Czwartek, 16.01.2025, Imieniny: Marceli, Wlodzimierz, Bernard
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Trudna sztuka pomagania

21.10.2008, 13:27:08 Rozmiar tekstu: A A A
Trudna sztuka pomagania

„Do dziś pamiętam pierwszy dzień mojej pracy - 16 września 1981 r. Pawilon przy ul. Komeńskiego 42: ciemny korytarz, tłum ludzi, pokornie stojących w oczekiwaniu na załatwienie ich próśb o pomoc. Nie było krzeseł, na których mogliby usiąść. Nie było też, jak się w ciągu kliku następnych dni zorientowałam, współczucia dla nich ze strony pracowników. Zagęszczenie w pokojach pracowniczych, coraz większa liczba podopiecznych, niskie zarobki, brak społecznego uznania dla zawodu pracownika socjalnego... Nic więc dziwnego, że pracownicy nie oczekiwali na podopiecznych z entuzjazmem i zrozumieniem… ” - ten fragment wspomnień Anny Szyszki daje wyobrażenie o tym, jak wielkie zmiany zaszły podczas minionych trzech dziesięcioleci w funkcjonowaniu pomocy społecznej. Zmieniło się podejście do osób, którym udzielane jest wsparcie, warunki pracy, formy działalności…

Kroniką tych przemian jest opublikowana właśnie przez elbląskie wydawnictwo URAN książka "Pomoc społeczna w województwie elbląskim w latach 1981 - 98 w wycinkach prasowych", zredagowana i opracowana właśnie przez Annę Szyszkę. Ta pięknie wydana publikacja stanowi zbiór wycinków prasowych, fotografii i wspomnień, dotyczących elbląskiej pomocy społecznej. W latach 1981 - 90 dotyczą one głównie Elbląga i byłego powiatu elbląskiego, natomiast w latach 1990-98 - funkcjonowania różnych form pomocy środowiskowej oraz instytucjonalnej w całym, ówczesnym województwie elbląskim.

Jakie było polityczno - gospodarcze tło przemian, zachodzących w funkcjonowaniu pomocy społecznej w minionych trzech dekadach? W czasach socjalizmu pomoc społeczna uważana była przez ówczesne władze za „zbędny relikt” kapitalizmu, który w czasach „lepszego jutra” w ogóle przestanie istnieć. Kiedy zaś nastał w naszym kraju kapitalizm, niektórzy politycy też uważali, że pomoc społeczna nie ma racji bytu, bo przecież wolny rynek i rozwój gospodarczy zapewnią dobrobyt wszystkim obywatelom. Szybko okazało się jednak, że nie wszystkim i nie w jednakowym stopniu… Bieda, a co za tym idzie - instytucje pomocy społecznej, to obecnie trwały element polskiego (także elbląskiego) krajobrazu.

Czym jest dziś pomoc społeczna? Wedle urzędowej definicji pomoc społeczna to "jeden z działów systemu zabezpieczenia społecznego, będący instytucjonalną odpowiedzią władz publicznych na problemy, związane z biedą i marginalizacją, wykluczeniem społecznym, brakiem czy dysfunkcją naturalnych ogniw oparcia społecznego".

Inny ogląd sytuacji daje jednak sucha definicja, a zupełnie inny - realne problemy konkretnych osób, które potrzebują pomocy. O takich właśnie ludziach i ich dramatach opowiadają zamieszczone w tej książce wycinki z elbląskiej prasy, niosące w sobie klimat czasów, w których zostały napisane. Poza wycinkami, Czytelnik znajdzie również w tej publikacji wspomnienia wielu osób, związanych zawodowo z pomocą społeczną w dawnym województwie elbląskim.

"Pomoc społeczna w województwie elbląskim w latach 1981 - 98 w wycinkach prasowych” to książka unikalna, która stanowi cenne źródło wiedzy dla samorządów lokalnych, dla działaczy społecznych, dla naukowców i studentów, zajmujących się tą tematyką. Oby także - dla polityków.

Osoby, zainteresowane nabyciem tej książki, proszone są o kontakt z Elbląskim Stowarzyszeniem Organizacji Pomocy Społecznej, mającym siedzibę przy ul. Św. Ducha 19, tel. (0 55) 236 25 54.

"Pomoc społeczna w województwie elbląskim w latach 1981 - 98 w wycinkach prasowych"
Koncepcja i redakcja: Anna Szyszka
Wydawnictwo URAN
Elbląg 2008

Lech Brywczyński
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ anonim
    Środa, 22.10

    Rany boskie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2376549243927