Poniedziałek, 23.12.2024, Imieniny: Dagna, Wiktoria, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Zakład Utylizacji Odpadów po rewolucji. Najnowocześniejszy zakład w całej Polsce znajdziecie w Elblągu - zobacz fotorelację

02.08.2013, 12:00:46 Rozmiar tekstu: A A A
 Zakład Utylizacji Odpadów po rewolucji. Najnowocześniejszy zakład w całej Polsce znajdziecie w Elblągu - zobacz fotorelację
fot. Monika Skowrońska

Wczoraj minął miesiąc od wprowadzenia nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Odwiedziliśmy Zakład Utylizacji Odpadów, aby zobaczyć jak wygląda praca zakładu po kapitalnym zmodernizowaniu oraz jak zakład funkcjonuje po nowej ustawie.

W kraju zakłady tego typu z podobnym wyposażeniem istnieją w Bielsku-Białej i Ełku. Obecnie oddawany do użytku jest zakład w Tczewie. Trochę mniej rozbudowany technicznie obiekt znajduje się w Gdańsku - Szadółki, Gdynia, Rudno. - W Polsce jest kilkanaście zakładów tego typu tylko, że nasz pod względem technologicznym jest w czołówce - opowiada mgr inż. Marian Wojtkowski, dyrektor Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu. - Strumień odpadów posegregowanych przez mieszkańców przez pierwszy miesiąc zwiększył się o około 4-5%. Jeszcze za wcześnie na konkretne informacje, minął dopiero miesiąc od wprowadzenia nowej ustawy. My, jako zakład nie mamy żadnego problemu z ustawą.

Jak wygląda sortowanie odpadów?

Do zakładu trafiają odpady m.in. komunalne zmieszane, papier, szkło plastik z selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych, wielkogabarytowe, opony, niebezpieczne, budowlane, leki oraz biodegradowalne. Wszystkie odpady ważone są na wadze, rejestrowane i transportowane do odpowiedniego miejsca.

Odpady zmieszane i pochodzące z selektywnej zbiórki trafiają do sortowni do nawy przyjęcia odpadów. Tam śmieci wędrują do specjalnego urządzenia, które rozrywa worki. Następnie pracownik wybiera odpady wielkogabarytowe, niebezpieczne i inne, które nie powinny znaleźć się w tych odpadach. Aby proces przebiegał bez zakłóceń cały czas dwóch pracowników musi wyciągać z odpadów komunalnych inne odpady są to m.in. meble, gruz, elektronika. - Prosimy mieszkańców, aby takich odpadów nie wrzucać do śmietników na odpady komunalne, ponieważ zakłóca to nam cały proces - dodaje Marian Wojtkowski.

Następnie odpady transportowane są przenośnikiem na linię sortowniczą, gdzie znajduje się kabina wstępnego sortowania, w której pracownicy ręcznie oddzielają opakowania szklane, duże folie, kartony, które mogłyby utrudnić lub zakłócić cykl całej pracy. Z kabiny odpady kierowane są przenośnikami do sita bębnowego, w którym następuje rozdzielenie materiału na trzy frakcje materiałowe drobną(80), średnią (300) i największą (ponad 300). Frakcja 80 wpada do przenośnika na separator elektromagnetyczny, który wyłapuje kapsle, puszki, gwoździe i inne metalowe rzeczy.

Dalej wyczyszczona już z metali frakcja automatycznie wędruje następnymi przenośnikami na proces kompostowania. Następnie pracownicy przygotowują frakcję, rozdrabniają i przewożą do boksów w celu dalszego kompostowania. Pierwsza faza odbywa się pod zamknięciem w kompostowni 10 modułowej z ruchomym dachem, druga pod otwarciem na placu intensywnego dojrzewania kompostu, trzecia na placu dojrzewania końcowego. Produkt po kompostowaniu jest przesiewany w celu oddzielenia nieprzekompostowanej części materii, która służy, jako balast.  Gotowy już produkt wykorzystywany jest do przysypki trawników, przysypki na kwaterze.

