Elbląski Zakład Utylizacji Odpadów ma być kluczowym elementem nowej „ustawy śmieciowej”. Bowiem to on, od 1 lipca 2013 roku będzie zagospodarowywał wszystkie zebrane w gminie odpady komunalne. Ale nie tylko – Swoim systemem chcemy objąć cały rejon północny, zgodnie z systemem Gospodarki Odpadami dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego, tj. ok. 218 tys. mieszkańców – zapowiadał niedawno Marian Wojtkowski, dyrektor ZUO.
Jeszcze do niedawna 90 procent odpadów produkowanych przez elblążan trafiało na wysypisko śmieci. Jesienią ubiegłego roku Elbląski Zakład Utylizacji Odpadów zrewolucjonizował jednak proces przerobu śmieci dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości ponad 40 mln zł. Nowe budynki, czyli hala sortowni odpadów i szkła, kompostownia, boksy magazynowe, wyposażone są w maszyny i urządzenia nie tylko spełniające normy unijne, ale przede wszystkim zwiększające moce przerobowe zakładu.
Dzięki temu ZUO Elbląg będzie obsługiwał większy niż dotychczas rejon. – Będzie to cały powiat braniewski, elbląski (bez gminy Godkowo) i Miasto Elbląg. Spodziewamy się, ze strumień przywożonych odpadów zamknie się w granicach 60-62 tys. ton odpadów komunalnych w skali roku - wyjaśniał w połowie marca, podczas specjalnej konferencji prasowej w siedzibie ZUO, Marian Wojtkowski, dyrektor spółki. Łącznie zakład obsłuży zatem ok. 218 tys. mieszkańców.
Czy lubimy segregować śmieci?
Okazuje się, że tak. Jak wyjaśniał dyrektor ZUO widać bardzo duże zainteresowanie, jeśli chodzi o selektywną zbiórkę odpadów – Rozstawiamy odpowiednie do tego pojemniki, a spółdzielnie, jak i zarządcy ciągle zgłaszają nowe ich zapotrzebowanie – tłumaczył Marian Wojtkowski. W ramach prowadzonej selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych ZUO w Elblągu zebrał ponad 1889,52 ton odpadów, w tym: opakowania z tworzyw sztucznych: 515,8 ton, 680,1 ton opakowania ze szkła i 693,5 ton papieru i tektury.
Sam zakład zajmuje się również edukacją ekologiczną dzieci i młodzieży z przedszkoli, jest również laureatem nagrody "Najlepszy z najlepszych" w kategorii ochrona środowiska, która przyznana została w czwartek w Olsztynie, przez Jacka Protasa, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Zakład organizuje co roku Elbląskie Dni Recyklingu - ostatnio 19 maja 2012 r. przeprowadzono ekologiczną imprezę jaką były „V Elbląskie Dni Recyklingu”.
Plany spółki na bieżący rok
W dniach 7-9 maja w Elblągu odbędzie się konferencja„Mechaniczno-Biologiczne Przetwarzanie odpadów”. System nazywany w skrócie MBP polega na tym, że cały strumień odpadów komunalnych zostaje poddany mechanicznej obróbce polegającej na wyodrębnieniu frakcji biodegradowalnej, surowcowej i balastowej. Frakcja biodegradowalna zostanie poddana procesowi obróbki biologicznej na instalacji kompostowania.
Także w maju (17.05) ZUO odwiedzą uczestnicy Forum Ekologicznego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Ten będzie efektem jednej z większych imprez plenerowych propagującej selektywną zbiórkę odpadów - VI Elbląskich Dni Recyklingu (8.05). Na przełom kwietnia i maja planowane jest również uroczyste zakończenie realizacji przedsięwzięcia „Racjonalizacja gospodarki odpadami komunalnymi i rekultywacja składowisk odpadów w Elblągu” oraz odbiór i oddanie do eksploatacji kwatery balastu zrealizowanej w ramach tego przedsięwzięcia. Spółka planuje również wykonać kolejne studni odgazowania kwater składowych odpadów.
Najważniejszym jednak będzie czynny współudział ZUO we wdrożeniu nowego systemu gospodarki odpadami na terenie naszej gminy oraz Regionu Północnego. Tu bowiem po 1 lipca 2013 trafią wszystkie wyprodukowane przez nas odpady. Czy ZUO podoła zadaniu? Powyższe każe przypuszczać, że zakład jest jak na razie jednym z jaśniejszych elementów składających się na zasady nowej ustawy śmieciowej i w porównaniu do innych podmiotów – jest do jej wdrażania najlepiej przygotowany.
Kto i na jakiej zasadzie będzie odbierał gruz z remontu mieszkania. Czy trzeba będzie dodatkowo płaci c?
Jak zjem jogurt, to czy muszę umyć opakowanie przed wrzuceniem do selektywnego pojemnika?
Ale tym się władze Elbląga nie mogą chwalić bo to zasługa Prezydenta Słoniny jak zresztą większość zadań realizowanych.
najpierw niech zuo zajmie się wypadkami na swoim terenie bo kalekom nie płacą o zlikwiduja lewe pobory za kwalifikacje smieci.
Czy będą płacić i ile, ludziom za posegregowane surowce wtórne?
gruz z remontów odbiera MPO albo Cliner trzeba do nich dzwonić oni dają worki albo podstawiają kontener oczywiscie jest to dodatkowo płatne