Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu świętuje. Na uroczystość zakończenia inwestycji pod nazwą ”Racjonalizacja gospodarki odpadami komunalnymi i rekultywacja składowisk odpadów w Elblągu" zjechali się znamienici goście. Były przemówienia, nagrody i podziękowania. Na uczestników spotkania czekała nie lada gratka, wycieczka po jednym z najnowocześniejszych zakładów utylizacji odpadów w całej Polsce. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia.
Mimo tego, że zakład funkcjonuje od 2004 roku, wczoraj, 2 października, nastąpiło jego oficjalne otwarcie. Przez trzy kadencje prezydentów, począwszy od prezydenta Henryka Słoniny, poprzez Grzegorza Nowaczyka na Jerzym Wilku skończywszy, zakład unowocześniał swoje technologie. Stworzył stabilne miejsca pracy dla około 150 pracowników i jest uznawany za jeden z najnowocześniejszych w Polsce. Jego budowa pochłonęła 78 milionów złotych z czego połowę stanowią środki unijne.
Zaledwie 28 procent wszystkich odpadów trafiających do zakładu, jest składowanych jako balast, reszta jest odzyskiwana, co jest dużym sukcesem. - W związku z wprowadzoną niedawno ustawą śmieciową wiele samorządów ma problem ze sprostaniem unijnym normom – mówi prezydent Jerzy Wilk. - Ale nie Elbląg. Dziś kończy się inwestycja, dzięki której Miasto stało się liderem w gospodarowaniu odpadami. Już dziś spełniamy surowe normy UE dotyczące recyklingu odpadów, które inne samorządy będą musiały spełnić w 2020 roku – dodaje.
Dzięki tej inwestycji Elbląg wyrósł na lidera całego regionu, z elbląskiego ZUO korzysta aż 16 ościennych Gmin. - Gospodarka odpadami jest jednym z dużych problemów w skali województwa. Jednak rejon Elbląga ma ten problem kompleksowo rozwiązany – mówi Witold Wróblewski, Członek Zarządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego obecny na uroczystości. - Ta inwestycja cieszyła się wyjątkowym pechem i tylko dzięki determinacji dyrektora oraz władz, możemy obserwować instalację, która jest bardzo dużym osiągnięciem – dodaje. Wyrazy uznania przekazał także Adam Krzyśków, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Janusz Nowak przewodniczący Rady Miasta i wielu innych gości.
Dyrektor Zakładu Utylizacji Odpadów, Marian Wojtkowski, przedstawił uczestnikom uroczystości charakterystykę Zakładu którym zarządza, jego historię i dokonania. - Poprawna gospodarka odpadami zaczęła się poprzez składowanie odpadów w Gronowie Górnym w latach sześćdziesiątych. W 1995 roku ówczesne władze postanowiły budowę nowego zakładu na terenie Elbląga. Budowa zakończyła się w 1998 roku – mówi Marian Wojtkowski. - W 1999 roku utworzono Zakład Utylizacji Odpadów, który w 2004 został przekształcony w Spółkę prawa handlowego – dodał.
Od tamtego czasu ruszyły prace mające na celu poprawne funkcjonowanie gospodarki odpadami komunalnymi. - Całe przedsięwzięcie zostało podzielone na dwa projekty: rozbudowę i rekultywację. W pierwszym projekcie zawarte były trzy zadania: rozbudowa zakładu, rozwinięcie selektywnej zbiórki i rozwinięcie edukacji selektywnej – mówi Marian Wojtkowski. - W ramach rekultywacji składowiska w Gronowie Górnym doprowadziliśmy do poprawności funkcjonowania terenów, które zostały zrekultywowane – dodaje.
W czasie uroczystości Dyrektor ZUO, Marian Wojtkowski i prezydent Jerzy Wilk wręczyli nagrody i dyplomy z podziękowaniami dla wszystkich osób, które na przestrzeni lat przyczyniły się do realizacji programu pn. ”Racjonalizacja gospodarki odpadami komunalnymi i rekultywacja składowisk odpadów w Elblągu".
Na terenie Zakładu Utylizacji Odpadów mieści się sortownia odpadów komunalnych i z selektywnej zbiórki, sortownia szkła, magazyn odpadów niebezpiecznych, kompostownia, plac gromadzenia i przerobu odpadów budowlanych i wielkogabarytowych ze stosownym wyposażeniem technicznym oraz agregaty prądotwórcze pozwalające na odzysk biogazu. Efekty wieloletniej pracy zaprezentowali dziś pracownicy ZUO, oprowadzający wszystkich uczestników uroczystości po Zakładzie. Dziś ZUO to nowoczesna spółka, określana mianem Zakładu XXI wieku.
Gratuluję w szczególności prezydentowi H. Słonina, który kiedyś za te działania był krytykowany przez oponentów.
Dlaczego nie było żadnego przedstawiciela kościoła aby poświęcić ten obiekt?Chyba za duży smród na ich delikatne noski.
Czyli, krótko rzecz biorąc , wszyscy POwinniśmy płacić za odpady niesegregowane. Skoro tak funkcjonuje ZUO. Wiadomą rzeczą i tak jest , że część mieszkańców i tak by segregowała, gdyż wzrasta świadomość społeczna odnośnie ochrony środowiska.
Piszący ten artykuł a raczej tytuł artykułu nie ma zielonego pojęcia o temacie. Najlepszy to może jest w woj. warmińsko-mazurskim a nie ani w Polsce a tym samym europie. Osobi biorące się za pisanie artykułów powinni mieć chociaż elementarną wiedzę o temacie piszącym.