Frakcja 300 kierowana jest do przenośnika przyspieszającego, który przekazuje odpady do separatora optopneumatycznego, który rozdziela wszystkie tworzywa sztuczne na PP, PE, PET. Pozwala on również na sortowanie materiałów według struktury, koloru i charakterystycznych właściwości od pozostałych rzeczy. Frakcja nad sitowa powyżej 300 kierowana jest do kabiny sortowniczej, tam po wydzieleniu surowców dalej przekazywana jest do przenośnika bunkrowego. Na samym końcu przetwarzania odpadów z selektywnej zbiórki, odpady są prasowane, belowane, ważone i odstawiane do jednego z 10 boksów, w których czekają na odebranie przez recyklera w celu dalszego przetworzenia. Jedna zbelowana „kostka” plastiku waży około 300 kilogramów, makulatury sięga nawet do 500-600 kilogramów. Szkło sortowane jest ze względu na kolory- białe, zielone, brązowe i trafia do odpowiednich boksów na szkło, a następnie transportowane jest do fabryki uzdatniania stłuczki szklanej. - Tygodniowo wywożonych jest około 20 ton szkła. Makulaturę sortujemy na asortyment, czyli karton i pozostały papier, który następnie wędruje do Świecia gdzie zostaje odpowiednio zagospodarowany i przetworzony - tłumaczy dyrektor.

Bezpieczna i komfortowa praca

Cała praca w zakładzie jest na bieżąco monitorowana. Nadzór nad systemem kontrolowany jest przez pracownika. Kontrolujemy tu pracę kompostowni, pracę wentylatorów na zakładzie i szereg innych ważnych elementów, które zainstalowane są w hali. W zakładzie powietrze jest odpowiednio wilgotne, jonizowane, dzięki czemu pracownicy mogą pracować w bardziej komfortowych warunkach niż dotychczas. Dzięki rozbudowie powstały nowe miejsca pracy. Ilość pracowników po realizacji projektu zwiększyła się o około 100 osób.

Na terenie zakładu stanęły dwa zbiorniki pożarowe na wodę. Jeden mieści około 600 metrów sześciennych wody. Na całym obiekcie jest słabe ciśnienie wody. W razie pożaru, zabezpieczą one wodę straży pożarnej.

Paliwo na wagę złota

Zakład pozyskuje również paliwa alternatywne, między innymi biogaz, który w zupełności zaspokaja potrzeby firmy w zakresie tankowania swoich maszyn i samochodów. Ogrzewamy nim również w pewnym stopniu swoje budynki. Na zakładzie pozyskiwany jest z kopca bioenergetycznego, który wykorzystywany jest na własne potrzeby produkcji energii. W skali roku pozyskujemy około 20000-28000 tysięcy ton paliwa alternatywnego w zależności od ilości strumienia odebranych odpadów. Ilość paliwa wyprodukowanego w zupełności zaspokaja zapotrzebowanie zakładu.

Stara lodówka, pralka, meble. Co z nimi zrobić?

W Elblągu jest około sześć miejsc przy stacjach paliw, w, których można zostawić niepotrzebny sprzęt elektroniczny i elektryczny. Jest również w naszym zakładzie Plac Recyklingu, do którego można przywieść bezpłatnie stary sprzęt a my pozbędziemy się go zgodnie z przepisami, czyli oddamy do recyklera, który odpowiednio zneutralizuje ten odpad, bez zagrożenia dla środowiska. Jeżeli chodzi o wyrzucenie zbędnych mebli, organizowane są wystawki w ramach akcji "Podaruj - darując jesteś lepszy”, podczas których mieszkańcy mogą wystawić niepotrzebne rzeczy przed dom.

Edukacja ekologiczna najmłodszych poprzez zabawę

W tym roku odbyła się 17 edycja konkursu na selektywną zbiórkę odpadów skierowanego do przedszkoli oraz szkół. Efekty tej zbiórki są imponujące. Dzieci przez cały rok szkolny zebrały około stu ton różnych surowców wtórnych. - Szkoły uzyskują bardzo dobre efekty, mogę pochwalić w zbiórce Szkołę Podstawową numer 12, ponieważ jest na wyróżniającym się poziomie i jest liderem w Elblągu ze wszystkich szkół. W maju tego roku odbyły się VI Elbląskie Dni Recyklingu. W tej akcji również uzyskaliśmy zadowalający wynik ze zbiórki. Mieszkańcy przynieśli około 20 ton posortowanych odpadów w ciągu jednego dnia - dodaje Marian Wojtkowski.

Sala Edukacyjna kluczem do segregowania

Sala edukacyjna, która powstała w nowym obiekcie ma na celu uczenie dobrych nawyków segregowania odpadów przedszkolaków i dzieci poprzez zabawę. Opracowany został specjalny program wykonania z makulatury papieru czerpanego, dzieci tym się bawią a efekty w postaci swojego papieru mogą pokazać rodzicom w domu. Wydawane są też różnego typu publikacje, komiksy, które w zabawny sposób uczą postępowania z odpadami.

