Elbląska firma OPEGIEKA zaprezentowała efekt rocznej pracy nad tzw. portalem mapowym miasta – wirtualną mapą Elbląga zawierającą wiele istotnych informacji dla mieszkańców, turystów i inwestorów. W skali kraju jest to jedyny, tak kompleksowy system, który do tej pory udało się wdrożyć.
Program na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykła satelitarna mapa Elbląga. Jest on częścią Elbląskiego Systemu Informacji Przestrzennej i został przygotowany w następstwie umowy zawartej w 2007 roku pomiędzy OPEGIEKA, a Urzędem Miejskim w Elblągu.
- Mapa zawiera wiele istotnych informacji, które mogą być wykorzystywane zarówno przez pracowników urzędów, mieszkańców, turystów a także przedsiębiorców i inwestorów – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy UM w Elblągu. - Wyszukiwanie informacji odbywa się poprzez wybranie odpowiedniego filtru. Do dyspozycji użytkownika są między innymi takie kategorie jak: ewidencja, edukacja, kultura, turystyka, służba zdrowia, okręgi wyborcze, parkingi, linie komunikacji miejskiej, pomniki przyrody i wiele innych. Każda z nich posiada dodatkowe funkcje. Po zaznaczeniu na przykład zakładki kultura, na mapie pojawią się wszystkie instytucje kultury, które obecnie działają na terenie Elbląga. Zaznaczenie kursorem danej instytucji spowoduje również wyświetlenie się najistotniejszych informacji o placówce. Dynamiczny link pozwoli także na napisanie maila bądź wejście na stronę internetową. Umieszczone są także dane teleadresowe i zarządca terenu bądź nieruchomości. W zakładce edukacja oprócz szkół znajdziemy także podział miasta na obwody szkolne. Dzięki takiemu rozwiązaniu, użytkownik będzie w stanie określić, do której szkoły powinno pójść dziecko, rozpoczynające edukację.
System spełnia funkcję informacyjną, edukacyjną, a w przyszłości będzie odgrywać także funkcje promocyjną. Już teraz pracownicy przedsiębiorstwa OPEGIEKA przygotowują uzupełnienia aplikacji o kolejne informacje dotyczące takich zagadnień jak oferty inwestycyjne, plany zagospodarowania przestrzennego, remontów dróg, czy miejsc niebezpiecznych. Dostępne informacje można będzie drukować w różnych skalach.
- Zaletą portalu jest przede wszystkim wiarygodność danych, które pochodzą z baz Urzędu Miejskiego i będą na bieżąco aktualizowane – podkreśla Joanna Urbaniak. - System jest także zintegrowany z systemem wojewódzkim i centralnym. Na razie portal testować będą urzędnicy w systemie wewnętrznym. Następnie zostanie on udostępniony mieszkańcom, inwestorom i turystom.
Elbląski System Informacji Przestrzennej tworzony jest od 2000 roku. Jest to nowatorskie w skali kraju rozwiązanie w zakresie szeroko rozumianego zasobu geodezyjnego i kartograficznego które wspomaga zarządzanie miastem i proces podejmowania decyzji. System wdrażany jest etapowo, poprzez kompleksową informatyzację zadań realizowanych przez Urząd Miejski.
- Dzięki temu dokonano koordynacji pracy wydziałów, ograniczono powielanie tych samych danych w wielu miejscach – przyznaje Urbaniak. - Hurtownia danych ESIP umożliwia dostęp do informacji z każdego stanowiska komputerowego w bardzo prosty sposób. Obecny poziom informatyzacji Urzędu Miejskiego pozwala na podjęcie działań zmierzających do elektronicznej obsługi jednostek organizacyjnych podległych Prezydentowi Miasta oraz powiązanie ich z urzędem w zakresie wymiany danych cyfrowych i dokumentów elektronicznych. Rozbudowa ESIP obejmie włączenie do systemu miedzy innymi 75 placówek oświatowych, firmy branżowe, czy służby mundurowe. Pozwoli to na stworzenie spójnego systemu informatycznego, co podniesie poziom obsługi mieszkańców.
pięknie