackimi itd.