Projekt pt. „Racjonalizacja gospodarki odpadami komunalnymi i rekultywacja składowisk odpadów Elblągu”- Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 101 mln. zł., z czego ponad 47 mln. zł. to środki pozyskane z Funduszu Spójności.

Zakład wyposażany jest w najnowocześniejszy sprzęt XXI wieku. Teraz tylko pora na mieszkańców, aby zaczęli segregować odpady i ułatwili pracę zakładowi, oraz oszczędzili środowisko naturalne.



Karol Bidziński

 

Oceń tekst:

Ocen: 9

%88.9 %11.1


Galeria / Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu ( zdjęć 40 )
Dodano: 2013-08-01 | fot. Monika Skowrońska
0

Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ krzys
    Piątek, 02.08

    i na diabła segregować , jak jest taki zakład????????????

  2. 2
    0
    ~ anonim
    Piątek, 02.08

    No tak Piękny zakład , proszę podjechać wieczorem to zobaczycie ipoczujecie wielki unoszący się dym i smród po godz. 17,00

  3. 3
    +2
    ~ elblążanin
    Piątek, 02.08

    no już tak się nie chwalcie!!!! DOBRZE BY BYŁO JAK BYŚCIE WYPRODUKOWALI SAMOPRZYLEPNE PLAKATY GDZIE CO DO JAKIEGO POJEMNIKA WRZUCAĆ !! BO LUDZIE NIE WIEDZĄ DZIECI MOŻE TAK!!! więc proszę sie tym zająć to bedzie największy wkład w recykling w Elblągu firmy wywożace śmieci poprzylepiały by na śmietnikach jak kiedys to robił Compleks to ta firma co ją wydymaliście z Elblaga

  4. 4
    +5
    ~ jasio
    Piątek, 02.08

    segregować trzeba durne tłumoki i wieśniaki!!!!!!!!!!!

  5. 5
    0
    ~ z sieci
    Piątek, 02.08

    "Hej lemingu nie trać wiary. Rzekł profesor bardzo stary. Chcesz być sławny, oraz wielki. Wpieprzaj szczaw i mirabelki. A jak przeżyć ci się uda. To zobaczysz inne cuda. Z Amber Gold-u złote sztaby. Chłopów przerobionych w baby. Dwa kasyna na cmentarzu. Śluby gejów przy ołtarzu. Za Madonnę zwrot kasiory. Bezrobocia spadek spory. Sprawną kolej ekspresową. Sól drogową bardzo zdrową. Dach zamknięty na stadionie. Tunel, który w wodzie tonie. Dla Małgosi suknie nowe. Za pieniądze PO składkowe. Ze związkami cud debatę. I niewinną S. Beatę. Oraz to co się już zdarza. Los z loterii do lekarza. Pewien fircyk – bez krępacji, CUD obiecał całej nacji. Trafnie uznał – lud to kupi! Lud naiwny, ciemny, głupi.

  6. 6
    0
    ~ z sieci
    Piątek, 02.08

    "No i młodzież uwierzyła, do urn wartko podążyła. I we Wronkach i w Półtusku, dali głos Donaldu Tusku. No nareszcie jest nadzieja! Naród wybrał czarodzieja. Media wielce mu pomogły, nawet Doda wzniosła modły. To co najpierw obiecywał, po wyborach odwoływał. Toż to kawał hipokryty, rude włosy, wzrok kosmity. Serki, jabłka podrożały, a indeksy pospadały! No i w końcu stał się CUD, Czary mary… mamy SMRÓD !"

  7. 7
    --2
    ~ Ziomek
    Piątek, 02.08

    Łukasz F. JEST NAJLEPSZYM PRACOWNIKIEM TEGO ZAKŁADU.

  8. 8
    +1
    ~ ERG
    Piątek, 02.08

    A czy ten Pan Wojtkowski (vel Skóra) nie sprzątał na stołku dyrektorskim w dawnym ZKM? Czy się mylę???/

  9. 9
    +1
    ~ liczy się stołek
    Piątek, 02.08

    "No i młodzież uwierzyła, do urn wartko podążyła..." Jakbym czytał o Wilku: modernizacji stadionu nie ma i nie widać szans, by była, przekopu Mierzei nie będzie, o cięciach kosztów w administracji też nie słychać (zatrudnienie DKS + zapowiadane komisje ekspertów). Zaraz, zaraz... nabrzeże otworzył, tylko sam do tego ręki nie przyłożył. Ważne, że jest dobry PR...

  10. 10
    +1
    ~ Pytanie
    Piątek, 02.08

    Gdzie mam oddać szkło z okien ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1565089225769