Poniedziałek, 23.12.2024, Imieniny: Dagna, Wiktoria, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

W 3 lata rozbudują ZUO i zrekultywują wysypisko w Gronowie Górnym

30.06.2009, 14:25:31 Rozmiar tekstu: A A A
W 3 lata rozbudują ZUO i zrekultywują wysypisko w Gronowie Górnym
Fot. Rafał Kadłubowski

Ponad 83 miliony złotych kosztować będzie rozbudowa i unowocześnienie Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu oraz rekultywacja nieczynnego składowiska w Gronowie Górnym. Wczoraj w Kamieniczkach Elbląskich doszło do uroczystego podpisania umowy na dofinansowanie ze środków unijnych, projektu pod nazwą „Racjonalizacja gospodarki odpadami i rekultywacja składowisk odpadów w Elblągu”.

Podczas wczorajszej uroczystości umowę podpisali: Prezydent Elbląga Henryk Słonina, Marian Wojtkowski, dyrektor Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu, Adam Krzyśków, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz Maria Sokoll, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW w Olsztynie. Trzyletnia inwestycja, która kosztować będzie 83 mln 431 tys. 839 zł, zostanie dofinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w kwocie 47 mln 235 tys. 623 zł. Jego realizacja zakończyć ma się w czerwcu 2012 r.

- Projekt zakłada racjonalizację gospodarki odpadami w Elblągu, począwszy od źródeł ich powstawania, poprzez selektywną zbiórkę i skuteczny system odzyskiwania, do optymalnego systemu unieszkodliwiania odpadów oraz ochronę powierzchni ziemi przed odpadami poprzez rekultywację terenów zdegradowanych – wyjaśnia Marian Wojtkowski, dyrektor Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu.

Przedsięwzięcie obejmuje kompleksowo systemem gospodarki odpadami miasta Elbląg oraz 5 gmin obejmujących 153 tys. mieszkańców (2 powiaty: grodzki miasto Elbląg i ziemski Elbląg). Podstawowym elementem systemu jest rozbudowa Zakładu Utylizacji Odpadów.

- Inwestycja składa się z dwóch projektów: „Racjonalizacja gospodarki odpadami komunalnymi w Elblągu”, na który składają się trzy zadania - Rozbudowa i unowocześnienie Zakładu Utylizacji Odpadów, Selektywna zbiórka odpadów i Program edukacji ekologicznej oraz projekt drugi dotyczący „Rekultywacji nieczynnego składowiska dla miasta Elbląga w Gronowie Górnym” - tłumaczy dyrektor ZUO w Elblągu.


Fot. Rafał Kadłubowski / uroczyste podpisanie umowy na dofinansowanie projektu

Przez ponad 30 lat, od 1963 do 1995 r. odpady komunalne z miasta Elbląg składowano na wysypisku w Gronowie Górnym. W 1995 r.  rozpoczęto budowę składowiska odpadów w technologii kopca bioenergetycznego. Trzy lata później oddano do eksploatacji Zakład Utylizacji Odpadów w Rubnie, który 1 lipca 1999 stał się zakładem budżetowym. Od 1 października  2004 r. zakład budżetowy przekształcono w spółkę prawa handlowego.

Rozbudowa i unowocześnienie ZUO obejmuje wykonanie m.in. obiektów mechaniczno-biologicznych przetwarzania odpadów: instalacji sortowni odpadów zmieszanych i pochodzących z selektywnej zbiórki, instalacji doczyszczania i konfekcjonowania frakcji tworzyw sztucznych, instalacji przygotowania odpadów wielkogabarytowych, elektrycznych, elektronicznych, sprzętu AGD i RTV, obiektu z instalacją wykorzystania biogazu, składowiska balastu o powierzchni około 3,74ha.

W ramach zadania drugiego zakupione zostaną pojemniki oraz samochód wraz z zabudową łopatową o pojemności 12 mł do opróżniania i transportu odpadów biodegradowalnych. ZUO dokona zakupu m.in. 566 sztuk pojemników do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych opakowaniowych, 12 sztuk kontenerów do czasowego magazynowania odpadów niebezpiecznych w punktach dozorowanych, 1000 sztuk pojemników o pojemności 140 litrów z przeznaczeniem do gromadzenia odpadów biodegradowalnych oraz 6000 sztuk wiaderek o pojemności 10 litrów z przeznaczeniem do gromadzenia odpadów biodegradowalnych.

Z kolei zadanie trzecie, polegać będzie na budowie sali na około 50 osób, dla celów prowadzenia edukacji ekologicznej. Sala edukacji ekologicznej wyposażona będzie w sprzęt komputerowy z oprogramowaniem, sprzęt audio-wizualny, nagłośnieniowy oraz meble.

