Na początku października artykułami „Faszyzm w EMPIKU” poruszyliśmy temat swastyki, która znalazła się na pudełku filmu „Historia Wehrmachtu”. Dziś publikujemy oświadczenie firmy EMPIK, w którym znaleźć można wspomniany film oraz oświadczenie jego dystrybutora firmy Vision Film, które nadeszły do naszej redakcji.
Szanowni Państwo,
W związku z pojawieniem się informacji o zarzutach, iż zestaw filmów (Box) pod tytułem „Wehrmacht” propaguje faszyzm, w imieniu spółki Vision Film Sp. z o.o. SKA przedstawiam co następuje:
Sformułowanie „propagować faszyzm” oznacza głoszenie, szerzenie ideologii faszystowskiej – np. ideologii przewidującej wyższość rasy aryjskiej, wyniszczenie innych narodów. Tymczasem zestaw dokumentalnych filmów (Box) pod tytułem „Wehrmacht” nie propaguje faszyzmu i nie głosi ideologii faszystowskiej. Jest to dokument historyczny (dokumentalny) opowiadający losy zbrodniczej armii faszystowskiej III Rzeszy, od momentu jej powstania do upadku. Filmy dokumentalne nie propagują ideologii, w tym faszyzmu lecz przedstawiają wydarzenia historyczne.
Poznanie historii – w tym również części historii Polski - nie następuje przez pryzmat filmów fabularnych jak „Czterej pancerni i pies” czy „Stawka większa niż życie”. Prawdę historyczną przedstawiają materiały dokumentalne tak jak zestaw filmów (Box) pod tytułem „Wehrmacht”. Zwracam uwagę, iż w tym ostatnim filmie główne role oficera Abwhery i Gestapo grają polscy aktorzy, a serial jest często emitowany przez telewizję publiczną i prywatną. W sprzedaży jest szereg książek i filmów fabularnych dotyczących armii III Rzeszy, przedstawiających ich historię, uzbrojenie, szlak bojowy itp. Wskazuję poniżej na kilka pozycji:
Sven Hassel „GENERAŁ SS”, Wydawca: L&L. Opis książki ze strony internetowej księgarni internetowej: Szturmująca Stalingrad armia niemiecka po ataku Armii Czerwonej sama znalazła się w okrążeniu. Jej dowódcy ślepym posłuszeństwem, fanatyzmem i terrorem próbują wypełnić rozkaz Hitlera, aby nie opuszczać pozycji i walczyć do ostatniego pocisku. Wskazuję, iż ten autor napisał kilkanaście książek przedstawiających działania wojenne żołnierzy karnej kompanii Wehrmachtu na frontach II wojny światowej.
Żelazny krzyż (Cross of Iron) z 1977 roku, obsada: James Coburn, Maximilian Schell, James Mason, w którym przedstawiony jest konflikt „złego” oficera Wehrmachtu z „dobrym” sierżantem Wehrmachtu.
Czy zatem tym filmom lub książkom można zarzucić szerzenie faszyzmu – na pewno nie, tak jak i wydanemu przez Vision Film Sp. z o.o. SKA zestawowi filmów (Box) pod tytułem „Wehrmacht”. Te dzieła nie propagują bowiem idei faszyzmu, lecz przedstawiają losy zbrodniczej armii faszystowskiej III Rzeszy oraz jej żołnierzy.
Dariusz Kaczor.
Oświadczenie Salonu EMPIK w Elblągu
W nawiązaniu do publikacji zamieszczonych na stronie www.info.elblag.pl (pod tytułem „Faszyzm w Empiku”) i informacji w Tygodniu „EXTRA”, w których pojawiły się zarzuty pod adresem Spółki Empik, że propaguje ideologię faszystowską poprzez ekspozycję i sprzedaż boxu 5 filmów DVD „Wermacht”, oświadczamy:
Zgodnie z art. 256 kodeksu karnego odpowiedzialności karnej podlega ten, kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość. Obowiązująca w tym zakresie doktryna a także dotychczasowe orzecznictwo precyzuje wskazane powyżej pojęcie „propagować”. Między innymi w Uchwale z dnia 28 marca 2002 r. Sąd Najwyższy stwierdził, iż propagowanie, w rozumieniu art. 256 k.k., oznacza każde zachowanie polegające na publicznym prezentowaniu faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa, w zamiarze przekonania do niego (I KZP 5/02, OSNKW 2002, nr 5-6, poz. 32). Sąd Najwyższy poparł w uzasadnieniu do powyższego orzeczenia stanowisko, iż przestępstwo przewidziane w art. 256 może być popełnione tylko ze szczególnie zabarwionym zamiarem wyrażenia aprobaty dla takiego ustroju.
Wystawienie na widok publiczny egzemplarzy filmu dokumentalnego p.t. „Wermacht” nie stanowi przestępstwa w rozumieniu kodeksu karnego.
Film „Wermacht” to dokument historyczny przedstawiający losy zbrodniczej armii faszystowskiej III Rzeszy (i jej żołnierzy), od momentu jej powstania do upadku. Obiektywnie pokazuje konkretne wydarzenia historyczne – fakty. Ich ocena należy do widzów – odbiorców filmu. Jak zwraca uwagę w oświadczeniu przedstawiciel dystrybutora tego filmu: Vision Sp.z o.o. - Dariusz Kaczor: „Serial ‘Wermacht’ jest często emitowany przez telewizję publiczną i prywatną. W sprzedaży na polskim rynku jest szereg książek i filmów fabularnych dotyczących armii III Rzeszy, przedstawiających ich historię, uzbrojenie, szlak bojowy, itp.”.
Ukazywanie faktów historycznych dot. Wermachtu (w tym również jego oficjalnego symbolu) nie jest równoznaczne z szerzeniem idei faszyzmu i propagowaniem tego ustroju, co zarzuca Empikowi autor publikacji Jerzy Zaskiewicz.
Elbląskie media, które podjęły ten temat i opublikowały treść stanowiska p.Jerzego Zaskiewicza, nie zadały sobie trudu, aby poprosić o komentarz stronę, wobec której padły oskarżenia (Empik), co jest jawnym złamaniem zasady rzetelności i uczciwości dziennikarskiej.
I co na to "człowieczek z plecakiem" (czytaj: i całym jego dobytkiem) - obywat. Z - dyrektor jednoosobowy firmy karate a obecnie firmy Pogezania ?
-dla tego pana potrzebny jest lekarz specjalista,który go zbada i wystawi opinie i jego stanie zdrowia-