Jak zaznacza dyrektor Marian Wojtkowski, przedsięwzięcie w sposób kompleksowy rozwiązuje problem gospodarki odpadami w mieście Elblągu poprzez m.in. intensyfikację selektywnej zbiórki odpadów (wzrost odzysku surowców wtórnych poddawanych recyklingowi i zmniejszenie strumienia odpadów zmieszanych trafiających do Zakładu Utylizacji Odpadów), odzysk i przeróbkę odpadów biodegradowalnych (osiągnięcie wymaganych wskaźników odzysku zgodnie z dyrektywami unijnymi), sortowanie odpadów zmieszanych (zminimalizowanie odpadów deponowanych na kwaterach, odzysk surowców wtórnych i odpadów biodegradowalnych), rozwój edukacji ekologicznej (podniesienie świadomości społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży),  a także poprawę warunków funkcjonowania Zakładu.
 


Fot. Rafał Kadłubowski / składowisko ZUO w Rubnie


Realizację przedsięwzięcia podzielono na kontrakty, z których zakończenie ostatniego przewidziano do czerwca 2012 r. Pierwszy kontrakt polegał będzie na wyłonieniu Inżyniera Kontraktu, który zajmie się zewnętrznym nadzorem nad całą inwestycją. Kolejne dotyczyć będą zaprojektowania i wybudowania infrastruktury ZUO, zaprojektowania, dostawy i montażu poszczególnych linii  technologicznych, zaprojektowania i wybudowanie kompostowni odpadów, zaprojektowania i wybudowania kwatery balastu, dostawy i montażu agregatu prądotwórczego wraz z podłączeniem do instalacji biogazu, dostawy maszyn, urządzeń i pojemników niezbędnych do funkcjonowania  Zakładu Utylizacji Odpadów, a także dostawy sprzętu oraz wyposażenia sali edukacji ekologicznej. Ostatni kontrakt obejmował będzie rekultywację nieczynnego składowiska dla Miasta Elbląga w Gronowie  Górnym.

Zdaniem dyrektora ZUO główne problemy gospodarki odpadami w Elblągu to m.in. ograniczona pojemność istniejących kwater składowych, brak instalacji uniemożliwiający przeróbkę mechaniczno-biologiczną odpadów kierowanych do składowania, brak kompostowni do zagospodarowania odpadów biodegradowalnych, brak instalacji do pełnego gospodarczego wykorzystania biogazu z istniejących pryzm energetycznych, nie zakończony proces rekultywacji nieczynnego wysypiska w Gronowie Górnym co negatywne wpływa na środowisko oraz niedostępna dla wszystkich mieszkańców Elbląga selektywna zbiórka odpadów.

Co cieszy, w Elblągu 100% mieszkańców oraz podmiotów gospodarczych objętych jest zorganizowaną zbiórką  i transportem niesegregowanych, zmieszanych odpadów komunalnych. - Odbiorem odpadów zajmują się firmy prywatne lub komunalne posiadające zezwolenia na tego typu działalność wydawane przez Prezydenta Miasta – mówi dyrektor Marian Wojtkowski.

Aktualnie zezwolenia na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i ich transport posiadają trzy firmy: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Elblągu (ok. 60% usług związanych z odbiorem komunalnych odpadów zmieszanych), „Cleaner” ZPChr Sp.j. w Elblągu (ok.33%) i Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych „Complex” z Nowego Stawu (ok.7%).

Nieco gorzej wygląda dostęp do systemu selektywnej zbiórki odpadów w pojemnikach, który posiada około 70% mieszkańców Elbląga. Selektywna zbiórka prowadzona jest zarówno przez ZUO, jak i przez pozostałe firmy świadczące usługi w zakresie odbioru odpadów komunalnych. 

- Około 12 tys. mieszkańców (czyli 3 tys. gospodarstw domowych w dzielnicach domów jednorodzinnych) segreguje odpady systemem workowym (5 worków: do makulatury, tworzyw sztucznych, szkła, opakowań wielomateriałowych i odpadów metalowych) – zaznacza Marian Wojtkowski.

Zbiórką i transportem odpadów zbieranych selektywnie zajmuje się głównie ZUO.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu - składowisko w Rubnie ( zdjęć 22 )
Dodano: 2009-06-30 | Fot. Rafał Kadłubowski
0

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ dobry człowiek
    Wtorek, 30.06

    ZUO jest w każdym z nas, czasem jest tylko ograniczane przez DOBRO :D:D:D

  2. 2
    0
    ~ Elblążanka
    Czwartek, 02.07

    Mam nadzieję, że te 566 sztuk pojemników do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych opakowaniowych będą zachęcały mieszkańców do wrzucania odpadów, a nie zniechęcały jak dotychczasowe pojemniki. Z praktyki wiem,że najłatwiej jest w domu mieć reklamówkę i do niej wrzucać puste opakowania plastykowe, a po zapełnieniu zanieść do pojemnika ogólnodostępnego. Ale jeżeli ten pojemnik ma tylko 1 okrągły otwór i trzeba wyciągać uzbierane opakowania i pojedynczo wrzucać przez ten otwór, to jest to zniechęcające.

  3. 3
    0
    ~ Janek
    Czwartek, 21.01

    To że jest jeden mały otwór to jeszcze można jakoś się przemęczyć ale to że bardzo często pojemniki są przepełnione że nie można nic tam już wrzucić to jest dopiero zniechęcające

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.95993304252625